forumsklepmapakontakt

głównakognitywistykaencyklopedianauki o mózguSI i robotykaartykułyksiążkiz krajuwydarzenialinkio stroniepomoc
baner

Przejdź niżej

_

Przejrzyj dział

_

Dorobek Redakcji strony

Marek Kasperski
okładka2007, konsultacja merytoryczna: D. Casacuberta, Umysł. Czym jest i jak działa, Świat Książki.

_

okładka2006, redakcja merytoryczna: T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress.

_

okładka2005, redakcja merytoryczna: J. Hawkins, S. Blakeslee, Istota inteligencji, Onepress.

_

okładka2003, książka autorska: M. Kasperski, Sztuczna Inteligencja, Helion, (nakład wyczerpany).

_

Tomasz Komendziński
okładkaredaktor pisma: "Theoria et Historia Scientiarum. An International Interdisciplinary Studies".

_

okładka2003, redakcja: O myśleniu procesualnym: Charles Hartshorne i Charles Sanders Peirce, Wyd. UMK.

_

okładka2002, redakcja merytoryczna: S. Pinker, Jak działa umysł, Książka i Wiedza.

_

okładka2002, redakcja wraz z A. Szahajem: Filozofia amerykańska dziś, Wyd. UMK.

_

Leszek Nowaczyk
2006, redakcja merytoryczna: Rusz głową -  jak szybko podnieść poziom swojej inteligencji, Świat Książki.
_

 

 
Tu jesteś: główna / archiwum: 2005

_

10 sierpnia 2010
ostatnia modyfikacja

Poniżej znajdują się informacje (ale tylko newsy) z roku 2005.

 

_

styczeń-luty

_

kognitywistyka.net w Indiana University Southeast

A ściślej, logo. Graficzny znak rozpoznawczy wortalu (grafika głowy robota ze strony wejściowej, powtórzona również w banerze) został wybrany w Indiana University Southeast: "I am currently creating a power-point lecture series to go with Sternberg’s Cognitive Psychology text. I am currently working on the Neuroscience chapter and I would like your permission to use the above image on a slide that represents computers and artificial intelligence. The power-point slide will depict this image along with text about cognitive science." [Donna Dahlgren, Ph.D.].

03 stycznia 2005 | autor: MK

 

Nowości książkowe: Psycholingwistyka

okładka.Nowa książka: "Psycholingwistyka jest dziedziną, która bada i opisuje procesy psychiczne umożliwiające człowiekowi opanowanie i posługiwanie się językiem. Rewolucja, jaka dokonała się w naukach o poznawaniu, skłoniła wielu badaczy z różnych dyscyplin wiedzy do zajmowania się językiem i przetwarzaniem informacji językowych.

Książka w przystępny sposób wprowadza czytelnika w dziedzinę psycholingwistyki i dostarcza wyjaśnienia podstawowych pojęć i zagadnień w tej dziedzinie. Przedstawia najważniejsze pytania, które stoją przed badaczami, opisuje stosowane przez nich metody badawcze i modele wyjaśniające." [Za: opis wydawniczy].

Spis treści:

 1. Wprowadzenie do psycholingwistyki.

 2. Biologiczne podstawy komunikacyjnych zachowań człowieka.

 3. Percepcja mowy.

 4. Słowa i znaczenia: od pojęć pierwotnych do złożonych struktur.

 5. Procesy przetwarzania zdań.

 6. Zdania połączone: tekst i dyskurs.

 7. Wytwarzanie mowy.

 8. Przyswajanie języka.

 9. Psycholingwistyczna analiza czynności czytania.

 10. Dwujęzyczność i przyswajanie drugiego języka.

Dane: Psycholingwistyka, red. R. N. Bernstein, G. J. Berko, tłum. zbiorowe, GWP, s. 534, cena: 79 PLN.

Więcej książek w serwisie: nakanapie.pl (książki, audiobooki, e-booki).

10 stycznia 2005 | autor: MK

 

Ze świata robotów: robot sterowany telefonem

robot.Ze świata: W przyszłym miesiącu rozpocznie się sprzedaż pierwszego modelu robota sterowanego za pośrednictwem telefonu komórkowego (MK: to znaczy, pierwszy był Maaron, ale on do tej pory nie jest dostępny w sprzedaży).

Stworzony przez firmy KDDI i I Bee robot Pirkus R Type-01 potrafi chodzić, skakać i machać rękami. Urządzenie można kontrolować z telefonu Toshiby w zasięgu do 10 metrów, w oparciu o technologię Bluetooth. Stabilizację robota osiągnięto m.in. dzięki wykorzystaniu czujników żyroskopowych. Wykonany z aluminium Pirkus R Type-01 waży 950g, a jego wysokość to 29cm. Robot będzie sprzedawany online jako zestaw do samodzielnego złożenia w cenie około 198 tys. jenów, czyli niespełna 5,9 tys. PLN. W zestawie oprócz robota znajdują się także baterie, ładowarka oraz oprogramowanie.

Na razie głównym zajęciem robota jest dostarczenie rozrywki właścicielowi, ale producenci mają nadzieję, że po wyposażeniu urządzenia w kamerę uda się je wykorzystać np. jako domowego stróża.

13 stycznia 2005 | za: 4Press

 

Artykuły Online

Polecam stronę pt. Po-pisy Kondora-, na której m.in. można znaleźć tłumaczenia Rapaporta (Syntactic Semantics: Foundations of Natural Language Understanding), Fetzera (Thinking and Computing: Computers as Special Kinds of Signs), Harnada (Computation Is Just Interpretable Symbol Manipulation) czy Simona (Logic and Thought).

18 stycznia 2005 | autor: MK

 

Rusza strona AibotWorld.com

"Dostosowanie technologii do ludzkich oczekiwań oznacza, że sami z siebie, bez szczególnego przygotowania będziemy posiadać wiedzę i umiejętności korzystania z niej po prostu dlatego, iż jesteśmy ludźmi. Nasze reakcje będą więc pozytywnie nacechowane poczuciem umiejętności, kompetencji i uprawnienia. (...)

Projektujący media mogą korzystać z tego, co ludzie robią najlepiej. Maszyny będą wówczas bardziej dostępne, treść bardziej zrozumiała, a interfejsy bardziej wygodne, jeśli będą działały zgodnie z zasadami świata społecznego i naturalnego." [B. Reeves, C. Nass, Media i ludzie].

Tematyce dostosowania interfejsów do komunikacji człowiek-maszyna (w tym chatterbotom i awatarom) poświęciłem nowy wortal: aibotworld.com- (na razie skromny i w wersji okrojonej).

20 stycznia 2005 | autor: MK

 

Nowe artykuły

Na stronie aibotworld.com- udostępniłem tezy mojej pracy nt. botyki- oraz krótką historię programów konwersacyjnych- (chatterbotów).

24 stycznia 2005 | autor: MK

 

1st Workshop on Cognitive and Social Perspectives (un)consciousness

Właśnie otrzymałem informację nt. 1st Workshop on Cognitive and Social Perspectives on (un)consciousness: Methods of Modeling in Psychology, które odbędą się w dniach 11-13 luty br., w Kazimierzu Dolnym (organizator: SWPS).

Więcej szczegółów, na oficjalnej stronie warsztatów-.

31 stycznia 2005 | info.: Paweł Jaworski

 

Rusza 3 edycja Seminarium RRR – Kognitywizm

1. W Sieci ukazało się info. nt. tegorocznej, już 3-edycji Seminarium RRR – Kognitywizm (Lublin, 19-20 maja 2005). Szczegóły wraz z programem  – na oficjalnej stronie-. [Info. za: Marek Nieznański].

2. Na stronie aibotworld.com- zamieściłem "Studium ekspresji i emocjonalności awatara-" (reprezentacji graficznej, cyfrowej postaci).

02 lutego 2005 | autor: MK

 

W stronę emocjonalnych maszyn

"Jeśli tylko potrafilibyśmy wyposażyć komputery i telefony w pewną wiedzę o ograniczeniach ludzkiej pamięci i zdolności koncentracji, zachowywałyby się rozważniej i uprzejmiej – Eric Horvitz, Microsoft Research."

W najnowszym – lutowym – numerze "Świat Nauki" ukazał się spory artykuł nt. maszyn emocjonalnych (koncepcja nakreślona przez jednego z czołowych kognitywistów – Donalda A. Normana) oraz prac usprawnienia (naturalizowania) relacji człowiek-komputer: W. Wayt Gibbs, Komputery z inteligencją emocjonalną, ss. 71-77 (cyt. powyżej z artykułu).

