forumsklepmapakontakt

głównakognitywistykaencyklopedianauki o mózguSI i robotykaartykułyksiążkiz krajuwydarzenialinkio stroniepomoc
baner

Przejdź niżej

_

Przejrzyj dział

_

Dorobek Redakcji strony

Marek Kasperski
okładka2007, konsultacja merytoryczna: D. Casacuberta, Umysł. Czym jest i jak działa, Świat Książki.

_

okładka2006, redakcja merytoryczna: T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress.

_

okładka2005, redakcja merytoryczna: J. Hawkins, S. Blakeslee, Istota inteligencji, Onepress.

_

okładka2003, książka autorska: M. Kasperski, Sztuczna Inteligencja, Helion, (nakład wyczerpany).

_

Tomasz Komendziński
okładkaredaktor pisma: "Theoria et Historia Scientiarum. An International Interdisciplinary Studies".

_

okładka2003, redakcja: O myśleniu procesualnym: Charles Hartshorne i Charles Sanders Peirce, Wyd. UMK.

_

okładka2002, redakcja merytoryczna: S. Pinker, Jak działa umysł, Książka i Wiedza.

_

okładka2002, redakcja wraz z A. Szahajem: Filozofia amerykańska dziś, Wyd. UMK.

_

Leszek Nowaczyk
2006, redakcja merytoryczna: Rusz głową -  jak szybko podnieść poziom swojej inteligencji, Świat Książki.
_

 

 
Tu jesteś: główna / archiwum: 2002-2003

_

10 sierpnia 2010
ostatnia modyfikacja

Ze względu na fakt, że system archiwizacji uaktualnień wprowadziłem dopiero w lutym 2003 roku, a strona istnieje jako taka od września 2000 roku, to nie zawiera ona wszystkich informacji, które w czasie funkcjonowania wortalu zostały w nim umieszczone.

Poniżej znajdują się informacje (ale tylko newsy) z lat 2002-2003.

 

_

listopad-grudzień 2002

_

 

Wortal w nowej domenie

Nowy adres strony: www.kognitywistyka.net.

22 listopada 2002 | autor: MK

 

Nowości książkowe: reedycja Jak myślimy?

W serii "Arcydzieła Wielkich Myślicieli" ukazała się znowu warta uwagi pozycja – John Dewey, Jak myślimy?.

A w książce zostały przedstawione m.in. takie zagadnienia, jak: Problem kształtowania zdolności myślenia (czym jest myśl, konieczność kształcenia myśli, zdolności przyrodnicze i ich znaczenie w kształceniu myślenia, warunki szkolne a kształcenie myślenia, środki i cele kształcenia umysłu: czynnik psychologiczny i logiczny), Rozważania logiczne (analiza pełnego aktu myślenia, wnioskowanie systematyczne: indukcja i dedukcja, sąd: interpretacja faktów, znaczenie albo pojęcia i rozumienie, myślenie konkretne i abstrakcyjne, myślenie empiryczne i naukowe), Kształcenie myślenia (działanie a kształcenie myślenia, mowa a kształcenie myślenia, rola obserwacji i wiadomości przy kształceniu umysłu, lekcja a kształcenie myślenia, pewne wnioski ogólne.

Więcej książek w serwisie: nakanapie.pl (książki, audiobooki, e-booki).

29 listopada 2002 | autor: MK

 

Forum kognitywistyczne w gazeta.pl

Na stronie być może niedługo zagości Forum, gdzie odwiedzający serwis będą mieli sposobność podyskutować. A na razie można powymieniać się poglądami na Forum- autorstwa Sławka Wacewicza, doktoranta z UMK.

04 grudnia 2005 | autor: MK

 

tytuł

Technopolis-, świetny dział prowadzony przez Onet i "Rzeczpospolitą"; zawiera bardzo dużo artykułów o tematyce: komputery nowe media, nauki o mózgu, genetyka, itp. Kto jeszcze nie zna koniecznie powinien odwiedzić.

10 grudnia 2002 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Dla tych, którzy nie mają pomysłu na to co sobie (i innym też) kupić pod choinkę info.: właśnie ukazała się w Polsce naprawdę warta uwagi książka poświęcona współczesnym projektom w robotyce kognitywnej. P. Menzel, F. D'Aluisio, Robo Sapiens. 240 stron, kredowy papier, twarda oprawa, format A4, bardzo duża ilość dobrych zdjęć, opisy projektów (m.in. Cog, Kismet, P3, Aibo etc.), wywiady z czołowymi projektantami (m.in. Brooks, Breazeal i z tym, co to od kilku lat tylko opakowanie pewnej maszyny pokazuje ciągle nie mając nic w środku, hehe (nie będę wymieniał z nazwiska, bo aż przykro, ale kto jest w temacie ten wie o kim mowa, a dla tych, którzy kupią książkę podpowiem tylko, że jego zdjęcie znajduje się na s. 28 i już milczę)). Kupić ją można chyba tylko drogą – przynajmniej ja tak dokonałem zakupu.

18 grudnia 2002 | autor: MK

 

tytuł

okładka.W uaktualnieniu z 18 XII pisałem na temat polskiej edycji książki P. Menzela i F. D'Aluisio, RoboSapiens. Dosłownie wczoraj znalazłem oficjalną stronę tej pozycji na serwerze MIT. Jeśli ktoś jeszcze się zastanawia czy warto mieć tą książkę w swojej biblioteczce, to na stronie- można przyjrzeć się nieco bliżej jej zawartości.

29 grudnia 2002 | autor: MK

 

_

styczeń-luty

_

tytuł

Interesujący link: Cognitive Neuroscience- – strona polskojęzyczna pomimo tak brzmiącej nazwy. Znalazłem ją jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia i dodałem do Ulubionych, lecz czasami łatwiej mi coś znaleźć bezpośrednio w Sieci niż w mym komputerze (w Ulubionych mam aktualnie prawie 1000 stron, więc znalezienie czegokolwiek przypomina "szukanie igły w stogu siana"). Link naprawdę polecam. Strona może nie wygląda rewelacyjnie, ale zawiera sporo informacji z zakresu nauronauk i to na dobrym poziomie merytorycznym.

13 stycznia 2003 | autor: MK

 

tytuł

Znany jest już termin tegorocznej edycji Robodex – impreza odbędzie się w dniach 3-6 kwietnia. A tych, którym sama nazwa Robodex niewiele mówi informuję, że jest to inicjatywa corocznej wystawy, która została rozpoczęta w 2000 roku, a która ma na celu popularyzowanie osiągnięć z zakresu robotyki, ze szczególnym uwzględnieniem tych badań, które mają na celu zbudowanie robota-pomocnika. Do tej pory zostało zaprezentowanych ponad 70 robotów będących własnościami 29 korporacji międzynarodowych (m.in. Sony, General Motors). Więcej info.-.

