forumsklepmapakontakt

głównakognitywistykaencyklopedianauki o mózguSI i robotykaartykułyksiążkiz krajuwydarzenialinkio stroniepomoc
baner

Przejdź niżej

_

Przejrzyj dział

_

Dorobek Redakcji strony

Marek Kasperski
okładka2007, konsultacja merytoryczna: D. Casacuberta, Umysł. Czym jest i jak działa, Świat Książki.

_

okładka2006, redakcja merytoryczna: T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress.

_

okładka2005, redakcja merytoryczna: J. Hawkins, S. Blakeslee, Istota inteligencji, Onepress.

_

okładka2003, książka autorska: M. Kasperski, Sztuczna Inteligencja, Helion, (nakład wyczerpany).

_

Tomasz Komendziński
okładkaredaktor pisma: "Theoria et Historia Scientiarum. An International Interdisciplinary Studies".

_

okładka2003, redakcja: O myśleniu procesualnym: Charles Hartshorne i Charles Sanders Peirce, Wyd. UMK.

_

okładka2002, redakcja merytoryczna: S. Pinker, Jak działa umysł, Książka i Wiedza.

_

okładka2002, redakcja wraz z A. Szahajem: Filozofia amerykańska dziś, Wyd. UMK.

_

Leszek Nowaczyk
2006, redakcja merytoryczna: Rusz głową -  jak szybko podnieść poziom swojej inteligencji, Świat Książki.
_

 

 
Tu jesteś: główna / archiwum: 2007

_

10 sierpnia 2010
ostatnia modyfikacja

Poniżej znajdują się informacje (ale tylko newsy) z roku 2008.

 

_

styczeń-luty

_

Mądrzejszy Furby

Furby – jedna z najsłynniejszych interaktywnych zabawek powraca na polski rynek. Nowy Furby zmądrzał, wydoroślał i nabrał charakteru. Ma teraz sześciokrotnie większą pamięć, potrafi na nowe sposoby okazywać emocje, posiada też większy zasób słów niż jego poprzednicy. Tak jak dotychczas – mówi biegle po furbiańsku i jest w stanie uczyć się angielskiego. Więcej informacji na stronie producentów-.

02 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Kostki, roboty i tryliony

Znana nam wszystkim Kostka Rubika wynaleziona w 1974 r. przez węgierskiego architekta – Ernő Rubika, nadal stanowi jedną z najlepszych łamigłówek logicznych pomocną przy "gimnastyce" naszego mózgu i umysłu. Jak wiadomo zabawa z kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów zawierających stosowny kolor. Zatem liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3×3×3 wynosi nieco ponad 43 trylionów. W celu efektywnego ułożenia układanki opracowano wiele interesujących metod i technik. A co na to specjaliści od sztucznej inteligencji i robotyki? Zobaczcie sami!

Współcześnie Japoński robot firmy Kawasaki, o wdzięcznej nazwie Cube-Kun, potrafi ułożyć kłopotliwą układankę w mniej niż trzy minuty.

04 stycznia 2008 | autor: Reuters.com, Jacek Podgórski

 

CybAIRBot V Zawody Sumo Robotów 2008

Zbliża się festiwal robotów CybAIRBot, organizowany co roku przez Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej oraz Koło Naukowe CybAIR. Impreza planowana jest na wiosnę 2008. W ramach festiwalu odbędą się też V Zawody Sumo Robotów. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu-.

06 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

IV Sympozjum Naukowe PTPB

Polskie Towarzystwo Psychologii Behawioralnej zaprasza na IV Sympozjum Naukowe Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej – pt.: Psychologia behawioralna i psychologia poznawcza: możliwości i ograniczenia, które odbędzie się 5-6 kwietnia 2008 r. w Krakowie, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyka Sympozjum będzie się koncentrować wokół wielu interesujących zagadnień.

Do zapoznania się ze szczegółami zapraszamy do wątku konferencyjnego na Forum.

08 stycznia 2008 | autor: Przemysław Babel, JP

 

Nowości na rynku wydawniczym

Niedawno ukazała się na polskim rynku książka "Poznawanie złożoności. Obliczeniowa dynamika materii umysłu i ludzkości" autorstwa Kalusa Mainzera. Monografia ta jest interdyscyplinarną analizą zagadnień z takich dziedzin, jak fizyka, matematyka, nauki przyrodnicze, nauki społeczne, a także psychologia czy filozofia. Autor stosuje kategorie, pojęcia i modele z teorii złożonych systemów i nieliniowej dynamiki do opisu różnorodnych zjawisk, które mają jedną wspólną własność – są przykładami wyłaniania się porządku z chaosu świata fizycznego, przyrodniczego lub umysłu. W tej perspektywie opisuje ludzki umysł, społeczne, gospodarcze i polityczne struktury, globalną komunikację, kulturę, cywilizację. W każdym z tych zjawisk odnaleźć można ich specyficzną złożoność i nieliniowość, które wymagają odmiennego podejścia badawczego, nowych narzędzi opisu i modelowania.

Więcej książek w serwisie: nakanapie.pl (książki, audiobooki, e-booki).

08 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

XII Kongres PTN: "Neuropsychologia a humanistyka"

Polskie Towarzystwo Neuropsychologiczne oraz Instytut Psychologii UMCS zapraszają na XII Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego "Neuropsychologia a humanistyka", który odbędzie się w dniach 19-21 IX. 2008r. w Kazimierzu Dolnym Szczegółowe informacje na temat kongresu znajdą Państwo na stronie Instytutu Psychologii UMCS- (należy wybrać opcję "Zaloguj się jako gość").

10 stycznia 2008 | autor: Dariusz Zapała

 

Konferencja - Filozofia świadomości

Zapraszamy do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pod patronatem naukowym dra Sebastiana Kołodziejczyka pt. "Filozofia świadomości", która odbedzie się w dniach 18-20 lutego 2008 w Chacie Socjologa na Otrycie (Bieszczady). Natomiast 19 lutego odbędą się warsztaty kognitywistyczne, które poprowadzi Prof. Szymon Wróbel.
Do zapoznania się ze szczegółami zapraszamy do wątku konferencyjnego na Forum.

11 stycznia 2008 | autor: Przemysław Nowakowski

 

Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt

Ukazało się nowe, zmienione wydanie znanego podręcznika biopsychologii "Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt" autorstwa Bogdana Sadowskiego. Książka jest szczegółowym wprowadzeniem do problematyki mechanizmów fizjologicznych rządzących zachowaniami zwierząt i ludzi. Tutaj znajduje- się przedmowa autora do nowego wydania. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie PWN-.

13 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Język i Technologia. Wątki Lemowskie w Filozofii Nauki i Kultury

Zapraszmy na Drugie Łódzkie Warsztaty Filozoficzne pt. "Język i Technologia. Wątki Lemowskie w Filozofii Nauki i Kultury", które odbedą sie 25-27 kwietnia 2008. Organizatorami warsztatów są: Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego- oraz Koło Naukowe Filozofów- Uniwersytetu Łódzkiego.

Do zapoznania się ze szczegółami zapraszamy do wątku konferencyjnego na Forum.

15 stycznia 2008 | autor: Magdalena Reuter

 

Słońce, nerw wzrokowy i ...kichanie

Czy kichasz na widok słońca? Na to – zdawałoby się dziwne – pytanie jedna trzecia populacji odpowie: tak. Dlaczego? To prawdziwa zagadka dla badaczy. Na pytanie co sprawia, że słoneczne światło wywołuje odruch kichania próbował odpowiedzieć już Arystoteles: według filozofa, odpowiedzialnym za to zjawisko było rozgrzanie nosa przez ciepło słońca. Dwa tysiące lat później Francis Bacon obalił koncepcję Stagiryty – zaobserwował że nie kichamy gdy przy ostrym świetle słonecznym zamkniemy oczy, zatem samo ciepło nie może być przyczyną tego zjawiska. Według Bacona światło słoneczne powodowało łzawienie oczu, łzy natomiast podrażniały nos powodując kichanie.

Jak kichanie na widok świata słonecznego tłumaczą współczesne neuronauki? Kichanie jest przeważnie powodowane przez pobudzenie nerwu trójdzielnego, odpowiedzialnego za odczuwanie i kontrolę motoryczną mięśni twarzy. Nerw ten znajduje się blisko nerwu wzrokowego. Elektryczne impulsy wywołane światłem słonecznym przepływające przez nerw wzrokowy mogą pobudzić nerw trójdzielny, co zostaje mylnie zinterpretowane przez mózg jako drażnienie nosa.
Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Scientific American-. Miłej lektury!

17 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Inżynieria neuronalna to nie żarty

Inżynieria neuronalna na przestrzeni ostatnich 5 lat, jako interdyscyplinarne pole badawcze, ukształtowała swój charakter w sposób niezwykle dynamiczny. Przedmiotem badań IN są neuronalne mechanizmy organizacji i koordynacji aktów ruchowych jak i wywołane globalne zmiany na poziomie centralnego układu nerwowego i jego peryferiów. Jednym z najbardziej znanych i cenionych naukowców w tej dziedzinie jest prof. Miguel A. L. Nicolelis, jeden z dyrektorów zespołu badawczego z Duke University Medical Center – NicolelisLAB-. Znane są jego projekty nad intrefejsami mózg-maszyna (Brain-Machine Interface, w skrócie BMI) m.in.: przy wykorzystaniu implantów mających za zadanie kontrolować pozycję i ruch ramion oraz dłoni robota.

Więcej szczegółów na temat aktualnych badań można posłuchać na stronie Scientific American - podcast-.

17 stycznia 2008 | autor: Scientific American, Jacek Podgórski

 

Czynnik PSI pod lupą

Zwolennicy istnienia zjawisk paranormalnych (jak np. telepatia czy prekognicja) mają prawo czuć się zawiedzeni. Dwójka badaczy z Harvard University: Samuel T. Moulton i Stephen Kosslyn, pomimo zaprojektowania pomysłowych, nowatorskich eksperymentów z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, nie zdołała znaleźć dowodów na występowanie wyżej wymienionych fenomenów. Pocieszające dla fanów Czynnika PSI (a jest ich na całym świecie sporo, należy do nich podobno blisko połowa dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych) może być to, że do tej pory nikt, nie wyłączając Moulton'a i Kosslyn'a nie wykazał, że omawiane zjawiska są niemożliwe... Więcej na ten temat na stronie Harvard Science-.