03 lutego 2005 | autor: MK

 

Nowe imprezy

1. Dwie wrześniowe imprezy: 5th International Conference on Intelligent Systems Design and Applications, 8-10 IX (więcej-) International Conference on Artificial Neural Networks, 11-15 IX (więcej-).

2. List od Hugh Loebnera z wytycznymi na tegoroczną edycję konkursu Loebnera.

08 lutego 2005 | autor: MK

 

Nowy artykuł

Na stronie aibotworld.com- zamieściłem Typy dialogów- w relacjach człowiek-komputer, wg klasyfikacji Jamesa Martina, badacza Human-Computer Interaction z IBM.

11 lutego 2005 | autor: MK

 

Z Indii... do Gdańska

1. Zastanawiający raport z 12 konferencji "Umysł i Życie"-, która odbyła się w Dharamsali w Indiach, 18-22 października 2004 roku. Tematem wiodącym konferencji była neuroplastyczność mózgu.

2. Z dzisiejszym dniem rozpoczynam wykłady z psychologii kognitywnej, przeznaczone dla studentów wzornictwa ASP w Gdańsku. Slajdy z wykładów będą cyklicznie zamieszczane na stronie z dydaktyki-. Zainteresowanych zapraszam.

15 lutego 2005 | autor: MK

 

Nowa książka Christofera Kocha

Strona ostatniej książki Christofera Kocha "The Quest for Consciousness-. A Neurobiological Approach". Na stronie m.in. rozdział: Introduction to the Study of Consciousness- (pdf).

22 lutego 2005 | autor: KS

 

Wokół dyskusji "Czym jest umysł i jak istnieje?"

Wczoraj miałem okazję zapoznać się z przebiegiem dyskusji prowadzonej na forum internetowego czasopisma filozoficznego Diametros: "Czym jest i jak istnieje umysł?-". Z prawdziwą przyjemnością przeczytałem tekst wprowadzający- w dyskusję, autorstwa Roberta Poczobuta i Marcina Miłkowskiego (bo ostatnio już coraz częściej czytałem tylko z wielkim wysiłkiem to, co krajowi badacze z CS mieli do zaprezentowania). Z prawdziwą przyjemnością tym bardziej, że podzielam większość tez autorów (ew. niezgodność upatruję tylko w niektórych szczegółach, jak np. w punkcie 3.1.3 i tezie o odpowiedniości złożoności mózgu w stosunku do złożoności umysłu – teza intuicyjnie rozsądna, ale jak badać stopień odpowiedniości w kwestii rozpatrywania złożoności mózgu człowieka ze złożonością strukturalną sztucznego umysłu?).

Na forum całej dyskusji Piotr Kołodziejczyk, zabierając głos w debacie-, wyraził pogląd, że tekst "Marcina Miłkowskiego i Roberta Poczobuta można traktować jako manifest uprawiania współczesnej filozofii umysłu". Zgadzając się z Kołodziejczykiem dodałbym, że artykuł M. Miłkowskiego i R. Poczobuta nie tylko powinno się traktować jak manifest uprawiania współczesnej filozofii umysłu, ale przede wszystkim jako manifest (nowego) pokolenia uprawiającego aktualnie kognitywistykę w Polsce! (I z przykrością jedynie stwierdzam, że większość argumentów z polemiki obarczona jest syndromem "Smoke on the water – A fire in the sky-", z którym to syndromem notabene przyszło mi obcować na co dzień (i z ubolewaniem stwierdzam, że wiedza większości z osób wypowiadających się dzisiaj o SI zatrzymała się na poziomie cybernetyki – do pomyślenia jest dla nich "organizm" typu żółw Greya Waltera, ale już nie robot typu COG, a robotykę kognitywną nie odróżniają od automatyki przemysłowej)).

Panowie, gratulacje!

23 lutego 2005 | autor: MK

 

_

marzec-kwiecień

_

Roboty w polskich sklepach, nowa synteza mowy i coś nt. mózgu

1. Roboty dla każdego? To już nie s-f. Łącznie z tym, że coraz więcej polskich firm zajmuje się sprzedażą tego typu maszyn: odkurzacz Roomba-, asystent ER-1-, wędrujący krab-.

2. Na stronie firmy IVO- dostępna jest najnowsza synteza mowy, Ivona; w tym możliwość zapoznania się z jej jakością głosu Online (widać, że syntetyczne głosy są już w zasadzie jak naturalne; następny krok to już chyba tylko jeszcze lepsza prozodia (intonacja = emocjonalność)).

3. Ze świata: "Kiedy z wiekiem tracimy słuch, winny temu jest starzejący się mózg, a nie uszy. Wczorajsza "Gazeta Wyborcza" powołuje się na diagnozę postawioną przez naukowców na zjeździe Towarzystwa na rzecz Badań w Otolaryngologii.

Gazeta wyjaśnia, że mózg wykonuje tytaniczną pracę, przetwarzając informacje, które są odbierane przez zmysły i nieustannie odsiewa sygnały istotne od tych, które nie mają znaczenia.

Okazuje się, że ten system kontroli zaczyna się psuć między 40. a 50. rokiem życia. Bez sprawnie działających filtrów mózg bardzo szybko zostaje przeładowany zbędnymi informacjami i gubi się w świecie dźwięków. Lekarze wyjaśniają, że brak dobrych filtrów w mózgu powoduje, że starsi coraz częściej wystawiają uszy na szkodliwy hałas, który normalnie by im przeszkadzał. Najpierw więc głuchnie mózg, a potem uszkadzamy uszy i w takim stanie zazwyczaj trafiamy do lekarza.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej", w artykule "Głuchy jak mózg"."

01 marca 2005 | autor: MK

 

Stronność w ADHD

Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi, czyli ADHD, mogą nie zauważać obiektów po swojej lewej stronie – informuje "Journal of Child Psychiatry".

Niezauważanie przedmiotów po lewej stronie ciała jest znanym od dawna zaburzeniem, które występuje u dorosłych z uszkodzeniem prawej półkuli mózgu. Zachowują się oni tak, jakby lewa połowa świata przestała istnieć.

Naukowcy z Cambridge zaobserwowali podobne zjawisko u dzieci z nieuszkodzonym mózgiem i prawidłową inteligencją, jednak cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi (ADHD).

(...) porównano 10 procent dzieci, które najbardziej dokazywały z 10 procentami tych, które były najspokojniejsze.

Okazało się, że najbardziej niespokojne dzieci częściej miały problemy z dostrzeganiem obiektów po swojej lewej stronie, nawet jeśli ich objawy nie były na tyle nasilone, by postawić rozpoznanie ADHD.

Gorsze postrzeganie przedmiotów usytuowanych po lewej może być na przykład przyczyną dysleksji – dziecko nie dostrzega początku drukowanego słowa i nie umie go rozpoznać. Może też częściej wpadać na przedmioty usytuowane po lewej.

Prawa półkula mózgu jest zaangażowana w czuwanie i utrzymywanie uwagi – zwłaszcza, gdy jesteśmy znudzeni. Zaburzenia dotyczące prawej półkuli mogą więc być odpowiedzialne za objawy ADHD i za trudności z postrzeganiem obiektów po lewej stronie.

Być może techniki sprawdzone w rehabilitacji osób po udarze mózgu okażą się pomocne także u dzieci z ADHD.

04 marca 2005 | za: PAP

 

IV Krajowa Konferencja Kognitywistyczna

1. Info. z mejla: Jest już termin IV Krajowej Konferencji Kognitywistycznej: "Znak, znaczenie, kontekst w badaniach kognitywistycznych", Toruń, 23-25 V.

2. Cytat z przeszłości: "mózg jest maszyną, w której lampy i tranzystory są zastąpione miliardami zwojów nerwowych, pochłaniających 20 watów, dostarczanych przez spalanie 5 gramów glukozy w ciągu godziny." :)

07 marca 2005 | autor: Marek Niezniański

 

PaintBot: robotyczna sztuka

Czy da się połączyć ze sobą świat technologii ze światem sztuki? A może jest taki obszar pomiędzy obydwoma światami, który jest współdzielony? Być może obszar ten zawiera w sobie odpowiedź na pytanie "Czy maszyny oprogramowane mogą być twórcze?" ...