18 stycznia 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Niedawno ukazała się nowa książka Stevena Pinkera, The Blank Slate. The Modern Denial of Human Nature, której wydanie zbiegło się w czasie z przetłumaczoną na polski Jak działa umysł (org. 1998). Wczoraj zaś udało mi się znaleźć w Necie prawie dwugodzinny wykład Pinkera na MIT promujący The Blank, który teraz można także oglądnąć na stronie (ram).

19/20 stycznia 2003 | autor: MK

 

tytuł

Strona zyskała korespondenta ze Stanów Zjednoczonych w osobie Kamili Szulc, studentki Marymount College of Fordham University, specjalizującej się w badaniach nad językiem. W ramach tego w najbliższym czasie zagości na stronie sporo informacji o tym, co dzieje się za oceanem, włącznie z relacjami z konferencji itp. Oto pierwsze info. przesłane na stronę przez Kamilę:

"Dnia 27 stycznia o godz. 12:30 w Center for Neural Science w Nowym Jorku będzie gościnnie wykładał Prof. Earl K. Miller z Massachusetts Institute of Technology. Wykład Prof. Millera jest jednym z wielu wykładów z cyklu Neuroscience Colloquia organizowanych przez Uniwersytet Nowego Jorku. Badania Prof. Millera i reszty osób z jego laboratorium w MIT są skoncentrowane wokół neuronalnych mechanizmów uczenia się i pamięci. Ostatnie badania pokazały, że neurony w korze przedczołowej (prefrontal cortex) posiadają skomplikowane właściwości, idealne do pełnienia roli w poznawczej kontroli działania. Ich aktywność jest wysoce uzależniona od wymagań stawianych przez zadanie. Neurony te są selektywnie aktywowane przez odpowiednie informacje pochodzące ze zmysłów, są zaangażowane w przypominanie przechowywanych wspomnień i integrują różnorodne informacje konieczne do realizacji celu. Tych, którzy chcieli by się dowiedzieć czegoś więcej na temat badań prowadzonych przez Prof. Millera i jego studentów zapraszam na jego stronę domową-. Oprócz wielu ciekawych artykułów można też tam zobaczyć i usłyszeć Prof. Millera wykładającego między innymi na temat neuronalnych podstaw poznania. Relacja z wykładu mającego się odbyć w Nowym Jorku już wkrótce."

22 stycznia 2003 | autor: MK & KS

 

tytuł

Właśnie rozgrywany jest mecz szachowy pomiędzy Garrym Kasparovem, a następcą swoich starszych braci (Deep Blue i Deeper Blue) Deep Juniorem. Do tej pory rozegrano dwie partie – pierwsza- na korzyść człowieka i druga- zakończona remisem (obie można prześledzić na oficjalnej stronie Federacji Szachowej, tylko trzeba mieć zainstalowaną maszynę Java). Kilka szczegółów z rozgrywek-.

29 stycznia 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Właśnie ukazał się kolejny, już trzeci, z co roku wydawanych w lutym numer pisma "Software 2.0" poświęconych tematyce Sztucznej Inteligencji. Ten zdaje się (wg słów samej redakcji) być w większym stopniu poświęcony tematyce syntezatorów mowy. Rarytasem jednak zdaje się być wywiad przeprowadzony z Johnem Searlem przez Annę Meller.

01 lutego 2003 | autor: MK

 

tytuł

Kasparow–Depp Junior: no, no, trzecie podejście zakończone remisem. Co by nie mówić dość interesująca rozgrywka (przypominam: I - wygrana Kasparowa, II - remis i III - remis). Opis-, przebieg partii-. Całość przewidziana jest jeszcze na cztery występy, które będą miał miejsce dzisiaj, piątego i siódmego lutego.

02 lutego 2003 | autor: MK

 

tytuł

Tym razem mam prośbę do odwiedzających stronę. Bardzo zależy mi na materiałach i kontakcie z osobami, które są rozeznane w temacie gematrii, ale tylko samej gematrii, bez nadbudowy gnostycznej. Jeśli ktoś ma, bądź wie, gdzie można zdobyć fachowe materiały z tej dyscypliny byłbym bardzo zobowiązany za kontakt. Jeszcze lepiej, gdyby ktoś znał, albo sam był osobą kompetentną, by móc wytłumaczyć mi wiele zawiłości.

Szukam też materiałów dotyczących hipotezy Leibniza, a później Gödla, o tym, że jest możliwe skonstruowanie takiej syntaktyki, która realizowałaby semantykę. Za wszelkie informacje z góry dziękuję.

05 lutego 2003 | autor: MK

 

tytuł

W serii "Arcydzieła Wielkich Myślicieli" ukazał się książka Tadeusza Kotarbińskiego, Elementy teorii poznania, logiki formalnej i metodologii nauk. Jest to reedycja wydania I tomu Dzieł wszystkich Kotarbińskiego, z 1990 r. A w środku m.in.: uwagi o języku (o stosunkach semantycznych, jak wyrażanie, oznaczanie i inne; o wadliwości mowy i o definicjach jako środkach unikania nieporozumień i urojeń, mających swe źródło w tych wadliwościach; o kategorii wyrażeń), zagadnienia teorii poznania (o wyobrażaniu; o pojęciu; o myśli), elementy logiki formalnej (o zależnościach logicznych między zdaniami), zarys ogólnej metodologii nauk (o rozumowaniu; rodzaje rozumowania; o metodzie dedukcyjnej; o metodzie indukcyjnej), analiza cech odrębnych głównych działów nauki (o klasyfikacji nauk; o naukach matematycznych; o naukach przyrodniczych; o naukach historycznych; o umiejętnościach praktycznych; o naukach filozoficznych).

07 lutego 2003 | autor: MK

 

tytuł

Kasparow vs Deep Junior – mecz rozstrzygnięty. Wyniki:

Kasparow vs Deep Junior.

Więcej informacji (w jęz. niemieckim tutaj-, plus zdjęcia). Tutaj- zaś przebieg ostatniej, dzisiejszej, partii i symulacja rozgrywki- w Javie. Zatem ostatecznie mamy... pata i to podwójnego (remis w tym turnieju i remis we wszystkich trzech turniejach, biorąc pod uwagę wcześniejsze gry Kasparowa z Deep Blue i z Deeper Blue).

07/08 lutego 2003 | autor: MK

 

tytuł

W najbliższym czasie w sprzedaży powinny się pojawić dwie, dobrze zapowiadające się, książki: Urszula Żegleń, Filozofia umysłu. Dyskusja z naturalistycznymi koncepcjami umysłu, Wyd. Adam Marszałek, Toruń (w druku) oraz Shaun Gallagher, Fenomenologia i nauki kognitywne, tłum. T. Komendziński, Wyd. Adam Marszałek (w druku). Jeśli dobrze kojarzę, to ukażą się jako kontynuacja serii "Umysł. Prace z filozofii i kognitywistyki", którą zapoczątkowało tłumaczenie publikacji Jaegwona Kima, Umysł w świecie fizycznym (już w sprzedaży).