19 stycznia 2008 | autor: Harvard Science, LN

 

Pierwszy cybernetyczny spacer małpy

Wspominaliśmy ostatnio o udanych projektach badawczych prowadzonych w laboratoriach Duke University pod kierownictwem prof. Migueala A. L. Nicolelisa. Najnowszym efektem współpracy między wspomnianym zespołem badawczym a Japan Science and Technology Agency (JST) w ramach The Computational Brain Project- – jest robot sterowany "myślami" małpy-. Maszyna za pomocą wyspecjalizowanego interfejsu, który podłączony jest do mózgu malpy, potrafi odbyć spacer po automatycznej bieżni mimo, że robot znajduje się w Japonii a "pacjentka" w Stanach Zjednoczonych. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu w czasie rzeczywistym między poszczególnymi obszarami kory sensorycznej i motorycznej a skomplikowaną aparaturą maszyny możliwy jest w pełni płynny i skoordynowany ruch kończyn! Zaskakującym fenomenem jest fakt, iż mózg małpy w błyskawicznym tempie zreorganizował się do takiego typu interakcji. Celem niniejszych badań jest budowa w niedalekiej przyszłości efektywniejszego sprzętu do rehabilitacji ludzi.

Więcej szczegółów na temat pierwszego projektu BMI- Duke University (ramion robota sterowanych za pomocą połączeń neuronalnych) można znaleźć na stronie DukeMed News-.

21 stycznia 2008 | autor: DukeMed News, Jacek Podgórski

 

Kognitywista w The Times

Na łamach Timesa ukazał się artykuł prezentujący sylwetkę znanego filozofia i kognitywisty – Johna R. Searla, twórcy słynnego eksperymentu myślowego "Chiński pokój". Artykuł można przeczytać tutaj-. Autorem niniejszej sylwetki jest brytyjski filozof David Papineau.

A oto garść informacji o samym Chińskim Pokoju dla początkujących i zaawansowanych.

21 stycznia 2008 | autor: The Times, Maria Borkowska

 

Artykuł o naszym wortalu w piśmie "Głos Uczelni"

W najnowszym numerze miesięcznika "Głos Uczelni", pisma Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukazał się obszerny tekst o działalności wortalu Kognitywistyka.net.

Oto fragment: "Fraza cognitive science generuje w wyszukiwarce Google około 1.670.000 wyników, "kognitywistyka" – około 73.000. To stosunkowo spora liczba polskojęzycznych "trafień", choć szybko okazuje się, że odpowiada za nie głównie jedna domena internetowa. Większość pozostałych znalezionych stron na różne sposoby odsyła do adresu widniejącego jako pierwszy na liście wyszukiwania: jest to adres wortalu naukowego Kognitywistyka.net".

22 stycznia 2008 | autor: Głos Uczelni, Maria Borkowska

 

Pamięć prospektywna (Pamięć o przyszłości)

Tematyka pamięci prospektywnej w ciągu ostatnich lat przyciąga uwagę wielu badaczy. W grudniu 2007 roku Psychology Press wydało książkę "Prospective Memory. Cognitive, Neuroscience, Developmental, and Applied Perspectives" pod redakcją Matthiasa Kliegela, Marka A. McDaniela, Gillesa O. Einsteina. Książka jest kontynuacją wydanej w 1996 roku pierwszej zbiorówki z tej tematyki, jednakże figurują w niej nazwiska nowych autorów, zajmujących się tą dziedziną. Znajdziemy w niej m.in. takie artykuły jak:

 • R.E. Smith, Connecting the Past and the Future: Attention, Memory, and Delayed Intentions;
 • M.J. Guynn, Theory of Monitoring in Prospective Memory: Instantiating a Retrieval Mode and Periodic Target Checking;
 • R.L. Marsh, J.L. Hicks, G.I. Cook, On Beginning to Understand the Role of Context in Prospective Memory;
 • R. West, The Cognitive Neuroscience of Prospective Memory;
 • M. Kliegel, T. Jäger, M. Altgassen, D. Shum, Clinical Neuropsychology of Prospective Memory;
 • M.A. Brandimonte, D. Ferrante, The Social Side of Prospective Memory;
 • A.-L. Cohen, P.M. Gollwitzer, The Cost of Remembering to Remember: Cognitive Load and Implementation Intentions Influence Ongoing Task Performance.

Wiecej szcegółow na temat powyższej pozycji można znaleźć na stronie Cognitive Psychology Arena-.

24 stycznia 2008 | autor: Cognitive Psychology Arena, Magdalena Reuter

 

Syndrom Alicji w Krainie Czarów

Wiele osób pamięta z dzieciństwa dziwne odczucie pojawiające sie podczas zasypiania w ciemnym pokoju. Obiekty wokół wydają sie być w jednej chwili bardzo daleko i ekstremalnie blisko. Niektóre z rzeczy lub osób mogą też nagle wydać się nienaturalnie małe (mikropsja) lub ogromne (makropsja). Zjawisko to, pojawiające się spontanicznie u małych dzieci nazywane jest Syndromem Alicji w Krainie Czarów (Alice in Wonderland syndrome-). To zaburzenie percepcji spotyka też osoby cierpiące na migrenę lub zażywające określone leki psychotropowe. Nazwa syndromu nawiązuje do klasycznej powieści Lewisa Carrolla "Przygody Alicji w Krainie Czarów". Bohaterka powieści, przezywa przygody w opisach których specjaliści dopatrują się opisów wrażenia mikropsji i makropsji.

26 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Depresja kliniczna a poziom serotoniny - prawda czy fałsz?

W ostatnim czasie wiele faktów naukowych zyskało statut mitów należących do przeszłości, a to za sprawą nowoczesnych metod badawczych i bardziej humanistycznego podejścia do badań (interdyscyplinarnego).  Jednym z takich mitów jest teza, że spadek nastroju a w konsekwencji popadnięcie w stan "marazmu i melancholii" (jakby określił to Antoni Kępiński) jest efektem "zaburzeń metabolizmu mózgu na poziomie neurotransmiterów".

W 1965 roku słynny psychiatra z Harvardu,  Joseph J. Schildkraut-, przedstawił światu odważną tezę naukową (w artykule pt.: The Catecholamine Hypothesis of Affective Disorders [w:] American Journal of Psychiatry), iż klasyczne epizody depresyjne uwarunkowane są główne niskim poziomem serotoniny (w mniejszym stopniu noradrenaliną). Potrzeba uzasadnienia fenomenu, jakim jest depresja stała się silniejsza od wiarygodności i rzetelności akademickiej. Dzisiaj wiadomo już, iż zaburzenia pracy mózgu i  umysłu – nie można sprowadzić do prostego dualizmu bez odnalezienia korelacji etc. Dowodów nie trzeba szukać daleko. Wystarczą opinie i krytyka neuronaukowców, na temat cudownej pigułki – Prozaca, wykazywane za pomocą faktycznej wiedzy o poziomie funkcjonalnym mózgu i prostych eksperymentów (efekt placebo-). Historia także obfituje w sytuacje zatajania prawdziwych statystyk badawczych-. Nie da się ukryć, iż problem ten ma wymiar społeczny (kreowanie opinii), a zatem długofalowy (ugruntowanie przekonania "zakorzeniają się" w świadomości społecznej na długo).

Współczesne osiągnięcia neuronauk detronizują dawne tezy ukazując rzeczowo, iż rozwiązania problemu nie da się uzyskać jedną mętną tezą a tym samym utrzymywać gigantyczną maszynerię przemysłu farmaceutycznego.

Więcej szczegółów można znaleźć na w interesującym artykule opublikowanym na stronie PLos Medicine-.

28 stycznia 2008 | autor: PLoS Medicine, Jacek Podgórski

 

Kolorowy test

W 1935 roku John Ridley Stroop- przeprowadził słynny eksperyment, należący obecnie do kanonu psychologii. Zadaniem uczestników eksperymentu było nazwanie koloru czcionki, którą zostały wydrukowane wyrazy. Trudność polegała na tym, że wyrazy były właśnie nazwami kolorów. Najwięcej błędów zostało popełnionych gdy słowo określające daną barwę było wydrukowane innym kolorem tuszu.

Chcących spróbować swoich sił w teście Stroopa zapraszamy na blog Cognitive Science Lounge-, gdzie znajduje się ta słynna kognitywistyczna "gra w kolory".

30 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Profesor Duch w Newsweeku

W najnowszym numerze Newsweeka ukazał się artykuł jednego z najbardziej znanych polskich kognitywistów, profesora Włodzisława Ducha-. Artykuł zatytułowany "Komputer a myśl" jest skrótem tekstu profesora "Czy komputery będą kiedyś świadomie"-.

31 stycznia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Umysły w filmach Polańskiego

W 1970 roku, tuż po tragicznej śmierci swojej żony, Sharon Tate, Roman Polański- nawiązał współpracę ze słynnym neuropsychologiem Richardem Gregorym-. Reżyser planował stworzyć przy pomocy naukowca trójwymiarowy horror, w którym zostałyby wykorzystane najnowsze odkrycia w dziedzinie percepcji. Film nigdy nie powstał, możemy jednak po latach wysłuchać wspomnień Gregory'ego dotyczących wspólnego projektu z Polańskim-.

Zainteresowanie reżysera ludzkim umysłem zaowocowało jednak innym filmem – słynnym "Repulsion"- (Wstręt) z Cathrine Deneuve. "Repulsion" to precyzyjne studium rozwoju choroby psychicznej. Film ten został nakręcony w sposób, który umożliwia widzowi utożsamienie się z bohaterką i postrzeganie zniekształconego świata jej oczami.

03 luty 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Dni Mózgu do potęgi trzeciej

Sekcja Neurokognitywistyczna Koła Naukowego Studentów Psychologii i Katedra Psychologii Eksperymentalnej KUL oraz wortal kognitywistyka.net ma zaszczyt zaprosić na Dni Mózgu 3, trzecią edycję popularno-naukowej konferencji, która odbędzie się w dniach 12,13 i 14 marca 2008 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w ramach Brain Awareness Week 2008-.
Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie DM3.

03 luty 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Fotorelacja z Konkursu Robotyki Topbot 2008

Kilka dni temu delegacja naszego wortalu powróciła z konkursu robotyki, nad którym sprawowaliśmy patronat medialny. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją- (w systemie picasa), w której próbowaliśmy oddać gorąca atmosferę konkursu.

05 luty 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Konferencja naukowa - Argumentation as a cognitive process

W dniach 15-17 maja 2008 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa: Argumentation as a cognitive process. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny o profilu kognitywistycznym.

Zaproszenia do wygłoszenia wykładów gościnnych przyjęli wybitni specjaliści krajowi i zagraniczni, tacy jak: Włodzisław Duch (UMK), Alvin Goldman (Rutgers Univ.,USA), Paweł Kawalec (KUL), Brian McLaughlin (Rutgers Univ., USA), Ernest Lepore (Dyrektor Center for Cognitive Science w Rutgers Univ., USA), Jacek Malinowski (UMK/IFiS PAN), John Pollock (Univ. of Arizona, USA), Keith Stenning (Univ. of Edinburgh, Wlk. Br.), Tadeusz Szubka (USz), Andrzej Wiśniewski (UAM), Jan Woleński (UJ).

Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie konferencji-.

07 luty 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Mit 10%

Wiele osób na pytanie jaki procent naszego mózgu jest przez nas używany na co dzień, odpowie: 10%. W świetle najnowszych badań można stwierdzić, że jest to nieprawda. Używamy całego mózgu, a nawet małe uszkodzenia lub ubytki kory mózgowej, np wskutek wypadków, owocują poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, szczególnie jeśli uszkodzenie pojawi się u dorosłego. Mylne przeświadczenie o nieużywanych 90% mózgu stało się powszechne w latach 80 i 90 kiedy zapanowała moda na specjalne metody mające pobudzić uśpione zdolności naszego umysłu. O micie 10% pisze Scientific American-.

10 luty 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Dni Mózgu 3 - zapisy na warsztaty otwarte

Z związku z nadchodzacą konferencją "Dni Mózgu 3 w Lublinie 2008" – przypominamy, iż istnieje możliwość zapisu na warsztaty, które poprowadzi m.in.: Mgr Wojciech Olchowski (UMCS) "Czy maszyny zastąpią nauczycieli? Wpływ neuronauk na praktykę edukacyjną", Dr Piotr Kołodziejczyk (Uniwersytet Rzeszowski) "Sztuczne życie - sztuczny mózg. Założenia, metody, badania", Dr hab. Jerzy Durka (WF UW) "Interfejsy mózg-komputer" oraz Dr Piotr Przybysz (UAM) "Jak mózg poznaje dzieło sztuki? W stronę neuroestetycznych badań nad sztuką".

Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie DM3.

12 luty 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Łódzkie Warsztaty Filozoficzne

Ukazała się oficjalna stron- Drugich Łódzkich Warsztatów Filozoficznych. O warsztatach pisaliśmy już wcześniej. Chętnych do podyskutowania o wątkach filozoficznych w twórczości Stanisława Lema – patrona tegorocznej edycji łódzkiej konferencji zapraszamy na forum.

12 luty 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Tydzień Mózgu 2008 w Krakowie

 Jak co roku, Tydzień Wiedzy o Mózgu- obchodzi się również w Krakowie. Między 10. a 16. marca będzie można posłuchać wykładów wybitnych neuronaukowców. Wystąpią m.in.: profesor Ryszard Tadeusiewicz z wykładem ,,Jak eksperymentować z uproszczonym modelem mózgu na domowym komputerze", prof. Maria Kapiszewska ("Dietetyczne preferencje mózgu") i prof. Jerzy Vetulani ("Medyczne ulepszanie człowieka"). Szczegółowy program już wkrótce.

14 luty 2008 | autor: Adam Garstka

 

"W poszukiwaniu straconego paradygmatu..." - II KKK 2008

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Krakowskiej Konferencji Kognitywistycznej, która odbedzie się tradycyjnie w Krakowie między 25 a 27 kwietnia. W tym roku przewodnim tematem naszej konferencji będzie samoświadomość kognitywistyki. Tytuł II KKK jest przekorny: kognitywistyka nie miała dotąd jednolitego paradygmatu i nie jest pewne, czy kiedykolwiek go wypracuje. Chcielibyśmy, aby istotną częścią naszej konferencji były rozważania nad tym przyszłym/możliwym/niedoszłym paradygmatem, który pozwoliłby ujednolicić badania prowadzone w obrębie rozmaitych "nauk kognitywnych".

Więcej informacji można znaleźć w oficjalnym zaproszeniu (PDF 40Kb) oraz na oficjalnej stronie II KKK -.

16 luty 2008 | autor: Leopold Hess, JP

 

Seminarium "Logika i poznanie"

Chcielibyśmy zaprosić na najbliższe spotkanie w ramach seminarium "Logika i poznanie" w piątek, 22 stycznia o godzinie 18.30 w sali 11 IF UW, gdzie prof. Marcin Mostowski przedstawi swoje przemyślenia i pomysły związane z separowaniem klas P i NP.
Serdecznie zapraszamy.

21 luty 2008 | autor: W. Kieras , JP

 

I Ogólnopolska Neurokonferencja Studencka "Neuronus"

Studenci i doktoranci Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii UJ oraz Zakładu Neuroanatomii UJ organizują w kwietniu br. I OGÓLNOPOLSKĄ NEUROKONFERENCJĘ STUDENCKĄ. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych neuroscience.

Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie konferencji-.

21 luty 2008 | autor: Wiola Walentowska, JP

 

Fotorelacja z konferencji Filozofia Świadomości

Delegacja naszego wortalu powróciła już z Bieszczad, gdzie odbyła się konferencja na temat świadomości. Patronem naukowym spotkania był dr Sebastian Kołodziejczyk. Sympozjum zorganizowali doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gościem specjalnym był profesor Szymon Wróbel. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją-.

23 luty 2008 | autor: Maria Borkowska, JP

 

Studenckie Forum Badań nad Językiem

Interdyscyplinarne Koło Badań nad Językiem oraz Ośrodek Badań Filozoficznych mają przyjemność zaprosić na konferencję naukową: Studenckie Forum Badań nad Językiem, która odbędzie się w Warszawie w dniach 12-13 kwietnia 2008 r. w Instytucie Kultury Polskiej (Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek dawnego Szpitala św. Rocha). Forum jest konferencją, która pozwoli studentom oraz młodym naukowcom nie tylko zaprezentować ich prace, wymienić poglądy i doświadczenia, ale również zapoznać się z metodologią, problematyką badawczą i osiągnięciami dyscyplin zajmujących się językiem. Nasze główne cele to dyskusja nad możliwością integracji metod oraz wyników różnych paradygmatów badawczych.

Więcej szczegółów można znaleźć w zaproszeniu (PDF 96Kb) i na oficjalnej stronie konferencji-.

25 luty 2008 | autor: Agnieszka Dębska, JP

 

Psychology Wiki - nowe żródło interesujących informacji

Na blogu PsychSplash- pojawiła się ostatnio informacja o stronie Psychology Wiki-. W serwisie można odszukać hasła z kilkunastu kategorii, między innymi Philosophy & psychology- lub Cognitive psychology-. Na stronie znajdują się także informacje o zbliżających się konferencjach i call for papers znanych czasopism.

27 luty 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Człowiek - Informacja - Świat - II edycja

Zapraszamy na kolejną konferencję z cyklu Człowiek – Informacja – Świat. Celem konferencji jest zaprezentowanie wyników badań oraz rozważań teoretycznych leżących w zakresie kognitywistyki i związanych z szeroko pojętą informacją. Tematyka konferencji obejmować będzie zagadnienia związane z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, przekazywaniem i eksploatowaniem informacji przez systemy naturalne oraz sztuczne, zarówno z perspektywy subiektywnej jak i obiektywnej. konferencja odbędzie się 20.04.2008 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej szczegółów można uzyskać na oficjalnej stronie konferencji-, gdzie można już dokonać niezbędnej rejestracji- wystąpienia.

29 luty 2008 | autor: Paweł Łupkowski, JP

 

Śniący robot

Fernando Orellana i Brendan Burns zaprojektowali robota, który odtwarza marzenia senne badanych osób. Robot analizuje ruchy gałek ocznych oraz czynność bioelektryczną mózgu i na ich podstawie naśladuje ruchy jakie prawdopodobnie wykonywał człowiek w czasie trwania marzenia sennego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie LiveScience-.

29 luty 2008 | autor: Maria Borkowska, JP

 

_

marzec-kwiecień

_

Podkręcanie umysłu

"Podkręcanie umysłu" powoli przestaje być jedynie ekscytującą wizją science-fiction, a staje się codziennością. W przyszłości będzie to nawet bezpośrednia ingerencja w struktury mózgowe, ale już teraz coraz szersze możliwości daje farmakologia. Do tradycyjnych "mentalnych dopalaczy", takich jak ginkgo (wyciąg z miłorzębu japońskiego), czy kofeina, dołączył szereg nowych specyfików. Są to m.in.:

 • kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte m.in. w oleju rybim – uważa się, że kwasy omega-3 mogą mieć dobroczynny wpływ na wydłużenie okresu uwagi przy uczeniu się,
 • metylofenidat – znany najszerzej jako rytalina, przepisywana dzieciom cierpiącym na ADHD, poprawia koncentrację także u osób bez tej przypadłości,
 • modafinil – wydłuża okres funkcjonowania organizmu bez konieczności snu,
 • donepezil – poprawia wydajność pamięci.

Trzeba zaznaczyć, że wyniki badań w przypadku wszystkich tych substancji nie są jednoznaczne. Jednak perspektywa masowego zastosowania farmaceutyków – a w przyszłości także innych metod – do poprawy efektywności wysiłku umysłowego jest bardzo bliska. To pole zainteresowań biochemików, ale nie tylko. Konsekwencje takie jak równość szans w edukacji to kwestie, które powinny zainteresować także etyków.

Więcej szczegółów na stronie BBC News-.

03 marca 2008 | autor: SW, JP

 

Termin rejestracji na Neuronus został przedłużony!

Ze względu na duże zainteresowanie, termin rejestracji na konferencję Neuronus został przedłużony do 15 marca. Pozostało już niewiele miejsc, zatem pierwszeństwo będa mieli uczestnicy wygłaszający referat. Ostateczna lista osób zakwalifikowanych do wystąpień będzie podana do dnia 31 marca 2008. Zapraszamy.

05 marca 2008 | autor: Dariusz Zapała, JP

 

Argumentation as a Cognitive ... - światowa kognitywistyka w Toruniu

W związku z ogromnym zainteresowaniem i w odpowiedzi na liczne prośby, termin rejestracji na międzynarodową konferencję Argumentation as a Cognitive Process-  został przedłużony do 20 marca.  Konferencja ma charakter interdyscyplinarny o profilu kognitywistycznym.  Zaproszenie na sympozjum przyjęli wybitni specjaliści krajowi i zagraniczni, tacy jak: Włodzisław Duch (UMK), Alvin Goldman (Rutgers Univ.,USA), Paweł Kawalec (KUL), Brian McLaughlin (Rutgers Univ., USA), Ernest Lepore (Dyrektor Center for Cognitive Science w Rutgers Univ., USA), Jacek Malinowski (UMK/IFiS PAN), John Pollock (Univ. of Arizona, USA), Keith Stenning (Univ. of Edinburgh, Wlk. Br.), Tadeusz Szubka (USz), Andrzej Wiśniewski (UAM), Jan Woleński (UJ).

Konferencja odbędzie się w dniach 15 - 17 maja w Toruniu. Serdecznie zapraszamy do udziału. Uwaga: ilość miejsc jest ograniczona.