Pierwsze szczegóły imprezy PaintBotoficjalna strona- i artykuł w Gazecie Wyborczej-.

14 marca 2005 | autor: MK

 

Ze świata

BBC News – Hitachi unveils 'fastest robot'-.

16 marca 2005 | autor: SW

 

Kolejna edycja CybAiRBot

Informacje nt. tegorocznej edycji zawodów sumo robotów, organizowanych przy Politechnice w Poznaniu (CybAiRBot-).

17 marca 2005 | autor: MK

 

Ze świata robotów: PaPeRo w natarciu

robot.NEC pokazał nową wersję swojego miniaturowego robota PaPeRo-.

Rozwijany od roku 1997, m.in. jako tłumacz, robot NEC-a tym razem przyjmuje rolę opiekuna do dzieci. Szerokie możliwości interakcji z PaPeRo zapewnić ma zaawansowany system rozpoznawania mowy (8 mikrofonów pozwala na precyzyjne odróżnienie poleceń od hałasów), a także nowa funkcja „czytania” tekstu drukowanego. PaPeRo posiada też swoją „osobowość” – to, jak jest traktowany, ma wpływ na jego zachowanie (MK: jak wcześniej u Aibo Sony). W stosunku do starszych wersji, nowy robot szybciej się porusza, co ma pomóc w zabawach z dziećmi. Kiedy maluchy pójdą spać, robot może przydać się też starszym domownikom: zmieni kanał telewizyjny, sprawdzi e-maila i wyniki sportowe.

NEC wyprodukował kilkadziesiąt egzemplarzy nowej wersji PaPeRo, które właśnie przechodzą testy – podczas wystawy nowych technologii każdego dnia bawią się z 360 japońskimi dziećmi. Na razie nie planuje się masowej produkcji – koszt budowy jednego egzemplarza szacuje się na 10 tys. $. PaPeRo stanowi dla NEC-a swoisty poligon doświadczalny do testowania nowych technologii, głównie związanych z rozpoznawaniem mowy i obrazów.

21 marca 2005 | za: 4Press

 

Roboty w badaniach nad... szczodrością ludzi?

News ze świata razem z komentarzem, od którego nie mogłem się powstrzymać: "Ludzie dają więcej na cele dobroczynne, jeśli wiedzą, że ktoś ich obserwuje... nawet jeśli obserwatorem jest robot – informuje "New Scientist".

Robot "Kismet" (a raczej jego zdjęcie) posłużył naukowcom z Harvard University do badania szczodrości, cechy trudnej do wytłumaczenia na gruncie teorii Darwina. Bezinteresowność jest kosztowna i wydaje się, że nie sprzyja przetrwaniu. Tymczasem podczas wielu eksperymentalnych gier ochotnicy darowali cześć posiadanych zasobów innym graczom, nie odnosząc bezpośredniej korzyści. Ludzie są bardziej szczodrzy niż to konieczne i gotowi karać tych, którzy dokonują nieuczciwych transakcji.

Niektórzy uważają, że w odległej przeszłości grupy altruistycznych osobników miały większe szanse przeżycia niż indywidualistyczni egoiści. Dla innych – w tym Terry'ego Burnhama i Briana Hare z Harvard University – altruizm jest iluzją.

Burnham i Hare badali szczodrość 96 ochotników – mogli oni ofiarować pieniądze na wspólny fundusz lub je zatrzymywać. Szczodrość była nagradzana finansowo – ale tylko wtedy, gdy także inni ofiarowywali pieniądze.

Połowa uczestników mogła ofiarować pieniądze bez przeszkód siedząc przed komputerem. Inni czuli na sobie wzrok umieszczonego na zdjęciu robota Kismet. Okazało się, że "w obecności" robota uczestnicy eksperymentu dawali o 30 procent więcej pieniędzy niż bez niego. (...)

Nawet gdy mamy świadomość, że patrzy na nas tylko zdjęcie tandetnej imitacji robota, coś w głębi mózgu nadal daje się nabrać. Ponieważ ludzie ewoluowali w małych grupach, nasz mózg nie wierzy, że dobry uczynek pozostanie anonimowy, skoro "ktoś" go widział– uważają naukowcy. Być może wkrótce pojawią się charytatywne puszki i strony internetowe z oczami." [Za: PAP].

KOMENTARZ: Bardziej spreparowanej informacji, wysuwającej wnioski na błędnych przesłankach dawno nie czytałem. Rzecz w tym – i to powyższy eksperyment pokazał – że postać obserwatora wcale nie musiała być zdjęciem robota... mogła być zdjęciem osoby trzeciej, bądź po prostu samymi oczami. W rezultacie nieistotnym jest to, że na uczestników eksperymentów "patrzył" robot ze zdjęcia, mogła być to inna postać i rezultat były taki sam (choć zapewne dochodziłby czynnik zmienny – jak dany "obserwator" oddziaływuje emocjonalnie na ofiarodawców, ale i to, dla sprytnego psychologa, jest do przewidzenia).

Powyższe eksperyment dotyka tak naprawdę jeszcze jednej sprawy – zainicjowania sytuacji społecznej wobec sztucznego obserwatora". Eksperymenty psychologiczne w tej tematyce (i to rzetelne!) z najbardziej interesującymi wnioskami, przeprowadzili już wcześniej B. Reeves i C. Nass (wyniki m.in. ukazały się w ich książce: Media i ludzie, którą osobiście uważam za najlepszą lekturę ostatniego roku!). A na wynikach tych eksperymentów skorzystał m.in. Microsoft wprowadzając najpierw do Office'a a teraz do systemu Windows swojego Asystenta.

A cała niecodzienność całych tych badań i ich wyników sprowadzić można do jednej ludzkiej cechy – przesadnej antropomorfizacji otoczenia choć trochę kojarzącego się (a nie koniecznie wykazującego) z cechami ludzkimi. Bardzo dobrze opisane jest to w Media i ludzie, więc i rozwodzić się tu nad tym nie będę.

23 marca 2005 | autor: MK

 

Nowy Blog: Kroniki Przyszłości

"Jestem dziennikarzem (aktualnie niezależny; wcześniej "Polityka") i od dłuższego czasu zajmuję się sztuczną inteligencją i przyszłością cywilizacji. Często korzystam z Pańskiego Portalu.

Dwa tygodnie temu uruchomiłem bloga w Onecie p.t. "Kroniki Przyszłości", poświęconego sztucznej inteligencji. W ramach bloga publikuję powieść science fiction "Czasy sztucznej inteligencji: Inwazja Obcych" oraz zbiór krótkich esejów, które mają być swego rodzaju komentarzem do powieści. Być może w przyszłości wydam to w formie książek. W obydwu przypadkach chodzi o eksperymenty myślowe dotyczące roli sztucznej inteligencji w dalszej historii. (...) Podaję adres-."

05 kwietnia 2005 | autor: Waldek Sadowski

 

kognitywistyka.net przemówiła!

IWR.Z prawdziwą satysfakcją informuję, że odtąd strona będzie obsługiwana przez IWR (Internet Web Reader), tj. przeglądarkę stron internetowych z wbudowanym modułem syntezy mowy, z przeznaczeniem specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących (pobierz-). Radość to tym większa dla mnie, że wiem, iż wśród odwiedzających kognitywistyka.net są osoby niewidome – z kilkoma miałem przyjemność wymienić korespondencję – i teraz będą miały znacznie bardziej ułatwiony dostęp do zawartości wortalu.

Przeglądarka została stworzona przez firmę IVO Software, a jej praca sporo zawdzięcza implementacji algorytmów sztucznej inteligencji.

11 kwietnia 2005 | autor: MK

 

Komputerowy pogromca studentów?

Info. z mejla: "[Zobacz-] Program komputerowy ocenia treść pisemnych prac studentów."

13 kwietnia 2005 | autor: SW

 

Ze świata: sterowanie myślami

25-letni Amerykanin Matthew Nagle jest pierwszym człowiekiem, do którego mózgu wszczepiono układ elektrod odczytujący polecenia.

Matthew Nagle został sparaliżowany od szyi w dół w roku 2001, po ataku nożownika.

Teraz, po zabiegu przeprowadzonym przez specjalistów z New England Sinai Hospital, może za pomocą myśli (M.K.: odpowiednich serii wyładowań w neuronach) sterować urządzeniami technicznymi. Sygnały z mózgu są przekazywane do komputera, który tłumaczy je na rozkazy dla obsługiwanego sprzętu. Wystarczy myślami przeciągać kursor po ekranie.