16/17 lutego 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Dziś proponuję lekturę rozdziału świetnej biografii Turinga: Andrew Hodges, Enigma. Życie i śmierć Alana Turinga, który to rozdział oficjalnie dostępny jest w przekładzie Wiktora Bartola, na stronie- polskiego wydawcy, Prószyński i S-ka.

Książka ta nie tylko jest fachowym studium życia i śmierci wielkiego matematyka, ale i początków funkcjonowania jego myśli. Myśli, która niewątpliwie przyczyniła się do powstania Artificial Intelligence; na pewno dała też początek prądowi badań nad programowaniem komputerów zdolnych grać w szachy; była źródłem inspiracji dla ludzi od uczenia maszynowego [machine learning] oraz swym nowatorstwem wyprzedziła Artificial Life, na długo przed pojawianiem się oficjalnej nazwy tej ostatniej z wymienionych tu dyscyplin. Wielki człowiek, wielkich myśli!

25 lutego 2003 | autor: MK

 

_

marzec-kwiecień

_

tytuł

okładka.Zgodnie z zapowiedzią, właśnie (od dziś) znalazł się w sprzedaży specjalny numer "Świata Nauki", pt. Tajemniczy umysł.

Tak rekomendują numer sami redaktorzy: "Jak rodzi się świadomość, co to jest osobowość, skąd się biorą emocje, jakie znaczenie w naszym życiu ma sen, na czym polega fenomen pamięci, czy płeć znajduje odbicie w mózgu, dlaczego odczuwamy lęk i jaki jest mechanizm erekcji.

14 najciekawszych artykułów na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, które ukazały się w ostatnich latach na łamach "Świata Nauki" oraz niepublikowanych dotąd w Polsce numerów specjalnych "Scientific American".

05 marca 2003 | autor: MK

 

tytuł

Dnia 28 marca, w MIT, rozpocznie się trwające dwa i pół dnia III Międzynarodowe PICOWER-RIKEN Neuroscience Symposium – Od Molekuł do Umysłu (From Molecules to Mind). Dwudziestu naukowców z całego świata, reprezentujących między innymi takie uniwersytety i ośrodki naukowo badawcze jak: Stanford University, Max Planck Institute, University of Cambridge, University of Edinburgh, University of California, Harvard University, University of Tokyo, wygłosi referaty na tematy związane z molekularną nurobiologią, plastycznością mózgu, uczeniem się i pamięcią. Sympozjum rozpocznie się wystąpieniem profesora Susumu Tonegawy z MIT – członka Narodowej Akademii Nauk i laureata Nagrody Nobla (1987) za odkrycie genetycznych podstaw różnorodności przeciwciał. Jego eksperymenty na genetycznie modyfikowanych zwierzętach laboratoryjnych mają na celu wyjaśnienie mechanizmów leżących u podłoża zapamiętywania i odtwarzania informacji wcześniej zapamiętanych zarówno na poziomie molekularnym, komórkowym, jak i całych systemów neuronowych.

Sympozjum jest bardzo popularne i co roku uczestniczy w nim ok. 250 osób. Szczegóły na temat przebiegu sympozjum można znaleźć na stronie-. A bezpośrednia relacja ze spotkania już wkrótce.

07 marca 2003 | autor: KS

 

tytuł

Wczoraj otrzymałem info. od dr Tomasza Komendzińskiego (UMK, Toruń) w sprawie książki: Studia z fenomenologii i nauk kognitywnych, red. T. Komendziński i S. Gallagher. Książka powinna ukazać się niebawem, a przedsmak tego, co można będzie tam znaleźć w spisie treści (poniżej). Dodam tylko, że poszczególne teksty tłumaczyli m.in.: dr Beata Stawarska i dr Robert Poczobut (znany już chociażby z tłumaczenia Kima, czy też autorskiej książki: Spór o zasadę niesprzeczności. Studium z zakresu filozoficznych podstaw języka).

Studia z fenomenologii i nauk kognitywnych, red. i wstęp: Tomasz Komendzinski (UMK, Toruń) i Shaun Gallagher (Department of Philosophy and Cognitive Science, Canisius College, Buffalo).

Tomasz Komendzinski and Shaun Gallagher: Introduction

Part I: Issues and Methods

 • Jean-Michel Roy, The naturalistic reversal of Husserlian phenomenology

 • Dan Zahavi, The naturalization of phenomenology

 • Natalie Depraz, Methods in phenomenology and cognitive science

 • Francisco Varela, Neurophenomenology

Part II: Embodied Cognition

 • Hubert Dreyfus, Intelligence Without Representation

 • Jose Bermudez, The phenomenology of bodily perception

 • Natika Newton, Representation in Theories of Embodied Cognition

 • Shaun Gallagher, Phenomenological and experimental research on embodied experience

 • Max Sheets-Johnstone, Kinesthetic Memory

Part III: Neurophenomenology and Some Applications

 • Gallagher and Varela, Redrawing the Map and Resetting the Time: Phenomenology and the Cognitive Sciences

 • Beata Stawarska, Facial Embodiment in 'Invisible' Imitation

 • Evan Thompson and Robert Hanna, The Spontaneity of Consciousness

 • Sean Kelly, What do we see (when we do)?

 • Alva Noë, Experience and Experiment in Art

11 marca 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Tych, którzy wciąż się zastanawiają czy kupić wydanie specjalne miesięcznika "Świat Nauki", pt. Tajemniczy umysł, informuję o zawartości merytorycznej pisma, gdyż właśnie trzymam je w ręku. A więc, w kolejności: Antonio Damasio, Jak mózg tworzy umysł; R. Crick i Ch. Koch, Problem świadomości; N. Logothetis, Widzenie: okno na świadomość; M. Gazzaniga, Podzielony mózg – odsłona druga; D. Kimura, Mózg a płeć; I. Goldstein, Fenomen męskiej erekcji; G. Kempermann i F. Gage, G. Hickok, U. Bellugi i E. Klima, Ręce, które mówią J. Winson, Znaczenie snów; J. LeDoux, Emocje, pamięć i mózg; E. Loftus, Fabrykowanie wspomnień; N. Kalin, Neurobiologiczne mechanizmy lęku; E. Sternberg i P. Gold, Umysł a choroba; D. Chalmers, Zagadka świadomości.

I choć większość (ale nie wszystkie!) z artykułów to przedruki z poprzednich numerów "Świata Nauki", to wszystkie zostały zaktualizowane!