05 marca 2008 | autor: Maria Borkowska, JP

 

Program Dni Mózgu 3 w Lublinie

Dni Mózgu 3Zapraszamy do zapoznania się z programem lubelskiej konferencji Dni Mózgu 3. (PDF 428Kb). 12 marca odbędzie się sesja studencka oraz sesja referatowa naszego wortalu. W barwach kognitywistyka.net wystąpią nie tylko nasi redaktorzy, lecz także goście: dr Tomasz Kąkol oraz mgr Przemysław Zonik. 13 i 14 marca to dni warsztatów oraz sesji profesorskich. Ostatniego dnia konferencji odbędzie się panel dyskusyjny "BURZA MÓZGÓW, czyli o przyszłości nauk o mózgu i poznaniu". Jednym z uczestników panelu będzie dr Tomasz Komendziński.

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie konferencji.

07 marca 2008 | autor: Maria Borkowska, Jacek Podgórski

 

Nowość na rynku wydawniczym

Nakładem wydawnictwa Universitas ukazała sie książka "Epistemologia współcześnie" (pod redakcją Marka Hetmańskiego, autor m.in. "Umysł a maszyny"). Jest to zbiór rozpraw i artykułów powstałych w trakcie przygotowań do konferencji "Epistemologia współcześnie", która odbyła się w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie w dniach 7 i 8 listopada 2005 roku. Autorzy tekstów podejmują refleksję nad kondycją i znaczeniem teorii poznania.

Więcej informacji oraz spis treści tomu można znaleźć na stronie wydawnictwa Universitas-.

09 marca 2008 | autor: Maria Borkowska, JP

 

Sesja wortalu na Dniach Mózgu 2008 już jutro!

Przypominamy o nadchodzacej na Dniach Mózgu 3 2008 w Lublinie drugiej już sesji wortalu Kognitywistyka.net. Sesja będzie miała miejsce w Instytucie Psychologii UMCS 12 marca b.r. od godziny 14:00 do 17:00. Dla chętnych zapraszamy do zapoznania się z specjalnym programem sesji wortalu (PDF 428Kb).

W celu uzyskania pełnego programu oraz pozostałych szczegółów dotyczących Dni Mózgu 3 w Lublinie 2008 zalecamy zapoznanie się z komunikatami na oficjalnej strony konferencji.

11 marca 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Dzień Mózgu w SWPS

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej organizuje "Dzień Mózgu" będącego częścią Światowego tygodnia Mózgu 2008, obchodzonego na całym świecie. Impreza odbędzie się w sobotę, 15 marca w godzinach 14:00-18:30 na SWPS (ul Chodakowska 19/31 Warszawa). Do głównych punktów programu imprezy należą m.in. Warsztaty: "Współczesna psychofizjologia wybrane zagadnienia", seria wykładów i prezentacji (na temat neuroplastyczności, analizy EEG oraz zaawansowanych metod obrazowania pracy mózgu). Organizatorami są Prof. dr hab. Andrzej Wróbel oraz prof. dr hab. Elżbieta Szeląg, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz Instytut Nenckiego w Warszawie.

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie imprezy-.

13 marca 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Nanotechnologiczne cuda

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się na temat szeroko pojętej nanotechnologii. Prasa codzienna i pozostałe media obfitują w interesujące newsy na temat współczesnego fenomenu nanotechnologii. Powodem takiej sytaucji jest fakt, iż postęp techniki wraz spadkiem kosztów produkcji i wdrażania nowych standardów, kroczy w zawrotnym tempie. Dla wyjaśnienia nanotechnologia jest domeną naukową starającą się zgłębić istotę technik materiałowych – czyli sposobu budowania różnych struktur na najbardziej elementarnym poziomie. Naukowcy z tego obszaru zajmują się nie tylko budowaniem nano-artefaktów pomocnych w zaawansowanym przemyśle, ale próbują swoich sił na polu neuronauk. Budowanie połączeń neuronowych mózgu – w skali nano – nie jest już fikcją. co pokazują ostatnie wyniki badawcze-. Taka forma "leczenia" może w przyszłości stanowić panaceum na wiele neurologicznych przypadłości (np. chorobę Parkinsona).

Więcej szczegółów na stronie Nanotechnology Now-.

15 marca 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Aktualia 2008

Ruszyła rejestracja do studenckiej sesji referatowej w ramach XV Ogólnopolskiej Konferencji Aktualności Psychologicznych AKTUALIA 2008 ,, Nowe horyzonty psychologii", która odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W tym roku tematyka konferencji została podzielona na sześć bloków tematycznych: geniusz, psychoterapia, humor, reklama, sport i płeć. Chętni do wygłoszenia referatu, są proszeni o wysłanie tytułu oraz abstraktu wystąpienia do dnia 10 kwietnia 2008r. na adres: aktualia2008@gmail.com-. Na konferencje zaprasza Koło Naukowe Studentów Psychologii KUL.

18 marca 2008 | autor: Darek Zapała

 

Badania nad doświadczeniem wyjścia z własnego ciała

Doświadczenie wyjścia z własnego ciała (out-of-body-experience-) – czyli doświadczenie, w którym osoba widzi jej własne fizyczne ciało z perspektywy zewnętrznej – pierwotnie przypisywane doświadczeniom paranormalnym, ponadnaturalnym, dowodzącym istnienia niezależnej od ciała sfery duchowej człowieka – jest obecnie przedmiotem wielu badań naukowych. W sierpniu 2007 roku w Science- ukazał się artykuł Henrika Ehrssona i Olafa Blanke-, przedstawiający raport z własnych badań nad zdrowymi osobami. W eksperymencie, badani mięli założone okulary tworzące wirtualną rzeczywistość połączone z kamerami video, które filmowały ich plecy, tak iż każdy uczestnik widział swoje własne ciało od tyłu. Jednakże sam ten zabieg nie wywoływał doświadczenia wyjścia z własnego ciała. W celu uzupełnienia iluzji, badacze użyli dwóch plastikowych wskaźników do synchronicznego uderzania jednocześnie w plecy badanego oraz w plecy wirtualnego ciała. W wypełnionym następnie kwestionariuszu na temat subiektywnego doznania iluzji uczestnicy relacjonowali, iż czuli się, jak gdyby byli poza swoimi fizycznymi ciałami i patrzeli na nie z tej właśnie perspektywy.

Zdaniem badaczy wyniki te wskazują na to, iż istnieją dwa kluczowe komponenty odczucia bycia poza własnym ciałem: po pierwsze – informacja wzrokowa z perspektywy pierwszoosobowej dostarcza informacji o lokalizacji własnego ciała; po drugie - detekcja skorelowanych zdarzeń dotykowych i wzrokowych w ciele pozwala umiejscowić własne ciało w przestrzeni. Takie multisensoryczne korelacje razem z pierwszoosobową wzrokową perspektywą determinują postrzeganie lokalizacji całego własnego (iluzorycznego) ciała. Badacze wskazują więc na to, iż doświadczenia wyjścia z własnego ciała występują, gdy normalne przetwarzanie informacji sensorycznej jest zakłócone.

Warto zaznaczyć, iż Olaf Blanke uczestniczył w międzynarodowej konferencji "Embodied and Situated Cognition" (Ucieleśnione i sytuacyjne poznanie) na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2006 r., z odczytem pt. Brain Correlates of the Embodied Self. Dla zainteresowanych odsyłamy na stronę konferencji ESC oraz do artykułu w Newsweeku-.

Więcej szczegółow można znaleźć na stronie LiveScience- i MedGadget-, natomiast na stronie Naked Scientist- można posłuchać obszernego wywiadu z pomysłodawcami eksperymentu.

20 marca 2008 | autor: Magda Reuter, Jacek Podgórski

 

Dni Mózgu 3 w obiektywie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dni Mózgu 3 w Lublinie-, konferencji nad którą nasz wortal sprawował patronat medialny.

22 marca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Technologie BCI - wykład na UW-M

27 marca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędzie się wykład dra hab. Piotra Durki: Interfejsy mózg-komputer: fikcja, nauka czy codzienność? Więcej szczegółów na temat wykładu, wraz z abstraktem, można znaleźć na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego-.
Piotr Durka- jest fizykiem, zajmuje się analizą EEG, pracuje w Zakładzie Fizyki Biomedycznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zapraszamy do dyskusji na tematy związane z BCI oraz neuroinformatyką na Forum.

26 marca 2008 | autor: Maria Borkowska, JP

 

Bliżej Emocji III - program

Na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego- ukazał się szczegółowy program- III edycji sympozjum Bliżej Emocji. Konferencja odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału

28 marca 2008 | autor: Darek Zapała, JP

 

Spotkanie Forum Kognitywistycznego UW

Zapraszamy na kolejne spotkanie Forum Kognitywistycznego, które odbędzie się 5 kwietnia o godz. 12.15 w Instytucie Filozofii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 3) w sali nr 24 (II piętro). Wystąpienia tej sesji będą poświęcone badaniom zespołu PERSEUS w ramach projektu ,,PERsuasiveness: Studies on the Effective Use of argumentS". Tematem przewodnim sesji będzie prezentacja modelu procesu przekonywania w ramach formalizmu systemów wieloagentowych. Zaproponowana logika jest wykorzystywana do badania własności systemów, w których interakcje między agentami obejmują między innymi procesy argumentacyjne. Sesja będzie podzielona na trzy wystąpienia:

 1. Katarzyna Budzyńska, Filozofia i modelowanie przekonywania;
 2. Magdalena Kacprzak, Logika dla procesu przekonywania;
 3. Paweł Rembelski, Implementacja systemów argumentacyjnych.

Szczegóły dotyczące wystąpień znaleźć można na stronie Forum Kognitywistycznego UW -.

28 marca 2008 | autor: W. Kieraś

 

CogNews

Zapraszam na nową, nieco odświeżoną wersję CogNews.net-.

30 marca 2008 | autor: MK

 

Psychologia Behawioralna - teoria, badania, zastosowania

Zapraszamy na Konferencję pt. "Psychologia Behawioralna - teoria, badania, zastosowania", która odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia 2008 roku w siedzibie SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie. Program konferencji obejmuje:
- 11 wykładów prelegentów z Polski i z USA (18 kwietnia, 2008 r.),
- 7 warsztatów (19 kwietnia, 2008 r.),
- sesję plakatową (18 kwietnia, 2008 r.).

Program konferencji jak i wszelkie inne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie konferencji-.