W ten sposób można na przykład włączyć i wyłączyć telewizor, zmieniać kanały i regulować głośność. W zasadzie można sterować dowolnym urządzeniem, jeśli ma odpowiedni interfejs. Przeprowadzono już próby ze sztucznym ramieniem.

Badania, które doprowadziły do tego osiągnięcia, trwały latami. Najpierw małpom wszczepiono do mózgu elektrody, co pozwoliło im kontrolować obiekty na ekranie komputera. Następnie podczas badań dwóch zdrowych i dwóch częściowo sparaliżowanych osób udało się sterować ruchem kursora na ekranie komputera dzięki czapeczce z 64 elektrodami.

Urządzenie zastosowane u pana Nagle – Brain Gate – zostało opracowane przez prof. Johna Donoghue z Brown University. Około 100 elektrod grubości włosa wprowadzono na milimetr w obszar kory mózgowej, który odpowiada za ruchy.

Zdaniem prof. Donoghue w przyszłości podobna metoda może umożliwić sparaliżowanym odzyskanie władzy we własnych kończynach. Aparacik wielkości telefonu komórkowego w odpowiedzi na sygnały z mózgu sterowałby skurczami mięśni za pomocą impulsów elektrycznych. Jednak nawet nieskomplikowany ruch wymaga aktywowania wielu mięśni w złożony sposób, nie należy zatem liczyć na szybkie rozwiązanie problemów technicznych. Kontrolą ruchów zajmują się u zdrowego człowieka miliony neuronów.

14 kwietnia 2005 | za: PAP

 

Avatar zamiast wykładowcy-człowieka

Zapraszam na prezentację pt. "Oblicza Sztucznej Inteligencji-", której premiera oficjalna odbędzie się jutro w Poznaniu (z okazji Festiwalu Robotów CybAiRBot-), a którą w moim imieniu poprowadzi... animowany awatar.

WAŻNE uwagi techniczne: prezentacja chodzi pod przeglądarką MSIE (niestety, z braku czasu nie zrobiłem jej pod inne przeglądarki), z zainstalowanym na komputerze kodekiem Divix 5. Najlepiej oglądać ją w rozdzielczości 1024x768, z włączoną opcją w IE "Pełny ekran". Do poruszania się między slajdami służą strzałki na dole strony. Proszę też o cierpliwość przy ładowaniu się slajdów (animacje są w formacie filmów .avi (bo i nie były robione  z myślą o Internecie)).

15 kwietnia 2005 | autor: MK

 

Czas twórczych maszyn

PaintBot- – Nadszedł czas twórczych maszyn! Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć do Gdańska, zdjęcia z procesu powstawania robota-rysownika: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 + z procesu konstrukcji kraba (robota reagującego na światło niczym cybernetyczna ćma z okresu N. Wienera): 1, 2, 3, 4.

22 kwietnia 2005 | autor: MK

 

Film z wernisażu robota-malarza

Na stronie PaintBot- została umieszczona galeria zdjęć: z okresu konstrukcyjnego, warsztatów programistycznych i wernisażu prac robota. Oraz film z wernisażu-, wraz z przedmową prof. W. Ducha (UMK), prof. T. Bogusławskiego (rektora ASP) oraz ad. Marka Średniawy (prorektora ds. nauki ASP).

To był bardzo gorący okres...

27 kwietnia 2005 | autor: MK

 

PaintBot w TVP3

Film z PaintBot: robot rysujący- czyli, jak to maszyna grafikę tworzy... Oraz: info. z TVP 3, z dnia 24 IV br-.

28 kwietnia 2005 | autor: MK

 

PaintBot w Teleexpresie

Nasz robot we wczorajszym teleekspresie-.

29 kwietnia 2005 | autor: MK

 

_

maj-czerwiec

_

fMRI śledzi nieświadome

Odpowiednio wykonane badanie metodą rezonansu magnetycznego może ujawnić utajone postrzeżenia – wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "Nature Neuroscience".

Badanie metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) pozwala ocenić aktywność poszczególnych obszarów mózgu na podstawie przepływu krwi. Jak wynika z badań naukowców z University College w Londynie, można w ten sposób stwierdzić, co widzi dana osoba, nawet gdy ona sama nie jest tego świadoma.

Dr Geraint Rees oraz dr John Dylan Haynes mierzyli aktywność mózgu w rejonie kory wzrokowej – części mózgu, która przetwarza sygnały wzrokowe. Ochotnicy patrzyli na różnorodne testowe obiekty, wyświetlane na ekranie komputera.

Badanie fMRI pozwalało rozpoznać charakterystyczną reakcję mózgu na wyświetlane przez komputer wzory nawet, gdy sam badany nie zdawał sobie sprawy, co widzi. Na przykład przy szybkim, naprzemiennym wyświetlaniu dwóch różnych obrazów ochotnik zwykle odnotowywał tylko jeden z nich. Natomiast mózg podświadomie odczytywał oba i dawało to reakcje widoczne w fMRI. (...)

05 maja 2005 | za: PAP

 

Ze świata robotów: replikujący się replikant

Naukowcy z Cornell University w Ithaca (stan Nowy Jork) zbudowali prostego robota, który potrafi budować z części zamiennych swoje kopie.

Zaprezentowany prototyp składa się z trzech sześciennych bloków. Każdy z nich posiada fragment kodu komputerowego z wzorem “matrycy” – całości robota, a także elektryczne sensory do kontaktu z sąsiadami i magnesy do łączenia bloków. Obracając i przemieszczając się, proste roboty mogą składać własne kopie. Procedura zajmuje nieco ponad minutę. Tę samą zdolność posiada również „potomstwo”.

Pokazany robot to prosta zabawka, która ma jednak zademonstrować ideę, jaką chcą w przyszłości realizować badacze z Ithaca. Chodzi o pokazanie, że reprodukować mogą się nie tylko organizmy biologiczne. Docelowo amerykańscy naukowcy chcą stworzyć roboty składające się z setek lub tysięcy identycznych modułów. Takie urządzenia mogłyby dokonywać samodzielnej rekonfiguracji pod kątem aktualnie wykonywanych zadań, adaptować się do panujących warunków i dokonywać samodzielnych napraw.

Przedsięwzięcie szczegółowo opisano w najnowszym wydaniu pisma "Nature”.

16 maja 2005 | autor: SW, za: BBC

 

Konferencja: Spór o naturę i status kompetencji językowych

Info. z mejla: Znalazłem informacje o konferencji pt. Spór o naturę i status kompetencji językowych- (IFiS, PAN).

"Tematyka konferencji jest szeroka i otwarta, choć skierowana przede wszystkim do środowisk filozoficznych, psychologicznych, kognitywistycznych, językoznawczych oraz zgrupowanych wokół problemu symulowanej inteligencji." [R. Piłat, organizator].

16 maja 2005 | autor: Marek Nieznański

 

Ze świata... robotów?

Rewelacja!: Robot Frank's Photo Album-.

18 maja 2005 | autor: MK

 

Imprezy, imprezy, imprezy

1. W dniach 19-20 bm. miałem przyjemność uczestniczyć w Seminarium RRR – Kognitywizm, w Lublinie. Tematem przewodnim tegorocznej, 3 edycji, była empatia.

Swoje prelekcje mieli m.in.: M. Miłkowski (Empatia contra teoria analogii), A. Klawiter (Fenomenologiczne ujęcie empatii), R. Piłat (Czy empatia opiera się na współkonstytucji pewnego przedmiotu intencjonalnego?), T. Komendziński (Empatia i enaktywizm) czy E. Tabakowska (Empatia w pracy tłumacza). Moje zainteresowanie wzbudził przede wszystkim referat D. Wienera, pt.: System empatyczny – próba kognitywnej charakterystyki procesów empatycznych z uwzględnieniem aspektów psychopatologicznych (autyzm i schizofrenia).

Ja ze swojej strony wygłosiłem referat: Kiedy komputery będą odczytywać ludzkie emocje i na nie odpowiadać? (slajdy zamieszczam w dziale artykuły).

Więcej szczegółów nt. konferencji na stronie prof. Zbysława Muszyńskiego- z UMCS).