12 marca 2003 | autor: MK

 

tytuł

Dnia 17 marca w Center for Neural Science w Nowym Jorku pojawi się gościnnie z wykładem prof. Nancy Kanwisher z Wydziału Nauk o Mózgu i Nauk Kognitywnych w MIT (Department of Brain and Cognitive Sciences). W jej laboratorium, przy użyciu fMRI (functional magnetic resonance imagining) i MEG (magnetoencephalography), prowadzi się badania nad mechanizmami widzenia. Użycie takich technik jak np. fMRI pozwoliło na zidentyfikowanie obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji określonego typu i tak np. obszar znany pod nazwą „fusiform face area" jest niezwykle aktywny w momencie, gdy przyglądamy się twarzom. Niedawno prof. Kanwisher i studenci z jej laboratorium zidentyfikowali obszar, który jest szczególnie aktywny podczas oglądania obrazów reprezentujących części ludzkiego ciała (ale, co interesujące, nie podczas oglądania obrazów twarzy). Istnienie tych obszarów wydaje się wskazywać, że analiza bodźców z określonej kategorii odbywa się przy udziale funkcjonalnie i anatomicznie odrębnych mechanizmów. Interesującym jest fakt, iż obszary te również wykazują aktywność w momencie, gdy tylko wyobrażamy sobie obiekt z danej klasy. Zainteresowanych zapraszam na stronę- prof. Kanwisher; można tam znaleźć nie tylko ciekawe artykuły, ale i obejrzeć mózg samej autorki.

14 marca 2003 | autor: KS

 

tytuł

Ostatnio, wraz z informacją na temat książki Studia z fenomenologii i nauk kognitywnych, pod red. T. Komendzińskiego i S. Gallaghera, otrzymałem też od dr-a Komendzińskiego dane na temat pisma, które wychodzi pod jego redakcją: "Theoria et Historia Scientiarum". Pismo afiliowane jest przez New Englan Institute for Cognitive Science and Evolutionary Psychology i do tej pory ukazało się 6 tomów (w tym ostatni podwójny) (zob. spis treści numerów i możliwość zamówienia Online-). Aktualnie zaś przygotowywane są do druku dwa kolejne tomy: tom 1(7)/2003, Embodiment and Awareness: Perspectives from Phenomenology and Cognitive Science (zob. spis treści) oraz tom 2(8)/2003, Uncoscious Cognition and Perception: Cognitive, Evolutionary and Psychodynamic Perspectives (zob. spis treści).

27 marca 2003 | autor: MK

 

tytuł

Na stronie internetowego magazynu dla mężczyzn HE, pokazał się artykuł o projekcie, który wraz ze znajomymi przygotowuję: B. Wolska, Wirtualna osobowość-.

Projekt ma na celu wytworzenie wirtualnej osobowości, połączonej z programem konwersacyjnym oraz kreacją animowanego wizerunku graficznego.

29 marca 2003 | autor: MK

 

tytuł

"Tam gdzie diabeł nie może, tam..." Heh, sam nie miałem jeszcze okazji, a tu fotoreportaż z pobytu w AI Lab. MIT oraz z III Międzynarodowej PICOWER-RIKEN Neuroscience Symposium – Od Molekuł do Umysłu (From Molecules to Mind). Zdjęcia przysłane przez Kamilę Szulc. No cóż, jeszcze tym razem pobyt w MIT... wirtualny.

30 marca 2003 | autor: MK & KS

 

tytuł

Z ostatniej chwili: PCWorld Komputer- o projekcie Denise-.

05 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

W dniach 5-7 maja bieżącego roku, w Luxemburgu odbędzie się już 14 konferencja z cyklu Human Centred Processes Distributed Decision Making and Man-Machine Cooperation. Na konferencji przewidzianych jest 48 wystąpień delegacji z 18 krajów (m.in. z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy USA). Głównymi omawianymi zagadnieniami będą: Agent Modelling, Annualized Work Time Tuesday, Industrial Applications, New Technology Applications, Collaborative Learning Wednesday, Communities of Practice, Complex Systems, Contextual Knowledge, Critical Decision Support, Data Mining, Distributive Collaborative Systems, Distributed Decision Systems, Heuristics, Mathematical Approaches to HCP, Novel Methods, Visualization in Large Databases. Więcej info. tutaj-.

08 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

Hm, nie dobrze się dzieje – problemy finansowe dotykają nawet MIT Media Lab. (czytaj-).

11 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

Właśnie otrzymałem info. od dr Hugh Loebnera na temat tegorocznej edycji konkursu Loebnera, do którego przystępują programy imitujące ludzką zdolność prowadzenia dialogu. Już 13 edycja konkursu odbędzie się 18 października bieżącego roku, w University of Surrey, w Anglii. Więcej szczegółów zaś można znaleźć na stronie tegorocznej edycji-.

15/16 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.1. Z ostatniej chwili: strona książki Sztuczna Inteligencja-, w wyd. Helion. Wiem, że książka wg zapowiedzi powinna być już od grudnia, a wychodzi na to, że dopiero będzie pod koniec tego m-ca, albo na początku przyszłego, ale powiem uczciwie, że w między czasie zrezygnowałem z pierwszego wydawnictwa, a potem... problemy z prawami autorskimi do zdjęć i... szkoda słów.

2. Firma LEGO wypuściła na rynek nowe roboty, seria nosi nazwę Spybotics. Aktualnie na wyposażeniu jej znajdują się cztery modele, każdy w cenie ok. 400 PLN. Co potrafią, tego jeszcze nie wiem, ale funkcja "biometrycznego kodowania" tekstu, którą można się pobawić na oficjalnej stronie-, jest całkiem interesująca.

16 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Nowa książka: Edward Nęcka, Inteligencja. Geneza, struktura, funkcje. Jest to monografia naukowa, prezentująca obszerny i systematyczny wykład stanu badań i teorii w zakresie psychologii inteligencji człowieka. Autor, wybitny polski specjalista zajmujący się problematyką inteligencji, uwagi i twórczości, omawia pojęcie inteligencji oraz koncepcje ją wyjaśniające.

18 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

zdjęcie.O żadnej grze komputerowej na łamach serwisu jeszcze nie było mowy... do dzisiaj. Colobot, to nazwa bardzo interesującej rozrywki, dzięki której programowania może nauczyć się nawet zatwardziały humanista. W czasie zabawy mamy do dyspozycji wirtualne roboty i język programowania (przypominający kompilację Javy z C++), przy pomocy którego możemy nauczyć nasze roboty wykonywania różnych czynności. Choć grafika pozostawia wiele do życzenia, to zabawa jest naprawdę przednia (zwłaszcza gdy uda się nam stworzyć ciekawy algorytm).