31 marca 2008 | autor: Mikołaj Magnuski

 

Neuropsychologia kliniczna Walsha

Nakładem GWP ukazało się najnowsze piąte już wydanie Neuropsychologii klinicznej Walsha-. Niniejszy książka stanowi kolejną poszerzoną edycję podręcznika autorstwa Kevina Walsha i Davida Darby'ego. Zdaniem wielu światowej sławy naukowców i pracowników dydaktycznych jest to jeden z najlepszych podręczników do neuropsychologii klinicznej.  Zaletą tej publikacji jest wyczerpująca forma przedstawienia wiedzy o mózgu: anatomii i funkcjonowaniu poszczególnych obszarów jak i zaburzeniom powstającym na skutek różnego rodzaju patologii klinicznych.
Piąte wydanie niniejszego podręcznika (poprzednie ujrzało światło dzienne w 1999r.) zostało wzbogacone o zagadnienia z zakresu neuropsychologii sądowej (forensic neuropsychology) oraz szersze ujęcie zagadnień związanych z relacjami między mózgiem a konkretnymi zachowaniami. Neuropsychologia ... jest idealnym podręcznikiem dla studentów zarówno psychologii, medycyny, psychiatrii jak i biologii.

Wortal Kognitywistyka.net poleca!

02 kwietnia 2008 | autor: Jacek Podgórski, www.gwp.pl

 

Neuronus - już wkrótce!

Dokładnie za tydzień rozpocznie się I Ogólnopolska Neurokonferencja Studencka Neuronus. Organizatorzy ogłosili już listę prelegentów. Zapraszamy na oficjalną stronę konferencji- gdzie można zapoznać się ze szczegółowym programem sympozjum.

04 kwietnia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Praca dla projektanta interakcji i interfejsów

Jeśli uważasz, że dobrze radzisz sobie z problemami wymagającymi myślenia analitycznego oraz myślenia syntetycznego. Jeśli środowisko internetowe nie jest Ci obce. Jeśli chcesz pracować jako projektant interakcji - to jest wiadomość dla Ciebie.

Szukam osoby do mojego działu, która piastowałaby stanowisko projektanta interakcji w agencji MRM- (najbardziej pożądanej agencji roku 2007-), należącej do grupy McCann Worldgroup-, gdzie pracujemy m.in. dla takich klientów jak: Microsoft, Polkomtel, Nestle, Loreal i innych.

Podejmij wyzwanie i wyślij swój życiorys z odpowiednią adnotacją nt. przetwarzania danych, na mój firmowy adres e-mail-. Skontaktuję się z wybranymi osobami.

Pamiętaj, to co jest dla mnie ważne, to sposób myślenia oraz znajomość rozwiązań webowych; obsługę narzędzi projektowych zawsze będzie można opanowac później, a wiedzę z zakresu projektowania uzupełnić. Ale jeśli potrafisz obsługiwać Visio bądź/i Axure oraz masz wiedzę z zakresu GUI, to będzie to dodatkowym atutem.

Nic nie zaszkodzi spróbować!

PS: Praca na miejscu w Warszawie i to nie jest prima aprilis :)

04 kwietnia 2008 | autor: MK

 

Evolang 7 2008 - relacja z konferencji cz. I

EVOLANG to najważniejsza konferencja poświęcona kwestiom ewolucyjnego powstania i rozwoju ludzkiej zdolności językowej. Kolejne edycje konferencji odbywają się co dwa lata: po starcie w 1996r w Edynburgu, a nastepnie Londynie, Paryżu, Harvardzie, Lipsku i Rzymie w tym roku przyszedł czas na Barcelonę, gdzie w dniach 11-15.03.2008 miał miejsce EVOLANG 7. Lokalizacja była szczególnym plusem konferencji, gdyż wykłady i prezentacje odbywały się w salach Cosmo Caixa-, muzeum nauki, w którym tematykę naukową przybliża zwiedzającym imponujący zbiór interaktywnych eksponatów. Strona internetowa barcelońskiej konferencji-, którą warto odwiedzić zwłaszcza ze względu na tymczasową możliwość pobrania proceedings, czyli pełnego zestawu artykułów konferencyjnych, stanowiących jednocześnie treść konferencyjnego tomu: Smith, A. D. M., Smith, K., & Ferrer i Cancho, R. (2008). The Evolution of Language: Proceedings of the 7th International Conference (EVOLANG7). Singapore: World Scientific Press.

Dzień pierwszy (11.03) - warsztaty prymatologiczne. Mimo iż poszczególne prezentacje były bardzo dobrze przygotowane i przedstawione, pierwszy, "warsztatowy" dzień konferencji przyniósł pewne rozczarowanie...

Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią obszernej relacji na Forum.

05 kwietnia 2008 | autor: Sławek Wacewicz

 

Neuroplastyczność a rola istoty białej

W bieżącym numerze Świata Nauki (kwiecień 2008) znalazł się ciekawy artykuł referujący współczesne badania nad neuroplastycznością, które wskazują na dużo istotniejszą rolę istoty białej niż wcześniej sądzono. Uważana niegdyś za bierny element mózgu, niewolniczo podporządkowany substancji szarej, istota biała zdaje się mieć coraz więcej do powiedzenia, a jej wpływ na globalną dynamikę i plastyczność mózgową zyskuje na znaczeniu.

Doświadczenie, jak się okazuje, odciska się nie tylko w istocie szarej oraz synapsach, ale powoduje zmiany w mielinizacji istoty białej - co w konsekwencji daje inną prędkość transmisji impulsów nerwowych. Najszybsze przewodzenie zostaje osiągnięte gdy grubość aksonu pozostaje w stosunku 6:10 względem grubości całego włókna wraz z mieliną. Odpowiednia synchronizacja przesyłania informacji (np. mających równocześnie dotrzeć do tego samego regionu kory) jest jednak niezbędna więc stosunek mieliny do grubości aksonu jak i ilość węzłów Ranviera będzie różna w różnych szlakach nerwowych.
Zidentyfikowano już część molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za mielinizację. Intensywność impulsacji nerwowej wpływa zarówno na uwalnianie przez astrocyty czynnika chemicznego, stymulującego oligodendrocyty do zwiększenia produkcji mieliny jak i neuronalną ekspresję genów, kodujących białka kluczowe dla "przyczepiania się" do aksonu pierwszej warstwy formującej się mieliny.

Zaskakuje również fakt, że wiele genów, których mutacje wiązano ze schizofrenią, bierze udział w wytwarzaniu mieliny. Rzeczywiście pewne nieprawidłowości istoty białej korelują ze schizofrenią (ale również z ADHD, autyzmem i innymi schorzeniami). Różnice w objętości i stopniu rozwoju istoty białej występują także u osób, które dzieli przepaść określonych umiejętności (zawodowi pianiści mają w pewnych obszarach lepiej rozwiniętą istotę białą w stosunku do niemuzyków), ale również predyspozycji intelektualnych (wyższa inteligencja koreluje z lepszym rozwinięciem istoty białej - co interesująco zbiega się ze wcześniejszymi badaniami psychologicznymi potwierdzającymi współzmienność ilorazu inteligencji ze stopniem wykonania pewnych zadań na refleks).
Razem z komórkami glejowymi (a w zasadzie dzięki nim) w blask reflektorów sceny neuronauk wkracza więc, jakże istotna, istota biała.

07 kwietnia 2008 | autor: Mikołaj Magnuski

 

Nowinki z Internetu

Niedawno powstał nowy polski blog dotyczący tematyki neuroscience-.  Autorem bloga jest Marek Goliasz, student drugiego roku kognitywistyki na UAM. Blog w założeniu ma dotyczyć zastosowań cognitive science w praktyce, dlatego wiele ciekawych informacji będą mogły znaleźć tam osoby zainteresowane reklamą, webdesignem i neuromarketingiem.
Wszystkich prowadzących blogi o tematyce kognitywistycznej lub pokrewnej zapraszamy do zareklamowania się na Forum.

09 kwietnia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Roboty są wśród nas!

Szpital w Aizuwakamatsu zaangażował do pracy trzy roboty. Dwa z nich przyjmują pacjentów w recepcji, a trzeci prowadzi do sali i pyta o stan zdrowia. Dyrekcja zapewnia, że pacjenci szybko przekonali się do swoich nowych opiekunów. Uniwersytet w Tokio- pracuje nie tylko nad robotami, które będą rozumiały język naturalny, ale także ekspresję twarzy i ciała. Jedną z realizacji tych założeń jest robot Kansei-, którego "twarz" jest w stanie wyrazić 36 stanów, będących kombinacją podstawowych emocji: strachu, smutku, zaskoczenia, radości, zniesmaczenia, złości w odpowiedzi na słowa, które są do niego kierowane.

Więcej szczegółów w artykule na łamach Newsweeka-.

11 kwietnia 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Evolang 7 2008 - relacja z konferencji cz. II

EVOLANG to najważniejsza konferencja poświęcona kwestiom ewolucyjnego powstania i rozwoju ludzkiej zdolności językowej.

O konferencji wspominaliśmy już wcześniej, gdzie można było znależć link do forum z pierwszą częścią relacji konferencyjnej red. Sławka Wacewicza. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą - drugą już częścią - obszernej relacji na naszym Forum.

13 kwietnia 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Mózg na zakupach

Kolejne badania potwierdzają tezę, że za podejmowaniem decyzji stoją raczej emocje niż żelazna logika. Michael Koenigs i Daniel Tranel- z University of Iowa, przeprowadzili eksperyment, w którym wzięły udział osoby z uszkodzonym obszarem brzusznośrodkowej kory przedczołowej (ventromedial prefrontal cortex - VMPC), odpowiedzialnym za m.in. za emocje oraz osoby zdrowe. Badanym podawano Coca-Colę i Pepsi, ale bez udzielenia informacji, jaki to napój. Obie grupy  preferowały Pepsi. W teście drugim, podczas podawania napojów, pokazywano odpowiednie elementy reklamowe obu marek.  Grupa kontrolna, czyli osoby bez uszkodzenia zmieniła preferencje i preferowało Colę. Osoby z uszkodzoną VMPC okazały się niepodatne na wpływ reklamy i nadal preferowały Pepsi.

Na podstawie: Oxford Journal - Social Cognitive & Affective Neurosci, Vol. 3, No. 1-.

15 kwietnia 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Program Konferencji i VI zjazdu PTK

Jest już Program konferencji Sposoby działania umysłu i metody ich badania połączonej z VI Zjazdem Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego-, która odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia 2008 w Poznaniu.

Program konferencji można znaleźć na oficjalnej stronie konferencji-.

16 kwietnia 2008 | autor: Magda Reuter

 

Krakowska Konferencja Kognitywistyczna

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem Krakowskiej Konferencji Kognitywistycznej-. W programie między innymi wykład Profesora Jerzego Vetulaniego - Neurony lustrzane. Dlaczego mozemy czytac w myslach innych ludzi?; Profesora Jerzego Perzanowskiego - Sieć nauk kognitywnych oraz Profesora Edwarda Nęcki - Miejsce psychologii w obszarze nauk kognitywnych.