2. 22, w niedzielę, w Ośrodku Informatycznym ASP w Gdańsku, wraz z Tomkiem Kwiatkowskim przyjmowaliśmy gości wystawy prac PaintBot, która odbywała się w ramach programu Bałtyckiego Festiwalu Nauki (zdjęcia z możliwością powiększania-).

3. Zaś 23, w poniedziałek, odwiedziłem V Krajową Konferencję "Znak, znaczenie, kontekst w badaniach kognitywistycznych"-, odbywającą się w Toruniu, gdzie miałem możliwość wysłuchać referatów E. Szeląg (Nowe horyzonty w terapii zaburzeń mowy) i J. Obera (Inteligentne zgadywanie jako strategia kompensacji trudności w czytaniu u dzieci).

25 maja 2005 | autor: MK

 

Nowa książka Raya Kurzweila

Fantastic Voyage-.

30 maja 2005 | autor: MK

 

Wykłady Online

Info. z mejla: "Na stronie- znalazłem kilka ciekawych wykładów z filozofii umysłu".

31 maja 2005 | autor: Marek Nieznański

 

Z sieci

1. Znalezione w Sieci: polskojęzyczna strona nt. data mining-.

2. Dzień dziecka – Roboty-.

01 czerwca 2005 | autor: MK

 

Z sieci

M. Rotkiewicz, Straszne skutki podwajania-, z: "Polityka", 22/2005. Czyli: Prawo Moore'a, wizje Kurzweila i duchowe maszyny.

02 czerwca 2005 | autor: MK

 

Z sieci

Wywiad z Kevinem Warwickiem- dla WP.

09 czerwca 2005 | autor: MK

 

Nowy superkomputer IBM

Politechnika w Lozannie zakupiła od korporacji IBM superkomputer z rodziny Blue Gene/L.

Blue Brain ma pomóc naukowcom Ecole Polytechnique Federale de Lausanne współpracującym z przedstawicielami IBM-a w dwuletnim projekcie symulacji mózgu.

Naukowcy chcą stworzyć trójwymiarowy model mózgu symulujący większość elektrochemicznych procesów w nim zachodzących. Komputer ma pomóc w zrozumieniu procesów percepcji, kojarzenia i zapamiętywania oraz w symulacji, w jaki sposób wadliwe działanie mózgu może prowadzić do autyzmu czy schizofrenii.

EPFL kupił od IBM-a system składający się z czterech racków. Każdy z nich kosztuje dwa miliony dolarów. Zawiera on 1024 procesory Power połączone superszybką magistralą.

10 czerwca 2005 | za: Chip Online, polecił Tomasz Kwiatkowski

 

Nowa grupa dyskusyjna nt. mózgu

Info. z mejla: "Obecnie w Usenecie jest podejmowana próba utworzenia grupy pl.sci.neuronauki-."

13 czerwca 2005 | autor: Marcin Ciesielski

 

 Robot grający w warcaby

Info. z mejla: "Razem z kolegą stworzyliśmy działający projekt systemu grającego w warcaby przy użyciu ramienia przemysłowego Motoman, elektromagnesu, kontrolera sterującego Yasnac MRC, kamery CCD i stworzonego przez nas (modułu AI) oprogramowania działającego na platformie QNX. Filmik z prezentacją dostępny jest na stronie PJWSTK-."

13 czerwca 2005 | autor: Lech Wilczyński

 

Redakcja kognitywistyka.net pracuje nad "Mind Hacks"

okładka.Właśnie podpisałem umowę na redakcję merytoryczną dla polskojęzycznego wydania: Tom Stafford, Matt Webb, Mind Hacks. Jak wszystko pójdzie dobrze, to książka wyjdzie jeszcze na wakacjach, a jej wydawcą będzie wydawnictwo Helion.

Książka w polskim przekładzie będzie nosić tytuł "100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu". Osobiście uważam, że będzie stanowić ona jedną z najważniejszych pozycji w biblioteczce polskiej kognitywistyki.

Więcej info.- o org. anglojęzycznej wersji.

15 czerwca 2005 | autor: MK

 

Starzejący się mózg

Australijscy naukowcy z Center for Mental Health Research w roku 1999 rozpoczęli 20-letni projekt pod nazwą "Ścieżka przez życie", którego celem jest zdobycie informacji na temat różnych okresów ludzkiego życia. W jego ramach przeprowadzili między innymi badania metodą rezonansu magnetycznego na 446 osobach około 60-tki z Canberry i Queanbeyan.

Wprawdzie mózg przeciętnego mężczyzny w wieku 64 lat był mniejszy niż u 60-latka, jednak pamięć, uwaga i prędkość przetwarzania informacji pozostawały nienaruszone. W przypadku kobiet nie stwierdzono, by mózg zanikał w badanym przedziale wiekowym.

Australijskie badania nie wykazały też wpływu wykształcenia na tempo kurczenia się mózgu ani słabnięcie możliwości intelektualnych.

20 czerwca 2005 | za: PAP

 

Cytat tygodnia

Wyczytane: „Matematyk to urządzenie do przekształcania kawy w twierdzenia”. (Paul Erdos). Cytat za: Mind Hacks.

24 czerwca 2005 | autor: MK

 

Androidy coraz bliżej ludzi

1. "Rzeczpospolita": Rozpoznaje ludzi, rozmawia, a nawet się uśmiecha – to umiejętności androida zaprezentowanego podczas wystawy Next Fest w Chicago.

"Rzeczpospolita" pisze, że robota wyposażono w kamery ukryte za oczami i oprogramowanie, dzięki którym może rozpoznawać twarze ludzi, nawet w zatłoczonych pomieszczeniach.

Potrafi również rozróżniać nastroje rozmówców, analizując ich mimikę. Telewizyjnym reporterom udało się namówić androida na udzielanie wywiadów. Automat jest dziełem specjalistów z firmy Hanson Robotics, Uniwersytetu Memphis oraz cybernetyków z Uniwersytetu Teksas i ma twarz nieżyjącego już autora książek science fiction Philipa K. Dicka.

"Na początku myśleliśmy, że będzie to rodzaj zabawki lub eksponat w muzeum, ale pewnego dnia takie roboty mogą stać się towarzysza mi starszych ludzi" – przekonuje Steve Prillman z Hanson Robotics.

Na wystawie w Chicago zaprezentowano także inne modele robotów.

Więcej o maszynach przypominających wyglądem żywych ludzi i innych wynalazkach – na stronach naukowych "Rzeczpospolitej".

Komentarz: zresztą, co za zrządzenie losu – Dick pisał w jednej ze swoich powieści (Możemy cię zbudować) nt. budowania w przyszłości robotów-historycznych postaci (jak np. Lincolna)...

2. I trochę obrazków: galeria robotów-.

28 czerwca 2005 | autor: MK

 

_

lipiec-sierpień

_

Kongres Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego

Info. z mejla: "Przesyłam informację na temat kongresu Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, która odbędzie się w dniach 7-10 września 2005 w Krakowie. Mają się tam pojawić również referaty związane bezpośrednio z neuronaukami poznawczymi (np. sympozjum pt. „The Neural Correlates of Cognitive Function in Man”). Więcej informacji jest dostępnych na oficjalnej stronie-.

Program- prawdopodobnie ulegnie zmianie, ponieważ np. prof. Edward Jacek Gorzelańczyk powiedział, że niedawno dostał zaproszenie na tę konferencję i ma na niej przedstawić swój cybernetyczny model synaps zapamiętujących komórek piramidowych hipokampa (czego jeszcze nie uwzględniono w programie)."

07 lipca 2005 | autor: Marcin Ciesielski

 

Coś się kończy, zaczyna się coś...

okładka.

Zapewne w sierpniu wyjdzie wspominana już polska edycja Mind Hacks, nad którą niedawno zakończyłem prace redaktorskie, a tutaj szykuje się kolejna niespodzianka: polska edycja J. Hawkins, S. Blakeslee, On Intelligence.

Książka dotyczy tematyki Sztucznej Inteligencji oraz metafory komputerowej. Napisana została przez jednego z czołowych inżynierów Doliny Krzemowej, twórcę PalmPilota (J. Hawkins), zainteresowanego budową komputera na wzór mózgowej organizacji.

Na podstawie umowy redakcyjnej, jaką podpisałem, można się spodziewać jej wydania na wrzesień/październik.

Zobacz także oficjalną anglojęzyczną stronę książki-.