Dla tych, którzy chcą spróbować swych sił w programowaniu wirtualnych robotów (a warto!) tutaj- więcej info. o samej grze i wersja demo- programu. Skutecznie powinna urozmaicić czas między czytaniem kolejnych lektur z kognitywistyki. :)

23 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

1. Właśnie otrzymałem info. z serwisu RobotBooks o nowych książkach – Amphibionics: Build Your Own Biologically Inspired Reptilian Robot i Robotics: Intelligent Machines for the New Century i nowym robocie, przeznaczonym do użytku domowego – Roomba (taki robot-odkurzacz), firmy iRobot, której współzałożycielem jest Rodney Brooks. Więcej info. w powyższych sprawach już na stronie RobotBooks-.

okładka.2. Druga sprawa, że otrzymałem też info. o dopiero co wydanej książce Stanisława Krajewskiego, Twierdzenie Gödla i jego interpretacje filozoficzne. Od mechanicyzmu do postmodernizmu. Jak pisze red. Maciej, "książka jest rewelacyjna". A jeśli chodzi o problematykę twierdzenia Gödla, to on wie co pisze.

24 kwietnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Chyba jest sezon na dobre tytuły: John Casti, Werner DePauli, Gödel. Życie i logika, tłum. Piotr Amsterdamski.

"Kim był ten wspaniały matematyk, którego wielu uznaje za największego logika od czasów Arystotelesa? Kim był człowiek, który wstrząsnął podwalinami dwudziestowiecznej nauki, pod koniec życia zaś usiłował za pomocą praw logiki dowieść istnienia Boga? Jakie znaczenia ma dla nas dziś zasada niekompletności, jeden z najważniejszych wyników współczesnej logiki? Jakie ma konsekwencje w informatyce, logice, teorii złożoności?" O tym już w książce. [Cyt. ze strony wydawnictwa].

27 kwietnia 2003 | autor: MK

 

Roboty atakują! ;)

zdjęcie.W tym roku swe triumfy w kinach będą świętować takie produkcje jak Terminator 3, czy Matrix – Reaktywacja, których wspólnym tematem są inteligentne maszyny. Po co o tym piszę? Bo właśnie znalazłem w Sieci zapowiedź niezależnej produkcji, zupełnie z innym klimatem, niż wyżej wymienione tytuły bajek (owszem, całkiem przyjemnych bajek). RoboSapiens to tytuł produkcji, w której wzięły swój udział prawdziwe roboty, jakie wyszły spod ręki samego Marka Tildenazdjęcie. (naukowca z Kanady, guru biorobotyków, człowieka, który powołał do życia olimpiadę robotów, aktualnie związanego z firmą Hasbro). A jest to rzecz całkiem niezwykła, osadzona w klimacie kiczowatej parodii na temat buntu maszyn i zupełnie nowa, gdyż sama oficjalna strona produkcji- jest w Necie dopiero od 30 kwietnia bieżącego roku. Polecam!

Przy okazji, warto zdać sobie sprawę z tego, jak takie filmowe historyjki oddziałują na naukę i rozwój AI. Na przykład w samej tylko Japonii rząd wydał miliony jenów po to, by w rocznicę urodzin Tetsuwan Atomu, bohatera serii bajek animowanych, hybrydy człowieka i maszyny, skonstruować humanoidalnego robota (wzorzec Atomowego Chłopca). Zaangażowane w ten projekt są m.in. takie ośrodki, jak Uniwersytet Waseda- czy firma Honda-.

30 kwietnia 2003 | autor: MK

 

_

maj-czerwiec

_

tytuł

1. Dzisiaj proponuję wizytę na stronie tegorocznej edycji Robodex-, czyli międzynarodowych targów robotów osobistych. (Przy okazji można zobaczyć wizerunek Tetsuwan Atomu, o którym pisałem niedawno). Targi odbyły się w kwietniu.

2. Link- do ciekawostki muzycznej.

09 maja 2003 | autor: MK

 

tytuł

Ukazała się nowa książka Daniela Dennetta: Freedom Evolves-.

20 maja 2003 | autor: MK

 

tytuł

Polecam uwadze się zapis chatu-, który odbył się dwa dni temu z prof. Włodzisławem Duchem w ramach II ”Filozoficznego Forum Młodych”. Tematem rozmowy było "Czy możemy stworzyć świadomy umysł?".

22 maja 2003 | autor: MK

 

tytuł

Książka: W. Miszalski, Z. Świątnicki, R. Wantoch-Rekowski, Inteligentne roboty wojskowe-, Dom Wydawniczy Bellona.

30 maja 2003 | autor: MK

 

tytuł

Fotoreportaż z imprezy Robo-One-, która odbyła się na początku lutego bieżącego roku. Oraz oficjalna strona zjazdu- (uwaga, strona niestety prawie cała w języku japońskim).

31 maja 2003 | autor: MK

 

tytuł

Interesujący tekst (recenzja: Cycles of Contingency: Developmental Systems and Evolution-, red. S. Oyama, P. E. Griffiths, R. D. Gray, Cambridge, MA: The MIT Press) na nowo odkrytej przeze mnie stronie "Evolutionary Psychology-".

O! I drugi tekst (recenzja: S. S. Rakover, B. Cahlon, Face Recognition: Cognitive and Computational Processes-, John Benjamins Publishing Company, Amsterdam/Philadelphia, 2001), i trzeci (recenzja: L. Moss, What Genes Can't Do-, A Bradford Book, The MIT Press, Cambridge, MA. 2003).

03 czerwca 2003 | autor: MK

 

tytuł

1. AI4U Theory of Mind for Artificial Intelligence- – treściwa strona. Polecam!

2. I drugi link, o podobnej tematyce: B. Scassellati, Foundations for a Theory of Mind for a Humanoid Robot-. E-book liczący sobie zgoła 174 strony. Moim skromnym zdaniem rzecz bezwarunkowo ważna.

04 czerwca 2003 | autor: MK

 

tytuł

Dnia 10 czerwca na łamach New York Timesa ukazał się artykuł zatytułowany ”A Passion to Build a Better Robot, One with Social Skills and Smile”. Jest to wywiad z Cynthią L. Breazeal, który przeprowadziła Claudia Dreifus. Jak pisze Dreifus, Dr. Breazeal jest znana ze swoich robotów nie tylko ze względu na to, że są one zaprogramowane by wykonywać zadane czynności, ale tym, co przyniosło Dr. Breazeal sławę jest fakt, że jej roboty wydają się reagować na otaczający je świat w sposób emocjonalny. Obecnie w Cooper-Hewitt National Design Museum w Nowym Jorku obejrzeć można „Instalację cyber-flory” („cyberfloral installation”) Dr. Breazeal. W momencie, gdy ludzka ręka jest w pobliżu, robo-kwiaty zaczynają się kołysać i mienić wszystkimi kolorami tęczy. Według Dr. Breazeal, w przyszłości, ludzka interakcja z wytworami techniki bardziej będzie przypominać „taniec” niż „naciskanie guzików”. „Cyberfloralna instalacja” ma komunikować tą wizję. [z USA, Kamila Szulc].

Ze względu na nikły dostęp do tego artykułu w naszym kraju, skan wywiadu zamieszczam na stronie.