19 kwietnia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Eye-tracking ujawnia różnice kulturowe

Journal of Personality and Social Psychology (PDF-) donosi o badaniach, z których wynika, że Azjaci inaczej odbierają bodźce wzrokowe niż Amerykanie. Grupa psychologów z University of Alberta pod kierunkiem Takahiko Masudy przebadali grupę 36 Japończyków i 39 Amerykanów. Badanym pokazywano obrazek na którym była namalowana postać na tle czterech innych osób. Na początku eksperymentatorzy pytali czy twarz na pierwszym planie jest uśmiechnięta czy zmartwiona. 75% Japończyków nie potrafiło prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż-jak relacjonowali przyglądali się twarzom osób stojących w tle. Dokładnie odwrotne były wyniki grupy 75% Amerykanów, którzy skoncentrowali się na percepcji twarzy na pierwszym tle.

Przeprowadzone następnie badanie eye-trackerem potwierdziło, że Azjaci koncentrowali wzrok głównie na tle, a mieszkańcy USA w centrum sceny wzrokowej. Wyniki te są nie tylko cenne poznawczo z punktu widzenia antropologii, ale również neuromarketingu.

Więcej szczegółów można znaleźć na Wired Science-.

21 kwietnia 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Wątki lemowskie w filozofii nauki i kultury

Motywem przewodnim Drugich Łódzkich Warsztatów Filozoficznych będzie twórczość Stanisława Lema, pisarza i wizjonera. Tegoroczne Warsztaty są drugą imprezą w cyklu zapoczątkowanym w 2007 roku przez Koło Naukowe Filozofów i Instytut Filozofii UŁ ogólnopolską konferencją pt. Kognitywistyka a Zagadki Umysłu. W tym roku także nie zabraknie akcentów kognitywistycznych. Magdalena Reuter przestawi referat Czy rozszczepienie mózgu prowadzi do podwojenia umysłu, świadomości i "Ja"?  Kilka uwag na marginesie 'Pokoju na Ziemi' Stanisława Lema; Maria Borkowska - Wątki neuro-fiction w wybranych dziełach Lema.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące konferencji oraz szczegółowy program wraz z abstraktami można znaleźć na oficjalnej stronie Warsztatów-.

23 kwietnia 2008 | autor: Maria Borkowska, Magda Reuter

 

VIII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

VIII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki- rusza już w czwartek 24.04 i potrwa do soboty 26.04. Do wyboru 158 imprez naukowych, kulturalnych, artystycznych, wśród których nie zabraknie wątków kognitywistycznych. Będą to m.in. prezentacje"Sterowanie robotem", "Najnowsze metody badania markerów rozwoju mózgu przed i po urodzeniu" oraz "Nieproszeni goście w kruchym domu duszy. O humanistach wśród medyków i ich wizjach pacjenta". Więcej szczegółów można znaleźć na Forum.

23 kwietnia 2008 | autor: Sławek Wacewicz

 

Spotkanie Forum Kognitywistycznego

Zapraszamy na kolejne spotkanie Forum Kognitywistycznego, które odbędzie się 26 kwietnia, wyjątkowo o godz. 13.00 w Instytucie Filozofii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 3) w sali nr 11 (I piętro). Referat pt. "Wyuczalność w teorii modeli" wygłosi Nina Gierasimczuk (IF UW). Szczegóły dotyczące wystąpień znaleźć można na stronie Forum Kognitywistycznego-.

23 kwietnia 2008 | autor: W. Kieras, JP

 

Twój mózg zna swój status społeczny

Neuron.orgW najnowszym numerze czasopisma Neuron- można znaleźć dwa interesujące raporty z badań w dziedzinie neuronauki społecznej (Social Neuroscience).

Kolejno - Zespół Norihiro Sadato z National Institute for Physiological Science-, Aichi (Japonia) wykazał z użyciem metod fMRI, że w sytuacjach gdy otrzymujemy pieniężną nagrodę oraz jesteśmy pozytywnie odbierani przez innychaktywuje się ten sam obszar mózgu - prążkowie, czyli jądro ogoniaste i skorupa. W pierwszym eksperymencie badani brali udział w grze hazardowej, a w drugim informowano ich, że zostaną ocenieni przez nieznane osoby na podstawie informacji z kwestionariusza i nagranej prezentacji wideo. Następnie biorącym udział w eksperymencie pokazywano ich  zdjęcia z dołączoną oceną. W rzeczywistości badani nie byli oceniani przez obce osoby, lecz badacze tak dobrali oceny, by manipulować poziomem doświadczanej przez badanych reputacji. Rezultaty badań wskazują, iż mechanizmy społecznej nagrody z racji wspólnego podłoża neuronalnego włączane są w proces podejmowania decyzji.

Drugi z raportów, autorstwa zespołu Caroline Zink z National Institute of Mental Health- (USA), także dotyczy badania neuronalnych korelatów samooceny społecznej przy wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. W serii eksperymentów badani brali udział w grze komputerowej, w której ustalana była ich pozycja wobec innych graczy. Faktycznie nie było innych graczy, lecz wynikiem gry manipulowali eksperymentatorzy. W sytuacji, gdy badani myśleli, że ich poczynania są oceniane przez osoby wyżej stojące w hierarchii, szczególnie aktywna była ich grzbietowoboczna kora przedczołowa (odpowiedzialna za wyższe czynności poznawcze oraz hamowanie reakcji). Zauważono także, że przy zmianie położenia badanego w społecznym "rankingu" występuje reakcja ośrodków emocji (ciało migdałowate) i poznania społecznego (środkowa kora przedczołowa) oraz podwyższona gotowość do działania.

8 kwietnia 2008 | autor: Marek Goliasz, JP

 

_

maj-czerwiec

_

Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki

W dniach od 5 do 9 maja b.r., po raz trzynasty odbędzie się konferencja "Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki". Organizatorami spotkania są Katedra Logiki i Metodologii Nauk Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Matematyki Uniwersytetu Opolskiego oraz Instytut Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Patronat nad konferencją sprawuje Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki. Miejscem spotkania będzie Ośrodek konferencyjno-Szkoleniowy "Radość" Politechniki Wrocławskiej w Szklarskiej Porębie.

Więcej szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie konferencyjnej-.

02 maja 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Po Neuronusie ...

Jest już długo oczekiwana fotorelacja z konferencji Neuronus-. Zapraszamy do obejrzenia.

04 maja 2008 | autor: Maria Borkowska

 

 

Post Scriptum do pewnej prowokacji?

W październiku zeszłego roku przedstawiliśmy na łamach wortalu historię pewnej naukowej prowokacji, jaka miała miejsce na naszym rodzimym gruncie, a dokładnie na łamach znanego pisma psychologicznego. Incydent odbił się echem nie tylko na łamach naszego forum (gdzie dyskutowany jest do dziś), ale w wielu mediach mówiących o aktualnym stanie rzetelności i fachowości badań w obszarze szeroko pojętej neuroscience.

Autor niniejszej prowokacji w dniu 25 marca 2008 r. złożył w redakcji Psychologii społecznej- artykuł pt. O psychobiznesie, tolerancji i odpowiedzialności- stanowiący podsumowanie dotychczasowej dyskusji na temat prowokacji, a tym samym relacjonujący wyniki badań nad percepcją czytelników Wiedzy prosto z pola.

Zapraszamy do kontynuowania dyskusji na łamach Forum.

06 maja 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Zabawa uczy

W majowym wydaniu Science, opublikowano raport z badań naukowców pod kierunkiem Michale Fee z MIT-, które dotyczyły neuronalnych korelatów uczenia się złożonych zachowań. Badano w jaki sposób zięby uczą się śpiewu. Szczególnie interesujący był wpływ metody "prób i błedów" w wokalizacji na uczenie się złożonej sekwencji dźwięków. Wykazano, że za śpiew u tych ptaków odpowiadają dwa szlaki w mózgu - jeden odpowiedzialny za uczenie (LMAN), drugi za generowanie wyuczonych sekwencji świergotu (HVC).  Co zadziwiające, obszar odpowiedzialny za uczenie się aktywny był także u zwierząt dojrzałych. Gdy u dorosłych osobników uszkodzono obszar generujący sekwencje dźwięków znów wydawały proste, nieudolone dźwięki podobnie jak osobniki młode.

Z badań nad ziębami płynie interesujący wniosek - dla uczenia się nowych umiejętności konieczne są twórcze zachowania eksploracyjne. Naukowcy z MIT wskazują, że badania te mogą posunąć naprzód wiedzę o tym jak ludzie uczą się złożonych zachowań, takich jak używanie języka.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MIT-.

09 maja 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Argumentation as a Cognitive Process

Na oficjalnej stronie konferencji Argumentation as a Cognitive Process- można już pobrać program sympozjum-. Konferencja odbędzie się w dniach 15 - 17 maja w Toruniu. Serdecznie zapraszamy.

11 maja 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Kurzweil - szalony naukowiec czy genialny wizjoner?

Ray Kurzweil - mało znany w Polsce, a na zachodzie uważany za radykała i geniusza - oświadczył ostatnio na łamach magazynu WIRED-, iż podejmie "walkę" w celu uzyskania nieśmiertelności!. Klucza do długowieczności - zdaniem Kurzweila - należy poszukiwać w mechanizmach konstytuujących świadomość ludzką. Uczeń Marvina Minskiego z MIT, podziwiany w wielu kręgach, jako futurysta, opierając się na tzw. prawie Moore'a (prawie obowiązującym w elektronice mówiącym, iż moc wszelkich mikroprocesorów wraz z rozwojem techniki podwaja się, co 18 miesięcy) oświadczył w swojej książce The Age of Spiritual Machines (1999) i w artykule The Law of Accelerating Returns- (2001), iż ludzkość zmierza ku zniesieniu barier wynikających z posiadania powłoki cielesnej. Aktualnie "współczesny Faust" (mając 59 lat) regularnie odwiedza specjalistyczną klinikę by dożyć roku 2050, kiedy to będzie istnieć realna szansa długowiecznej egzystencji.

Zdaniem Raymonda niektóre wyniki i prognozy badawcze pokazują gdzie leży klucz do nieśmiertelności i tak: mózg jest synchronicznym urządzeniem (zdaniem neurologa z New York University -  E. Roya Johna- świadomość to konsekwentnie układająca się konfiguracja zsynchronizowanych fal mózgowych, podobnie twierdzą specjaliści z Instytutu Maxa Plancka); badania nad mapami mózgu stają się coraz dokładniejsze ("mapy mózgu" mają za zadanie usystematyzować widoczne korelacje między działaniami sensomotorycznymi a poszczególnymi obszarami mózgu), mózgi są szybsze niż nam się wydaje (bioinżynier Andreas Mershin z MIT i psycholog Nancy Woolf-, z UCLA twierdzą, iż kluczową rolę w przepustowości informacji pełnią specyficznego rodzaju mikroskopijne osłonki i kanaliki w neuronach); istnieje przycisk wyłącznika/włącznika świadomości (twierdząc za anestezjologiem i neuronaukowcem Stuartem Hameroffem- z University of Arizona,); do adekwatnej teorii świadomości i umysłu wymagana jest nowa teoria fizyki (mówił o tym nie raz Roger Penrose, m.in. w książce Nowy umysł cesarza), np. kwantowe modelowanie wyższych czynności mózgu jest o krok od  pełnego wyjaśniania m.in. mechanizmów percepcji i uwagi wzorowej (Kurweil wskazuje tutaj na prace Efstratiosa Manousakis- z Florida State University).