18 lipca 2005 | autor: MK

 

Pierwsze dane statystyczne ze studiów z kognitywistyki na UAM

Info. z mejla: "Liczba kandydatów: 682. Liczba miejsc: 75. W sumie nieco ponad 9 kandydatów na miejsce. Egzamin odbył się dzisiaj (19.VII). Wyniki wkrótce."

20 lipca 2005 | autor: prof. Andrzej Wiśniewski

 

Nowości książkowe: Od neuronu do (samo)świadomości

okładka.Wczoraj natknąłem się w Sieci na tą książkę: Bernard Korzeniewski, Od neuronu do (samo)świadomości, Prószyński i S-ka, 2005.

Opis: "Czym jest świadomość – sedno istoty człowieczeństwa? W jaki sposób wyłania się ona z fizycznych elementów rzeczywistości, kiedy przechodzimy od pojedynczego neuronu przez coraz bardziej złożone kompleksy komórek nerwowych do skomplikowanej sieci neuronalnej składającej się na ludzki mózg? Skąd się biorą wrażenia, myśli, emocje? Czy wszystkie naczelne problemy filozoficzne da się sprowadzić do neurofizjologii? Autor formułuje swoje własne, oryginalne odpowiedzi na pytania, z którymi od lat zmagają się najtęższe umysły zarówno na gruncie filozofii, jak i nauk ścisłych."

Spis treści:

 1. Funkcjonowanie neuronu.

 2. Budowa i funkcjonowanie mózgu.

 3. Ogólna struktura sieci neuronalnej.

 4. Popędy, emocje, wolna wola.

 5. Natura obiektów mentalnych.

 6. Powstanie i istota (samo)świadomości.

 7. Sztuczna inteligencja.

 8. Ograniczenia poznawcze człowieka.

Liczba stron: 176. Cena: ok. 20 zł.

21 lipca 2005 | autor: MK

 

Ze świata robotów: HOAP-2

robot.Firma Fujitsu pokazała nowego robota humanoidalnego – HOAP-2. Robot jest zdolny chodzić po schodach, kopie piłkę, staje na głowie, zna Tai Chi oraz sumo i potrafi napisać własne imię.

Seria HOAP (Humanoid for Open Architecture Platform), reprezentuje zasadniczo odmienne podejście do tworzenia humanoidalnych robotów. Zamiast używać popularnego podejścia opartego na deterministycznej kontroli ruchów, użytkuje sztuczną sieć neuronową, by uczyć się, jak radzić sobie z zadaniami wymagającymi użycia motoryki.

Technologia jest oparta na centralnym generatorze obrazu wzorcowego sieci (Central Pattern Generator, CPG), który symuluje nerwowy oscylator zidentyfikowany u zwierząt.

"Robot jest komputerem z rękami, a Fujitsu jest firmą komputerową” – mówi Fumio Nagashima z grupy robotyki w Fujitsu Laboratories. (I żeby to inne firmy też zrozumiały).

Strona Fujitsu- z artykułami nt. HOAPa.

22 lipca 2005 | autor: MK

 

Ze świata: roboty w służbie antropologii

Australopiteki – podobnie jak współcześni ludzie – prawdopodobnie potrafiły chodzić wyprostowane, nie zaś przygarbione – twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy w badaniach postawy najstarszych hominidów wykorzystali robota i komputery.

Australopiteki (Australopithecus afarensis) były głównie roślinożernymi, dwunożnymi istotami, które pojawiły się ok. 4 mln lat temu. Najstarszy szkielet australopiteka znaleziono w 1947 r. w Etiopii. Nazwano go Lucy – od tytułu jednej z piosenek zespołu The Beatles.

Lucy miała wiele cech przypominających jej małpich przodków – m.in. wysuniętą szczękę oraz cofnięte czoło. Istnieją jednak także podobieństwa z człowiekiem – mimo zwisających rąk, jej postawa była bardziej wyprostowana niż u małp.

Innym ważnym znaleziskiem dotyczących hominidów są ślady stóp zachowane w skamieniałym wilgotnym pyle wulkanicznym w Laetoli w Tanzanii. Naukowcy uważają, że należały do australopiteków uciekających przed wybuchającym wulkanem.

Oba znaleziska – odciski stóp oraz szkielet Lucy wykorzystano do odpowiedniego zaprogramowania "ewolucyjnego" robota. Potrafi on, znając ślady stóp i szczegóły anatomiczne, odtworzyć przybliżony sposób chodzenia ich właściciela.

W ten sposób badacze opracowali – według nich – najbardziej przybliżony i prawdopodobny sposób poruszania się ówczesnych ludzi.

Przez wiele lat Lucy i jej sylwetka stanowiły temat dyskusji między naukowcami. Niektórzy z nich uważali, że Lucy była raczej przygarbiona i "szurała nogami" – jak dzisiejsze szympansy. Wręcz przeciwnie – twierdzą inni – Lucy przypominała bardziej współczesnych ludzi.

Z eksperymentu z robotem wynika, że Lucy (a tym samym przynajmniej niektórzy z naszych przodków) była w stanie poruszać się na dwóch nogach, utrzymując wyprostowaną sylwetkę. Była więc pod tym względem bardziej podobna do ludzi – sugerują badacze.

Wyniki badań opublikowano w piśmie "Royal Society Interface".

04 sierpnia 2005 | za: PAP

 

Darmowe rozdziały "Mind Hacks"

W związku z tym, że wydanie tłumaczenia Mind Hacks ("100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu") opóźnia się, zamieszczam do wglądu fragmenty anglojęzycznej wersji (wszystkie pliki w wersji PDF):

Hack 11: Why People Don't Work Like Elevator Buttons-.
Hack 16: Map Your Blind Spot-.
Hack 17: Glimpse the Gaps in Your Vision-.
Hack 24: Create Illusionary Depth with Sunglasses-.
Hack 33: Neural Noise Isn't a Bug; It's a Feature-.
Hack 43: Improve Visual Attention Through Video Games-.
Hack 65: Why Can't You Tickle Yourself?-
Hack 92: Make the Caffeine Habit Taste Good-.

Wszystkie pliki pochodzą ze strony wyd. Oreilly.

11 sierpnia 2005 | autor: MK

 

_

wrzesień-październik

_

Kosmetyka

Właśnie wróciłem z wakacyjnego urlopu (fot.: 1, 2, 3, 4, 5). W ramach odpoczynku m.in. odświeżyłem layout strony.

15 września 2005 | autor: Marek Nieznański

 

Poznańskie Kolokwia Kognitywistyczne

Info. z mejla: "Na stronie- znalazłem informacje o "Poznańskich Kolokwiach Kognitywistycznych"."

15 września 2005 | autor: Marek Nieznański

 

Nowy artykuł: o mózgowych podstawach rozpoznawania twarzy

W dziale artykuły: M. Kasperski, Twarzą w twarz – o mózgowych podstawach rozpoznawania twarzy. Skan artykułu, jaki ukazał się w sierpniowym numerze psychologicznego pisma "Charaktery".

20 września 2005 | autor: MK

 

Ze świata robotów: Enon

robot.W listopadzie firma Fujitsu Frontech rozpocznie sprzedaż robota enon. Urządzenie może transportować przedmioty, pracować jako przewodnik lub pełnić funkcję ochroniarza.

Robot ma pomagać w codziennych czynnościach, a jego podstawowym atutem będzie wielozadaniowość. Jak nietrudno się domyślić, enon będzie oferowany tylko na rynku japońskim. Ceny robota jak dotąd nie ujawniono.

Coraz więcej japońskich firm z branży nowych technologii prowadzi prace nad robotami, mającymi towarzyszyć ludziom. Jedną z przyczyn tego trendu jest zjawisko starzenia się najbogatszych społeczeństw.

Szczegóły robota (w tym dane techniczne) na oficjalnej stronie Fujitsu-.

22 września 2005 | za: 4Press

 

Z konkursu Loebnera

CONFEDERATE: Hello, my name is Sam and I am the human.
JUDGE: Hi Sam, tell me which is larger, a TV screen or Belgium.
CONFEDERATE: Belgium is a little bit larger.
JUDGE: Wljso lwjejdo wleje elwjeo wjeol, isn't it?
CONFEDERATE: Is that Polish?
JUDGE: Who.