13 czerwca 2003 | autor: MK

 

tytuł

Uzupełniając spis dzieł przy nazwiskach przedstawicieli CS w dziale "Encyklopedia", zdążyłem się dowiedzieć, że na luty 2004-tego roku zapowiedziana jest kolejna książka Williama H. Calvina – The Brief History of the Mind: From Apes to Intellect and Beyond (Oxford University).

William Calvin należy do ścisłej światowej czołówki znawców problematyki mózgu i umysłu. Polskiemu czytelnikowi znany jest chociażby z tłumaczenia jego How Brains Think (Jak myśli mózg, wyd. CiS), choć ogółem ukazało się już ponad 10 innych tytułów (m.in.: A Brain for All Seasons: Human Evolution and Abrupt Climate Change (2002); The Ascent of Mind: Ice Age Climates and the Evolution of Intelligence (2001); Inside the Brain: An Enthralling Account of the Structure and Workings of the Human Brain (2001); The River That Flows Uphill: A Journey from the Big Bang to the Big Brain (2001); Lingua ex Machina: Reconciling Darwin and Chomsky with the Human Brain (2001); The Cerebral Code: Thinking a Thought in the Mosaics of the Mind (1998); Conversations With Neil's Brain: The Neural Nature of Thought and Language (1995); The Throwing Madonna: Essays on the Brain (1991); Cerebral Symphony: Seashore Reflections on the Structure of Consciousness (1990).

Po więcej na temat tej barwnej postaci zapraszam na jego oficjalną stronę-.

22 czerwca 2003 | autor: MK

 

tytuł

Dla zainteresowanych problematyką widzenia: Leszek Mazurek, Modelowanie początkowych etapów przetwarzania informacji wzrokowej- (pełna praca magisterska na AGH).

26 czerwca 2003 | autor: MK

 

_

lipiec-sierpień

_

tytuł

Robot podłączony do mózgu-! Przy czym od razu uprzedzam, że to nie jest żart na prima aprilis, bo to i nie pora nawet. Ale rzecz faktycznie... wprawiająca w zdumienie!

10 lipca 2003 | autor: KS

 

tytuł

Inni o tym piszą, redaktorzy kognitywistyka.net tam byli: fotoreportaż z imprezy ArtBots- (Nowy Jork, 12-13 lipca), zrobionych przez red. Kamilę Szulc, bądź z jej udziałem. (Wszystkie zdjęcia są własnością autorską Kamili Szulc i bez jej zgody nie mogą być wykorzystywane gdzie indziej).

17 lipca 2003 | autor: KS

 

tytuł

Link przesłany przez Czytelnika kognitywistyka.net: data mining & machine learning-. Prowadzi on do zbioru materiałów z wymienionych dziedzin.

12 sierpnia 2003 | autor: Maciej Wawrzyniak

 

tytuł

Kilka nowych tytułów: Urszula Żegleń, Filozofia umysłu. Dyskusja z naturalistycznymi koncepcjami umysłu; Michał Heller, Józef Życiński, Wszechświat – maszyna czy myśl? Filozofia mechanicyzmu: powstanie, rozwój, upadek; Wokół "Badań logicznych". W 100-lecie ukazania się dzieła Edmunda Husserla – materiały posesyjne, red. Czesław Głombik; Joanna Trzópek, Problem woli. Między antropologią filozoficzną a psychologią mechanizmów regulacyjnych; Eugene Casad, Język w relacji do... a językoznawstwo kognitywne.

30 sierpnia 2003 | autor: MK

 

_

wrzesień-październik

_

Zmarł Donald Davidson

Właśnie otrzymałem smutną wiadomość od dr-a Tomasza Komendzińskiego (IF UMK): dwa dni temu (tj. 31 sierpnia) zmarł Donald Davidson.

Donald Davidson (ur. w 1917) był jednym z czołowych współczesnych filozofów analitycznych – duchowym uczniem W. Quine'a. Jego rozważania z zakresu filozofii umysłu (stworzył prąd zwany monizmem anomalnym) i teorii języka cieszą się na całym świecie wielkim uznaniem.

Polskiemu czytelnikowi znany jest chociażby z: D. Davidson, Eseje o prawdzie, języku i umyśle, tłum. zbior., red. B. Stanosz, Warszawa 1992, czy Dyskusje z Donaldem Davidsonem o prawdzie, języku i umyśle, red. U. Żegleń, Lublin 1996.

02 września 2003 | autor: MK

 

tytuł

1. 17-20 maja 2004, odbędzie się konferencja Intelligent Information Systems 2004 (Zakopane). W ramach niej m.in. znajdzie się specjalna sesja poświęcona lingwistyce komputerowej, Computational Linguistics in Poland 2004. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie konferencji-.

2. Książeczka dla zainteresowanych lingwistyką kognitywną: Ewa Miczka, Kognitywne struktury sytuacyjne i informacyjne w interpretacji dyskursu.

09 września 2003 | autor: MK

 

tytuł

okładka.Październikowy numer "Świata Nauki" ma być zdominowany przez tematykę mózgu – Jak ulepszyć mózg. Wg zapowiedzi, czytelnik znajdzie w nim informacje na następujące tematy: Pigułka pamięci, Czytnik ludzkich myśli, Magnetyczne stymulatory, Geny naszej psychiki, Granice intelektu, Stres pod kontrolą, Narodziny neurotyki, Gimnastyka umysłu, Potęga neurogenezy.

10 września 2003 | autor: MK

 

tytuł

Zainteresowanym przypominam o piśmie, prowadzonym przez dr-a Komendzińskiego (UMK). Oto spis treści dwu ostatnich numerów "Theoria et Historia Scientiarum": Nr 2/2003, "Unconscious Cognition and Perception: Cognitive, Evolutionary and Psychodynamic Perspectives" (format txt.) oraz Nr 1/2003, "Embodiment and Awareness: Perspectives from Phenomenology and Cognitive Science" (format txt.).

Pismo do nabycia m.in. w księgarni wysyłkowej UMK- (Toruń).

16 września 2003 | autor: MK

 

tytuł

Wydawnictwo Helion- w tym m-cu wyda całkiem interesującą antologię tekstów z pogranicza fantastyki naukowej i teorii SI: Wybierz czerwoną pigułkę, red. G. Jeffeth. W zbiorze znajdą się teksty m.in. Raya Kurzweila czy Billa Joya.

Kilka szczegółów o książce można poznać odwiedzając stronę Wyd. Helion-; można tam też przeczytać przykładowy rozdział-: Robert J. Sawyer, Sztuczna Inteligencja, Science Fiction i Matrix.

03 października 2003 | autor: MK

 

tytuł

Dzisiaj króciutko... O myśleniu procesualnym: Charles Hartshorne i Charles Sanders Peirce, red. Tomasz Komendziński, cena: 25 PLN (zwłaszcza część poświęcona Peirce'owi). Więcej info. na stronie książki- w księgarni UMK.