Zbadanie i pełna charakterystyka powyższych aspektów fundujących ludzką świadomości pozwoli w niedalekiej przyszłości korzystanie z zupełnie nowych możliwości poznawczych i egzystencjalnych (dokładniejsza diagnostyka medyczna itd.).  Podziwiając i śledząc uważnie losy i efekty prac wielu naukowców życzymy by Ray dożył 2050 roku, kto wie może jego prognozy sprawdzą się!

Więcej szczegółów na na oficjalnej stronie Raymonda Kurzweila- .

14 maja 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Gry logiczne - fakty i mity

Ideą jakiejkolwiek gry - od zarania dziejów - było bawić i jednocześnie uczyć. Grając w gry jakiegokolwiek typu nie tylko spędzamy miło czas, ale uczymy się sprawniejszego podejmowania decyzji i przyswajamy specyficzne schematy zachowawcze. Gry logiczne, o których mowa, są to nie tylko wszelkiego rodzaju pasjanse, brydże, szachy, domina itp., ale też gry wymagające skupienia wzorku na kształtach i kolorach, poszukiwania schowanych obiektów (tzw. hidden object games). Patrząc poprzez pryzmat neuroscience można śmiało powiedzieć, iż gry stanowią doskonały wspomagacz dla naszego mózgu - drogą interakcji (wg określonych reguł) trenujemy naszą pamięć i funkcje motoryczne. Powstaje zatem pytanie: czy gry faktycznie łączą pokolenia?

Zdaniem naukowców z Universitiy of Michigan- (m.in. Cindy Lustig-, Davida Bissig z zespołu URC) gry jako programy trenujące pamięć powinny być zalecane dla wszystkich grup wiekowych. Współcześnie gry służą nie tylko do wspomagania procesów umysłowych, ale mogą pomagać przy diagnostyce wczesnych stadiów różnych chorób i zaburzeń neurologicznych (m.in. Alzheimera). Jednym z kluczowych czynników podczas badań nad "starszymi graczami" jest zdolność do przyswajania reguł i opracowywanie specyficznych taktyk prowadzących do rozwiązania problemu. Osoby wykazujące więcej sprytu, zaangażowania i działające pod presją czasu poprawiają w szybkim czasie swoją wydajność umysłową.

Więcej szczegółów można znaleźć w artykule wyżej wymienionych psychologów pt. Who Benefits From Memory Training?- Psychological Science 18(8):2007 (Blackwell Publishing).

17 maja 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Na tropie "społecznego mózgu"

Wśród badań w  zakresie neuronauki wiele znaleźć można szczegółowych analiz, które coraz lepiej pozwalają zrozumieć jak działa mózg. Nie brak także takich, w których badacze nie wahają się stawiać wielkich pytań. Badaczka z MIT, Rebecca Saxe- zastanawiała się co dzieje się w mózgu, gdy myślimy o tym jak myślą inni ludzie. Za pomocą metody neuroobrazowania fMRI, udało jej się wykazać, że gdy myślimy o powodach działania innych szczególnie aktywuje się skrzyżowanie skroniowo-potyliczne (temporoparietal junction). Saxe nie poprzestała na tym i poszła o krok dalej - badała co dzieje się w mózgu, gdy oceniamy czyjeś zachowania pod względem ich moralności.

O wynikach jej badań i innych ciekawych projektach z social neuroscience można przeczytać na stronie Saxelab Social Cognitive Neuroscience Lab-.

17 maja 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Trzeci numer czasopisma naukowego Homo communicativus

Trzeci numer czasopisma naukowego Homo communicativus- przedstawia 14 artykułów zogniskowanych wokół tematów wyznaczających profil pisma: filozofia - komunikacja - język - kultura. Tekstem otwierający jest artykuł Agnieszki Jarzewicz pt. "Semantyczna teoria prawdy a zwrot lingwistyczny"-, nawiązujący do tekstu Richarda Rorty'ego opublikowanego w poprzednim numerze- periodyku.

Wśród pozostałych artykułów na uwagę zasługuje m.in. tekst Jacka Seweryna Podgórskiego "Główne założenia poznania rozproszonego a sposób opisywania procesów poznawczych w określonej wspólnocie"-, w którym autor przedstawia charakterystykę fenomenu zorganizowanej wspólnoty przez pryzmat koncepcji poznania rozproszonego (na podstawie badań kognitywistów Edwina Hutchinsa- i Davida Kirsha-).

21 maja 2008 | autor: Emanuel Kulczycki

 

Nowe oblicze Interakcji Człowiek-Komputer

Wielką popularnością cieszy się już w wielu krajach produkt firmy Nintendo o nazwie Wii Remote (intergralna część systemu rozrywkowego - konsoli do gier Nintendo Wii). Jest to kontroler do gier, który umożliwia użytkownikowi manipulowanie obiektami poprzez wykonywanie naturalnych ruchów dłonią. Specjalista od HCI z Carnegie Mellon University, Johnny Chung Lee- pracuje nad wykorzystaniem tego interfejsu do uproszczenia komunikacji człowiek-maszyna. Poniżej można zobaczyć jedną z prezentacji WiiRemote.

Warto także zajrzeć do profilu YouTube wynalazcy z CMU-, gdzie umieszczane filmy biją rekordy popularności.

21 maja 2008 | autor: Marek Goliasz, CMU

 

Seminarium "Logika i Poznanie"

30 maja seminarium "Logika i Poznanie" zaszczyci swoją obecnością profesor Martin Davis- (Professor Emeritus, Courant Inst., NY University ), znany  wszystkim uczestnikom seminarium między innymi jako autor antologii "The Undecidable", z której pochodziło wiele omawianych na seminarium tekstów. Profesor Davis znany jest na świecie jako matematyk, który pracował nad dziesiątym problemem programu Hilberta oraz współpracował m.in. z Alonzo Churchem. Profesor Davis wygłosi wystąpienie pt. "Godel's Developing Platonism".

Seminarium odbędzie się o godzinie 18.30 w sali nr 5 w budynku Instytutu Kultury Polskiej UW, w kampusie głównym Uniwersytetu (mapka dostępna tutaj-). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

24 maja 2008 | autor: Julia Krysztofiak-Szopa, JP

 

Podstawy neuropsychologii klinicznej - nowy podręcznik

Nakładem wydawnictwa UMCS ukazał się nowy podręcznik neuropsychologii klinicznej pod redakcją Łucji Domańskiej i Anety Borkowskiej, znanych w Polsce specjalistów dziedziny. Więcej informacji na stronie wydawnictwa UMCS w Lublinie-.

28 maja 2008 | autor: Darek Zapała, Maria Borkowska

 

Sztuczny człowiek w kulturze

Na rynku wydawniczym ukazała się książka Magdaleny Radkowskiej-Walkowicz "Od Golema do Terminatora. Wizerunki sztucznego człowieka w kulturze", Wydawcnictwa Akademickie i Profesjonalne. Autorka, z punktu widzenia antropologa zastanawia się nad fenomenem sztucznych istot - robotów, cyborgów, androidów oraz związanych z nimi niepokojach człowieka. Stawia tezę, że sztuczny człowiek jest zwierciadłem, w którym przyglądamy się własnemu człowieczeństwu.

Więcej szczegółów na stronie wydawnictwa WAIP-.

28 maja 2008 | autor: Marek Goliasz

 

15th International Summer School in Cognitive Science

Studia z kognitywistyki, oprócz rodzimego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Europie Środkowo-Wschodniej oferuje także Bułgaria. Oto ich propozycja na wakacje - New Bulgarian University- w Sofii zaprasza po raz piętnasty na International Summer School in Cognitive Science do Sofii w dniach 30 czerwca - 19 lipca br. Jest to propozycja dla studentów i doktorantów zainteresowanych tematami z obszaru: cognitive modeling, neuronauk, lingwistyki, psychologii i filozofii.

W tym roku w ramach spotkania zaproszeni goście, tacy jak: Margaret Boden-, Paul Smolensky-, Geraldine Legendre-, Bradley Schlaggar-, Terry Regier-, Eve Clark-, Herbert Clark- i Jeffrey Elman-, poprowadzą wykłady i referaty dotyczące głównie języka m.in.: o nabywaniu znaczenia, używaniu języka czy modelach sieciowych przetwarzania języka.

Więcej szczegółów mozna znaleźć na stronie spotkania-.

30 maja 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Neuroobrazowanie - warsztaty

W dniach 10 - 11 maja na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie odbyły się warsztaty "Neuroobrazowanie struktury i funkcji ludzkiego mózgu"-. Już wkrótce, najprawdopodobniej jesienią odbędzie się kolejny kurs neuroobrazowania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zgłoszenia, oraz wszelkie pytania prosimy kierować na adresy Profesor Anny Grabowskiej- i Artura Marchewki-. Termin warsztatów zostanie podany we wrześniu.

01 czerwca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Wieści z redakcji

W dziale z artykułami wortalowymi pojawiły się trzy nowe pozycje, a mianowicie: relacja z konferencji Self, Intersubjectivity & Social Neuroscience: from Mind and Action to Society (autorstwa Marii Borkowskiej), e-book pokonferencyjny z SISN (skład, oprawa i łamanie autorstwa Jacka Podgórskiego) oraz obszerna relacja z konferencji EVOLANG 2008 (autorstwa Sławomira Wacewicza). Wszystkie relacje możliwe są do pobrania w wygodnym formacie PDF.
Niedługo pojawią się nowe pozycje, zatem prosimy śledzić z uwagą dział.

Ponadto dział encyklopedia został ponownie otwarty. Nowa odsłona tego działu posiada nowe jak i stare hasła dotychczas nieaktywne z przyczyn technicznych. Są to tak cenione przez internautów opracowania, jak: człowiekowate - systematyka; myślenie; pamięć; świadomość; świadomość a podstawy neurologiczne itd. Podobnie jak w poprzedniej wersji, niniejsza edycja posiada obszerny zbiór przedstawicieli myśli filozoficznej i kognitywistów.