Ten sympatyczny dialog, to fragment zapisu rozmowy programu Jabberwacky-, który 5 dni temu wygrał tegoroczną edycję konkursu Loebnera, tj. ograniczonej wersji testu Turinga.

Więcej info. na oficjalnej stronie konkursu- (w tym m.in. zapisy rozmów: maszyna kontra... Ned Block).

23 września 2005 | autor: MK

 

Nowości książkowe: Kompendium informatyki medycznej

Wczoraj przyszła do mnie książeczka, która powinna zainteresować każdego zajmującego się SI, a zwłaszcza tematyką systemów ekspertowych: "Kompendium informatyki medycznej", red. R. Zajdel, E. Kącki, P. S. Szczepaniak, M. Kurzyński, Wyd. α-medica press, stron: 788. O zastosowaniu SI w medycynie i systemach ekspertowych – bite 134 strony.

23 września 2005 | autor: MK

 

Pinker w Polsce

10 IX – Warszawa, 11-13 IX – Kraków, 14 IX – Wrocław. Steven Pinker w Polsce-.

30 września 2005 | autor: MK

 

Nowy artykuł: o twórczości komputerowej

Wyszedł najnowszy (5) numer kwartalnika literacko-filozoficznego [fo:pa]-, a w nim. m.in. artykuł nt. powiązania badań z zakresu Sztucznej Inteligencji ze sztuką (w tym konkretnym artykule, przede wszystkim ze sztuką poetycką i prozatorską, choć są też odwołania do tzw. sztucznej sztuki w muzyce, czy malarstwie): M. Kasperski, W stronę twórczych maszyn.

(Na marginesie: tytuł artykułu jest ukłonem do wydanej w latach 80. książki prof. Ryszarda Tadeusiewicza "W stronę uśmiechniętych maszyn". Tamta książka, jak zaznaczył sam Tadeusiewicz, była "spacerem pograniczem biologii i techniki"; artykuł – spacerem pograniczem techniki i sztuki).

19 października 2005 | autor: MK

 

Ze świata robotów: Murata Boy

robot.Japońska firma Murata Manufacturing przedstawiła w pierwszą niedzielę m-ca robota, który potrafi jeździć na rowerze. Urządzenie ma promować na targach CEATEC Japan 2005 produkty firmy z dziedziny technologii sensorów.

Robot o wdzięcznej nazwie ”Murata Boy” jest zintegrowanym systemem, który stanowi połączenie elektronicznego humanoida oraz specjalnego roweru. Zestaw ma 50 cm wysokości i waży 5 kg. Robot potrafi jechać z prędkością 60 cm/s. Ponadto, dzięki specjalnym czujnikom robot – stojąc w miejscu – potrafi utrzymywać równowagę, co czasem jest zadaniem ponad siły nawet dla człowieka.

System sterowany jest z komputera biurkowego, w oparciu o technologię komunikacji bezprzewodowej. Robot rozpoznaje komendy „przód-tył” oraz „start-stop”. Wyposażony jest z dwa żyroskopy, monitorujące zmiany prędkości i nachylenie terenu, ultrasonograf – który pomaga w omijaniu przeszkód, a także w detektor wibracji, który wykrywa nierówne powierzchnie.

Murata Boy zaprezentował swoje możliwości w balansowaniu, poruszając się po równoważni o szerokości 2 cm. Firma przyznała, że zaprojektowała maszynę, aby wypromować swoje czujniki i pozostałe produkty, mogące znaleźć zastosowanie w produkcji robotów.

20 października 2005 | za: 4Press

 

Seria seminariów z zakresu neuropsychologii

Wczoraj otrzymałem (od Marcina Ciesielskiego oraz Ilony Laskowskiej, niezależnie od siebie) nt. serii seminariów osadzonych w tematyce psychologii percepcji i nauk o mózgu, a odbywających się przy Katedrze Psychologii Poznawczej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie.

Bieżące informacje także na stronie seminariów-.

24 października 2005 | autor: MK

 

Wysyp książek z psychologii kognitywnej

okładka.Zainteresowani psychologią poznawczą nie powinni narzekać, gdyż szykuje się nam prawdziwy wysyp literatury: niedługo "100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu", w GWP zapowiadana jest książka pod red. Z. Chlewińskiego "Psychologia poznawcza w trzech ostatnich dekadach XX wieku", a tu (w zapowiedziach) kolejna pozycja – z WN PWN: E. Nęcka, J. Orzechowski, B. Szymura, Psychologia poznawcza, PWN, (styczeń 2006).

Opis ze strony wydawcy: "Książka omawia nie tylko "klasyczne" problemy psychologii poznawczej, ale także jej najnowsze koncepcje. Autorzy pokazują, że czynności pozornie proste i zrozumiałe (np. czytanie, rozpoznawanie twarzy ludzkiej lub koordynacja czynności jednoczesnych) są kontrolowane przez niezwykle złożony i wyrafinowany mechanizm poznawczy. Demistyfikują uproszczone sądy i pseudoteorie na temat procesów poznawczych człowieka. Ukazują zastosowanie pojęć i metod psychologii poznawczej do analizy wielu zjawisk, zwykle nie rozpatrywanych w tym kontekście, np. zjawisk społecznych lub zaburzeń psychicznych."

26 października 2005 | autor: MK

 

A propos sztuki komputerowej

11 bm., w Nowym Jorku, otwarta została wystawa (do 26 XI), na której prezentowane są prace łączące twórczość muzyczną z osiągnięciami techniki. Wystawiają się m.in. następujący artyści: Kevin Centanni, Atsushi Nishijima, Heather Wagner, a także Douglas Repetto, organizator i inicjator ArtBots, (znanej już czytelnikom kognitywistyka.net wystawy sztuki robotycznej).

Biografie artystów i informacje na temat wystawy dostępne są na oficjalnej stronie-.

27 października 2005 | autor: KS

 

Przegląd prasy: "Charaktery" 11/2005

okładka.1. Dzisiaj dostałem tel. on znajomej bym koniecznie zajrzał do najnowszego numeru pisma "Charaktery" (dzięki Monika!). Zajrzałem, a tam m.in.: A. Nowak, A. Rychwalska: Rozum w sieci przemieniony (czyli rzecz o sztucznych sieciach neuronowych), K. Szymbosrki: Coraz bliżej mózgu (słów kilka o sztucznej inteligencji), P. Markiewicz, P. Przybysz: Mózg smakuje sztuki piękne (neurostetyka w natarciu), E. Nęcka: Czy psychologia przetrwa do 2026 roku (czy w dobie rozwoju nauk o mózgu jest jeszcze komuś potrzebna psychologia?). Polecam!

Wstęp do numeru- na oficjalnej stronie pisma.

2. W numerze też recenzja interesująco zapowiadającej się nowości książkowej: E. Nęcka, J. Sowa, Człowiek – umysł – maszyna*. Rozmowy o twórczości i inteligencji, Wyd. Znak, Kraków 2005.

* Cóż za piękna triada.

28 października 2005 | autor: MK

 

_

listopad-grudzień

_

Kolejny Darwin Geralda Edelmana

Jak podaje New Scientist-, grupa badaczy z Neurosciences Institute (NSI) w La Jolla, Kalifornia, pod wodzą Geralda Edelmana zbudowała kolejnego Darwina.

Darwiny zbudowane są na podstawie teorii Edelmana zwanej darwinizmem neuronalnym (polskiemu czytelnikowi znanej chociażby z lektury Przenikliwe powietrze, jasny ogień, PWN, 1998).

Robot Darwin VII posiada "mózg" składający się z 20 tysięcy neuronów i jego zadaniem jest uczenie się na zasadzie nauki niemowląt: "pełza" po podłodze wypełnionej różnymi klockami, chwyta je, smakuje (pewne klocki są pyszne, inne niesmaczne) i przyswaja wiedzę pozwalającą mu w przyszłości na znajdywanie podobieństw i różnic. Tak, jak "próbowanie" świata przez dziecko kształtuje jego "fabrykę komórek nerwowych" w precyzyjny system percepcyjny, zdolny analizować obiekty i poszerzać swoją wiedzę, tak zadaniem eksperymentu jest wytworzyć metodami komputerowymi sztuczny... umysł.

Więcej na ten temat również w artykule Edelmana-: Brain-Based Devices: Intelligent Systems Based on Principles of the Nervous System.

09 listopada 2005 | autor: MK

 

Nowości książkowe: Znaczenie ucieleśnione

Andrzej Pawelec, Znaczenie ucieleśnione, Universitas, 2005.