10 października 2003 | autor: MK

 

tytuł

robot.Wczoraj odwiedziłem stronę Sony, by przekonać się, że korporacja wypuściła na rynek nową wersję Aibo. Ers-7, bo to oficjalna nazwa nowego modelu elektronicznego psiaka, dostępna jest na rynku już za niecałe 1600 $. Więcej info. na temat specyfikacji tego modelu, m.in. na stronach: AiboPet's AiboHack Site-, Aibo Sony Global Link-. A na temat starszych generacji można poczytać na stronie, w dziale Sztuczna Inteligencja.

13 października 2003 | autor: MK

 

tytuł

rysunek.1. Pierwszy cykl wykładów organizowany przez Poznańską Grupę Kognitywistyczną.

2. Książka: Piotr Łaciak, Struktura i rodzaje poznania a priori w rozumieniu Kanta i Husserla.

20 października 2003 | autor: MK

 

tytuł

zdjęcie. Dwa dni temu odbyła się oficjalna premiera superkomputera, który powstał w i dla Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK, Gdańsk). Jest to aktualnie najszybszy komputer w Polsce i jeden z najszybszych ze wszystkich superkomputerów na świecie (oficjalnie mówi się, że w notowaniu top500 znajdzie się w pierwszej setce).

Superkomputer składa się ze 128 serwerów wyposażonych w 256 procesorów klasy Itanium 2 firmy Intel. Łączna moc obliczeniowa to ok. 1 Tflop/s (czyli jeden bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę)!

Tak się składa, że miałem możliwość uczestniczyć w delegacji, która złożyła wizytę w TASK-u kilka dni wcześniej (w ramach prac w Gdańskim Ośrodku Informatycznym; zdjęcie wyżej) i muszę przyznać, że maszyna robi WIELKIE wrażenie – nawet na tle innych superkomputerów, które w TASK-u się znajdują.

Więcej informacji na temat specyfikacji maszyny można przeczytać na stronach: Optimus S.A.- (integrator hardware'u) i Polskiej Agencji Prasowej-.

22 października 2003 | za: 4Press

 

tytuł

Propozycja linku od czytelnika kognitywistyka.net: Principia Cybernetica Web- (anglojęzyczny wortal poświęcony zagadnieniom cybernetyki).

23 października 2003 | autor: Maciej Czekaj

 

tytuł

1. Tegoroczny konkurs Loebnera (na najsprawniejszy system konwersacyjny) wygrał autor programu Jabberwock, Juergen Pirner z Hamburga. Tych, którzy mają ochotę sprawdzić możliwości programu, zapraszam na stronę Jabberwock-, w celu przeprowadzenia krótkiej rozmowy. A dalsze szczegóły tegorocznej edycji KL na stronie prezentującej wyniki-.

2. Wartym odnotowania jest fakt, że prof. Robert Piłat (IFiS PAN) na swojej stronie domowej zamieścił elektroniczne wersje swoich dwu książek: Czy istnieje świadomość-, W-wa 1993 (wersja .pdf, 750 KB) i Umysł jako model świata-, W-wa 1999 (wersja .pdf, 1,3 MB).

27 października 2003 | autor: MK

 

tytuł

Dość specjalna relacja związana z premierą książki Petera M. Planteca, Virtual Humans. A Build-It-Yourself Kit, Complete With Software and Step-By-Step Instructions. Mam nieskromną nadzieję, że na niektórych developerów i menadżerów projektów z rynku IT, zadziała jak... sole trzeźwiące.

30 października 2003 | autor: MK

 

_

listopad-grudzień

_

tytuł

1. Dzisiaj polska premiera filmu Matrix – część III, a ja nie dawno (3 X) na stronie pisałem o ciekawej antologii tekstów związanych z tym filmem: Wybierz czerwoną pigułkę, red. G. Jeffeth, z artykułami m.in. Raya Kurzweila czy Billa Joya. Dzisiaj zaś informuję o powstałym dziale na oficjalnej stronie filmu: Philosophy of the Matrix. Znaleźć w nim można m.in. artykuły takich postaci jak: David Chalmers: The Matrix as Metaphysics-, Hubert & Stephen Dreyfus: The Brave New World of The Matrix-, Kevin Warwick: The Matrix - Our Future?-.

2. Na stronie "filozofia.pl", pojawił się spis treści- książki, którą już zapowiadałem jakiś czas temu: Subiektywność a świadomość, red. W. Dziarnowska, A. Klawiter, Zysk i S-ka, Poznań 2003.

05 listopada 2003 | autor: MK

 

tytuł

Skan artykułu z dzisiejszego wydania "Rzeczypospolita": Łukasz Kaniewski, Podrabiany człowiek, s. A10. Również na stronie "Rzeczpospolitej Online-".

12 listopada 2003 | autor: MK

 

tytuł

1. Dla polskojęzycznych czytelników zainteresowanych tematem zastosowania botów (programów konwersacyjnych) i kwestiami syntezy oraz rozpoznawania mowy, interesująca książeczka: Wojciech Szczupak, Porozmawiaj z komputerem. Technologia mowy w nauce języków obcych, Mikom, 2003 (więcej o książce na stronie wydawnictwa-). Ja kupiłem, przeczytałem i jest ok.

2. Dla zainteresowanych szachami, rozgrywanymi między człowiekiem a komputerem: od środy Gary Kasparow toczy mecz z komputerem jednej z kalifornijskich firm. Mecz ma składać się z pięciu partii, rozgrywanych do poniedziałku włącznie. Celem jest promocja nowej technologii firmy wystawiającej maszynę – trójwymiarowych ekranów (a w tym celu Kasparow gra z goglami na oczach).

14 listopada 2003 | autor: MK

 

tytuł

1. Niedawno (14 b. m-ca) informowałem o rozpoczętym meczu szachowym Gary Kasparow vs X3D Fritz (bo tak się nazywa program komputerowy, z którym toczy pojedynek mistrz). Dziś dla zainteresowanych kilka artykułów na ten temat z "New Scientific": Kasparov 'obliterates' Fritz with strategy- (z 17 XI), Fritz pounces on Kasparov blunder- (z 14 XI), Kasparov 'forced' to draw with X3D Fritz- (z 12 XI).

2. Pod koniec tamtego m-ca pisałem o premierze książki Virtual Humans (zob. info.), a tu w Internecie zaczęła krążyć plotka o imprezie pod nazwą Miss Digital World. Lecz oto plotka zyskuje na aktualności, zwłaszcza po przeczytaniu manifestu inicjatora MDW, Włocha Franza Cerami. A można się z nim zapoznać na oficjalnej stronie-.