Opis: "Praca jest próbą prezentacji i interpretacji projektu zainicjowanego ćwierć wieku temu przez dwóch badaczy amerykańskich: językoznawcę George’a Lakoffa oraz filozofa Marka Johnsona. Autor prezentuje nowatorską koncepcję znaczenia, uformowaną w kręgu Lakoffa i jego współpracowników, która z jednej strony byłaby bliższa potocznym intuicjom niż koncepcje dominujące w językoznawstwie i filozofii, z drugiej zaś, stanowiłaby rewolucyjną propozycję na tle zachodniej tradycji filozoficznej. Pierwsza część książki zawiera krytyczne omówienie najważniejszych propozycji autorów kręgu Lakoffa. Druga ukazuje odmienne ujęcie wybranego obszaru, a mianowicie szeroko pojętych badań nad językiem, by umiejscowić w tych ramach projekt autorów oraz unaocznić jego ograniczenia".

14 listopada 2005 | autor: MK

 

Wyróżniają nas

Z ostatniej chwili: Właśnie otrzymałem info., że wortal kognitywistyka.net znalazł się na liście anglojęzycznego serwisu poświęconego filozofii w Sieci ePhilosopher-, z oceną 10 punktów na 10 możliwych. Miłe.

14 listopada 2005 | autor: MK

 

Pierwsze wrażenia z lektury: Człowiek – umysł – maszyna

Niedawno informowałem o niej, a obecnie jestem w czasie lektury: E. Nęcka, J. Sowa, Człowiek – umysł – maszyna. Rozmowy o twórczości i inteligencji, Wyd. Znak, Kraków 2005.

Żywo napisana, prezentująca zarówno poglądy jednej z najbardziej wyrazistych postaci obecnej polskiej psychologii (w tej roli rzecz jasna E. Nęcka), jak i aktualny stan badań nad umysłem. Doprawiona problematyką poznawczą i dość częstymi odniesieniami do kognitywistyki. Lektura sam raz na jesienne wieczory. Polecam!

17 listopada 2005 | autor: MK

 

Ze świata robotów: T-Rot

robot.Zespół naukowców z koreańskiego Ministerstwa Nauki i Technologii zbudował robota o nazwie T-Rot, który witał uczestników tegorocznego szczytu organizacji współpracy gospodarczej APEC oraz serwował drinki w barze.

Dyrektor oddziału odpowiedzialnego za budowę robota, Kim Mun-Sang przyznał, że został on zbudowany przede wszystkim z myślą o pomocy osobom starszym i niedołężnym. Dodał przy tym, że „elektroniczny barman” potrafi podtrzymywać konwersację z ludźmi oraz podawać różnego rodzaju przedmioty, o które zostanie poproszony.

Humanoidalny robot wyposażony jest w dwie kamery, które umożliwiają mu rozpoznawanie osób i przedmiotów. Dzięki zaawansowanej funkcji identyfikacji głosu, T-Rot potrafi zrozumieć ludzką mowę i sensownie włączyć się w rozmowę.

Najważniejszą funkcją robota jest jednak zdolność do rozpoznawania przedmiotów poprzez dotyk. Skoro jego przeznaczeniem jest funkcjonowanie wśród ludzi, toteż robot wyposażony został w syntetyczną skórę, która wykazuje niemal ludzką wrażliwość na dotyk. Dzięki temu T-Rot potrafi dobrać odpowiednią siłę nacisku w zależności od trzymanego przedmiotu.

Zespół konstruktorów chwali się, że nowy robot potrafi zarówno mocno trzymać kierownicę samochodu, jak i delikatnie przenieść jajko.

21 listopada 2005 | za: 4Press

 

Nowości książkowe: Umysł szeroko otwarty

S. Johnson, Umysł szeroko otwarty. Życie codzienne naszego mózgu w świetle współczesnej neurobiologii, tłum. J. Józefowicz-Pacuła, Wyd. Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2005.

24 listopada 2005 | autor: MK

 

Przegląd prasy: Świat Nauki. Umysł 1(6)/2005

okładka.Info. z mejla: "[Właśnie wyszło] wydanie specjalne Świata Nauki (listopad-grudzień 2005, nr 1 (6)- tytuł wydania: "Umysł"; w środku parę interesujących tekstów, m.in.: Współczesna frenologia, aut. D. Dobbs'a, Kreatywność w każdym z nas, aut. U. Kraft, czy: Zestresowana pamięć, aut. R. Sapolsky."

A oto opis wydawniczy: "Friedrichowi Augustowi Kekulemu kształt cząsteczki benzenu przyśnił się w czasie poobiedniej drzemki. Nikoli Tesli najlepszy pomysł przyszedł do głowy na spacerze o zachodzie słońca. Archimedes doznał olśnienia w wannie. Gdzie, jak i kiedy rodzą się w człowieku przebłyski geniuszu? (...) Kiedy stres pomaga, a kiedy przeszkadza? Co sprawia, że tak łatwo dajemy wiarę teoriom spiskowym? Skąd się bierze w nas nieznany zwierzętom altruizm? Na czym polega mit o podzielności uwagi? Dlaczego w anonimowym tłumie tracimy zahamowania albo też zachowujemy się nad wyraz szlachetnie? (...) Mamy nadzieję, że lektura tego wydania specjalnego ułatwi wszystkim nowe spojrzenie na stare problemy."

27 listopada 2005 | autor: Roman Barczewski

 

Forum kognitywistyka.net

Stało się – w wortalu zagościło Forum. Prowadzącym został Sławomir Wacewicz. W imieniu niego zapraszam do rejestracji i do dyskusji.

28 listopada 2005 | autor: MK

 

Już niedługo nowa książka Margaret Boden!

Na czerwiec przyszłego roku zapowiedziana jest nowa książka czołowej filozofki SI, Margaret Boden: Mind as Machines- (s. 601).

02 grudnia 2005 | autor: MK

 

Abstrakty z Poznańskich Kolokwiów Kognitywistycznych

Na stronie niedawno odbywającej się konferencji "Poznańskie Kolokwia Kognitywistyczne I: Funkcje umysłu-" można znaleźć garść abstraktów wystąpień.

03 grudnia 2005 | autor: MK

 

Zapraszam na odczyt

Zapraszam też zainteresowanych na prezentację nt. filozofii SI, którą będę prowadził w budynku IFiS UG, w środę o godz. 14:30 (sala nr 51; organizator spotkania: Schopenhauerowskie Koło Naukowe "Atma").

11 grudnia 2005 | autor: MK

 

Ze świata robotów: zobaczył swoje odbicie?

robot.Zbliżający się rok 2006 jest 50-tą rocznicą powołania Artificial Intelligence i oto dobra wiadomość przededniu tej chwili: "Zespół japońskich naukowców z Uniwersytetu Meiji pod kierownictwem Junichi Takeno opracował robota, który jest w stanie rozpoznać własne odbicie w lustrze.

Co prawda w tym momencie urządzenie jest w stanie rozróżnić czy „widzi” własne odbicie czy innego przedstawiciela swojego „gatunku” tylko w 70% przypadków, ale naukowcy zapowiadają dalsze udoskonalenie maszyny w przyszłym roku. Umiejętność robota jest o tyle niezwykła, że np. koty w większości przypadków nie potrafią odróżnić własnego odbicia w lustrze od potencjalnego rywala.

Rozpoznawanie obrazu realizowane jest w oparciu o grupę sztucznych komórek nerwowych, wbudowaną w „mózg” robota.

28 czerwca 2005 | za: 4Press

 

» Starsze wiadomości w Archiwum.

 

_

© Marek Kasperski / 2000-2009

 

Szukaj w wortalu

_

Oferta e-sklepu

okładkiTematyka: filozofia umysłu, filozofia języka, neuroscience, psychologia kognitywna, robotyka, sztuczna inteligencja

Autorzy: Arbib, Boden, Breazeal, Calvin, Churchland, Dennett, Edelman, Ekman, Gazzaniga, Greenfield, Hofstadter, Johnson-Laird, Kurzweil, Loftus, McCorduck, Minsky, Moravec, Norman, Pylyshyn, Searle, Schank, Stillings, Wortman...

więcej »

_

Oferta Partnerów

okładkaT. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress 2006.

Nowości z wyd. Helion

_

Nasi Partnerzy

baner.baner.

_