3. Ostatnio toczę rozmowy w sprawie obsługi wortalu "kognitywistyka.net" przez system syntezy mowy, co znacznie ułatwi dostęp do informacji osobom niewidomym i niedowidzącym (a z korespondencji wiem, że wortal ma takowych czytelników). Mam zatem nadzieję, że już na początku 2004 roku stronę nie tylko będzie można przejrzeć/przeczytać, ale również... odsłuchać.

19 listopada 2003 | autor: MK

 

tytuł

robot.

Aibo ERS-7. Zdjęcie zamieszczam w ramach świeżego wspomnienia zabawy z jego pobratymcą: ERS-210. Miałem przyjemność testować go dwa dni temu... Przednia zabawa!

21 listopada 2003 | za: 4Press

 

tytuł

Agencja DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) – czołowy sponsor badań nad SI w Stanach Zjednoczonych – ogłosiła interesujący i opłacalny) okrągły milion $ do zgarnięcia) konkurs. Defense Advanced Research Project Agency, bo tak brzmi jego nazwa, jest skierowany do robotyków, którzy na co dzień zajmują się konstrukcją robotów mobilnych. Głównym zadaniem maszyny, która zostanie do konkursu zgłoszona, jest pokonanie trasy Los Angeles-Las Vegas w czasie nie większym niż 10 godzin. Termin – 13 marca 2004.

Jeśli ktoś czuje się na siłach to, oto szczegóły konkursu-.

24 listopada 2003 | autor: MK

 

tytuł

robot.Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali materiał, który znajdzie zastosowanie jako sztuczna skóra dla robotów.

Japończycy opracowali materiał, który oprócz świetnych właściwości plastycznych, pozwalających na pokrycie niemal dowolnego kształtu, oferuje wysoką „czułość”. Elektroniczna skóra dla robotów w jednym bloczku o wymiarach 10 x 10 cm posiada bowiem aż tysiąc czujników. Mogą one rozpoznawać nacisk i przesyłać do systemu informacje o nim. Skóra zbudowana jest z umieszczonych na plastikowym podkładzie organicznych tranzystorów powleczonych warstwą gumy. Każdy z tranzystorów ma powierzchnię zaledwie kilku milimetrów kwadratowych. Organiczne tranzystory są wykonane z pentacenu – zbudowanej z węgla i wodoru substancji chemicznej o właściwościach przewodnika. Całość pokryta jest jeszcze metaliczną warstwą przewodzącą i kolejną warstwą ochronną. Proces rozpoznawania dotyku odbywa się następująco: przy nacisku warstwa gumy ulega odkształceniu i w uciskanym miejscu obniżeniu ulega wartość oporu elektrycznego. Obwód dekodujący, umieszczony w warstwie tranzystorów, lokalizuje miejsce zmian i przesyła dane do systemu sprzężonego ze skórą.

Technologia wciąż nie jest doskonała – w chwili obecnej „przeskanowanie” wszystkich tranzystorów zajmuje sekundę, urządzenie może mieć więc problemy z rozpoznaniem dotyku który trwa krócej. Poprawa parametrów wydaje się jednak kwestią czasu, a wtedy elektroniczna skóra trafi do robotów opiekujących się ludźmi. Chętnych nie zabraknie, w Japonii maszyny do opieki nad dziećmi i ludźmi starszymi cieszą się bowiem ogromnym zainteresowaniem.

03 grudnia 2003 | za: 4Press

 

tytuł

1. W listopadzie odbyła się już czwarta edycja "Symposia on Methods of Artificial Intelligence". Tym razem, na oficjalnej stronie imprezy- można przejrzeć artykuły i abstrakty wystąpień (a jest ich prawie 100!).

2. W wortalu "cyberforum", przeglądowy artykuł A. Błachnio i P. Filipowskiego, Sztuczna inteligencja- (choć, po zapoznaniu się z treścią, stwierdzam, że artykuł powinien raczej nosić tytuł "Metody Sztucznej Inteligencji") – algorytmy genetyczne, zasady tworzenia systemów ekspertowych, sztuczne sieci neuronowe i logika rozmyta [fuzzy logic].

3. I garść informacji ze świata: Śpiewający program-, czyli w jakim kierunku zmierza synteza mowy; WL-16, czyli robot krzesło-, jak to się robi na Uniwersytecie Waseda (kolebce projektów określanych z ang. wspólnym mianem "biped"); Omron rozpoznaje twarze-. Powyższe niusy dostępne w serwisie internetowym 4Press.

10 grudnia 2003 | autor: MK

 

tytuł

Fotoreportaż z mego wczorajszego pobytu na seminarium konstrukcji robotów Lego MindStorms, na Politechnice Gdańskiej.

11 grudnia 2003 | autor: MK

 

50-lecie śmierci Alana Turinga

zdjęcie.Zbliża się okres świąt i nowy – 2004 – rok. Rok szczególny, ze względu na fakt, iż będzie to 50-ta rocznica śmierci Największego... Alana Turinga! I choć mija pół wieku od jego śmierci, to dorobek jaki zostawił wciąż inspiruje. Znamy niewiele szczegółów jego naukowych dokonań (ze względu na na jego pracę na rzecz wywiadu brytyjskiego), ale te, które znamy zadziwiają wizjonerstwem i trafnością: teoretyczne podstawy informatyki (On computable numbers, with an application to the Entscheidungsproblem, 1936), metodologiczne podstawy Sztucznej Inteligencji (Computing machinery and intelligence, 1950) i jak się od niedawna okazuje – dzięki analizom Jacka Copelanda i Diany Proudfoot – podstawy koneksjonizmu i metody programowania przy pomocy algorytmów genetycznych (wystąpienie: Intelligent Machinery, 1948).
Okres świąt sprzyja refleksjom i daje nam kilka godzin więcej wolnego, cennego czasu. Czasu, który można spożytkować na przyjrzeniu się kilku stronom w Internecie: począwszy od projektu AlanTuring.net-, poprzez strony domowe jego twórców – wspominanych już J. Copelanda- i D. Proudfoot- (zawierających artykuły o A. T. i fachowe opracowania) – do archiwum oryginalnych tekstów i przemówień Turinga: The Turing Digital Archive-. Szczerze polecam!

18 grudnia 2003 | autor: MK

 

_

© Marek Kasperski / 2000-2009

 

Szukaj w wortalu

_

Oferta e-sklepu

okładkiTematyka: filozofia umysłu, filozofia języka, neuroscience, psychologia kognitywna, robotyka, sztuczna inteligencja

Autorzy: Arbib, Boden, Breazeal, Calvin, Churchland, Dennett, Edelman, Ekman, Gazzaniga, Greenfield, Hofstadter, Johnson-Laird, Kurzweil, Loftus, McCorduck, Minsky, Moravec, Norman, Pylyshyn, Searle, Schank, Stillings, Wortman...

więcej »

_

Oferta Partnerów

okładkaT. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress 2006.

Nowości z wyd. Helion

_

Nasi Partnerzy

baner.baner.

_