Grono redakcyjne od niedawna może cieszyć się nie tylko sporą ilością odsłon wortalu i zainteresowaniem forum, ale i nowym członkiem zespołu. Mowa tutaj o Marku Goliaszu studencie poznańskiej kognitywistyki. Marek - pisząc na łamach wortalu dał się już poznać, jako utalentowany i niezwykle błyskotliwy kognitywista.

Życzymy miłej lektury i zapraszamy do zgłaszania uwag na Forum.

05 czerwca 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

A jednak się kręci...

Iluzje są zazwyczaj definiowane jako niezgodność pomiędzy naszym postrzeganiem a rzeczywistością fizyczną. A jednak... Czy zawsze możemy być pewni to co postrzegamy jest zgodne z rzeczywistością? Iluzje od zawsze skłaniały ludzi do pytań, które z czasem dały początek epistemologii. Były też obecne w sztuce na długo zanim stały się przedmiotem badań naukowych. Obecnie mechanizmy powstawania iluzji są już analizowane i wyjaśniane przez neuronaukowców.

Z okazji ogłoszenia wyników konkursu Best Visual Illusion-, organizowanego przez The Neural Correlate Society, Scientific American publikuje serię artykułów o iluzjach wizualnych. Pierwszy tekst serii znajduje się już na stronie internetowej pisma-.

07 czerwca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Quine w Warszawie

W dniach 9 - 10 czerwca 2008 w  Warszawie odbędzie się konferencja z okazji setnej rocznicy urodzin Willarda van Ormana Quine'a-: Od pragmatyzmu do empiryzmu. Organizatorami są Instytut Filozofii UW oraz redakcja Przeglądu Filozoficznego. Konferencja odbędzie się w  Sali Brudzińskiego Pałacu Kazimierzowskiego UW. Szczegółowy program konferencji na stronie organizatorów-.

09 czerwca 2008 | autor: Magda Reuter

 

Ruszyła rekrutacja na kognitywistykę

Od 2 czerwca br. ruszyła po raz czwarty rektutacja na kierunek kognitywistyka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia ta jest dotychczas jedyną w Polsce uczelnią publiczną, która oferuje pięcioletnie studia magisterskie z zakresu kognitywistyki. Studia prowadzone są od trzech lat, a z roku na rok rośnie zaintersowanie tym kierunkiem, głównie z racji jego nowoczesności i interdyscyplinarności.
Szczegóły co do rekrutacji oraz program studiów dostępne są na stronie Zakładu logiki i Kognitywistyki UAM-.

11 czerwca 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Spotkanie Forum Kognitywistycznego

Zapraszamy na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Forum Kognitywistycznego, które odbędzie się w sobotę, 14 czerwca o godzinie 12.15 w Instytucie Filozofii UW (Krakowskie Przedmieście 3) w sali 11. Forum składać się będzie z jednego półtoragodzinnego wystąpienia pani Marii Spychalskiej, pt. Wnioskowania z kwantyfikatorem "większość". Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

11 czerwca 2008 | autor: Witold Kieraś, JP

 

Artificial Life - Seminarium PAN

Poznański oddział Polskiej Akademii Nauk oraz Wydział Teologiczny UAM zapraszają na konferencję pt. "Sztuczne życie - mit czy rzeczywistość?". Tematyka konferencji dotyczyć będzie modelowania i symulacji życia. Pokazane zostaną dotychczasowe osiągnięcia oraz metody programowania genetycznego. Sesja rozpocznie się w piątek, 20 czerwca 2008 roku, o godzinie 10.00, w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk, Sala Duża, Poznań, ul. Henryka Wieniawskiego 17/19.

Więcej szczegółów na stronie konferencji- i oficjalnym plakacie-.

13 czerwca 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Mózg, muzyka i ...epilepsja

Specjaliści od metod efektywnej nauki mówili wiele o tym, że muzyka klasyczna poprawia funkcjonowanie mózgu i ułatwia zapamiętywanie. Okazuje się jednak, że wpływ muzyki na mózg nie zawsze jest dobroczynny. U osób cierpiących na rzadką odmianę epilepsji, określone dźwięki lub utwory mogą wywoływać ataki padaczkowe. Jedno z prawdopodobnych wyjaśnień tego zjawiska jest takie, że rytm muzyki może wpływać na funkcjonowanie neuronów i generować szczególną częstotliwość rytmu ich pracy. Jeśli rytm utworu muzycznego zbliżony jest do negatywnego wzorca działania neuronów, do którego dodatkowo mózg chorego ma skłonność, wówczas taki utwór może wywołać atak.

Na stronie internetowej Scientific American- dostępny jest artykuł o Stacey Gayle, pacjentce cierpiącej na to nietypowe schorzenie.

18 czerwca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Płeć mózgu

Badania zespołu neurolog Ivanki Savic-Berglund- dostarczyły kolejnych dowodów na to, że to biologia, a nie środowisko wpływa na orientację seksualną. Badania z wykorzystaniem PET (tomografii pozytonowej) wykazały różnice w aktywności ciała migdałowatego u mężczyzn heteroseksualnych i homoseksualne. Wzorzec aktywności neuronalnej tej drugiej grupy był zbliżony do wzorców zaobserwowanych u kobiet. Ciało migdałowate jest jedną z najważniejszych struktur odpowiedzialnych za kontrolę emocji, szczególnie agresji i strachu. Kolejne wnioski dotyczyły budowy mózgu.  Mózg badanych mężczyzn homoseksualnych także wielkością bardziej zbliżony jest do kobiecego wzorca.

Więcej można przeczytać na stronie internetowej Scientific American-.

23 czerwca 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Gesture and Speech in Interaction - Konferencja

Z przyjemnością informujemy, że Interdyscyplinarne Centrum Przetwarzania Mowy i Języka UAM w Poznaniu organizuje międzynarodową konferencję poświęconą roli gestu i mowy w komunikacji. Współorganizatorami konferencji są: Instytut Filologii Angielskiej UAM, Instytut Językoznawstwa UAM, Instytut Filologii Polskiej UAM.

Interdyscyplinarne podejście do badań pozwala najgłębiej zrozumieć złożoność komunikacji multimodalnej. Dlatego też Organizatorzy pragną zaprosić do uczestnictwa w konferencji pt. Gesture and Speech in Interaction (GESPIN 2009). Konferencja kierowana jest do wszystkich zainteresowanych problemami komunikacji opartej na geście i mowie, w tym językoznawców, psycholingwistów, psychologów, fonetyków, specjalistów z zakresu technologii mowy, inżynierii lingwistycznej, socjologów, komunikologów oraz przedstawicieli wszelkich innych specjalności naukowych. Obecnie zakres proponowanej tematyki obejmuje m.in. następujące działy:

 • współtworzenie przez gest i mowę przekazu komunikacyjnego;
 • semantyczne i pragmatyczne aspekty gestu;
 • formalne modele gestów i mowy oraz wypowiedzi multimodalnych;
 • automatyczne rozpoznawanie gestów;
 • wizualna synteza mowy i rozpoznawanie mowy wspomagane obrazem;
 • struktura wyrazów, wypowiedzi i gestów z perspektywy ich roli komunikacyjnej.

Planowny termin konferencji to 24 - 26 września 2009r., a miejsce to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wiecej szczegółów można znaleźć w wątku konferencyjnym na Forum.

23 czerwca 2008 | autor: Sławek Wacewicz

 

_

lipiec-sierpień

_

Jeden mózg czy dwa mózgi?

Poniżej możemy obejrzeć klasyczne eksperymenty z udziałem osoby po operacji komisurotomii (przecięcia spoidła wielkiego, części łączącej dwie półkule mózgowe).

Dyskusja nad poniższymi eksperymentami jest żywa do dziś wśród osób zajmujących się filozofią umysłu. Filozofowie wciąż zastanawiają się czy pacjenci z rozszczepionym mózgiem mają jeden czy dwa strumienie świadomości? Obejrzyjcie i oceńcie sami :)

01 lipca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Konferencja PhiLang2009 - I Komunikat

Katedra Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego Uniwersytetu Łódzkiego aprasza do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej PhiLang2009 poświęconej filozofii języka i językoznawstwa.

W załączeniu (PDF 86,9Kb) pierwsze powiadomienie o konferencji oraz zaproszenie do zgłaszania tematów i abstraktów proponowanych prezentacji (w terminie do 31 grudnia 2008 roku).

Wiecej szczegółów można znaleźć w wątku konferencyjnym na Forum.

01 lipca 2008 | autor: Ryszard Rasiński

 

W nurcie psycholingwistycznym

Psycholingwistka z Uniwersytetu w Chicago, Susan Goldin-Meadow- badała czy w mowie ciała wyrażają się właściwości syntaktyczne języka, którym posługują się ludzie. W językach europejskich bowiem zdania budowane są według porządku podmiot-orzeczenie-dopełnienie, w językach wschodnich natomiast podmiot-dopełnienie-orzeczenie.

W eksperymencie badaczki wzięło udział 40 osób posługujących się różnymi językami. Posługując się tylko gestami mieli odegrać pewną scenkę. Okazało się, że niezależnie od języka, którym posługujemy się na codzień, znaczenie naszych gestów układają się według szyku podmiot-dopełnienie-orzeczenie. Warto zobaczyć poniższy film.

Więcej na temat opisanych badań można znaleźć na stronie New Scientist-.

03 lipca 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Punkowe roboty

Przez trzy czerwcowe noce, w Londynie odbywały się niezwykłe koncerty punkrockowe pod hasłem Neurotic and and PVC (Punk Voice Choir). W koncertach tych wzięły udział trzy roboty tańczące pogo. Przy tworzeniu robotów oraz wyrabiania ich muzycznego - punkowego gustu współpracowali muzycy, neurolog, programista oraz biolog. Mimo iż roboty mają zaprogramowane pojedyncze ruchy, to mogą układać je w dowolne sekwencje. W efekcie, podczas "słuchania" muzyki, każdy z nich tańczy inaczej.  Na stronie internetowej projektu- można znaleźć wiele ciekawostek o przygotowaniach do występu oraz projektowaniu i wykonywaniu tańczących robotów.

16 lipca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Neuroscience, autyzm i spór natura vs. kultura

Najświeższe badania neuronaukowców z MIT pozwalają sądzić, że autyzm jest związany ze zmianami w mózgu, zachodzącymi w krytycznym okresie rozwoju. Chodzi o odkryty przez zespół z Institute for Learning and Memory zestaw genów (między innymi cardiac Troponin C), których ekspresja jest możliwa tylko w odpowiedzi na bodźce ze środowiska zewnętrznego. Odkrycie to stanowi też nowy wkład do dyskusji o tym co bardziej kształtuje nasze zachowanie - geny czy środowisko.

Więcej można przeczytać na stronie MIT News-.

18 lipca 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Wakacyjne nowości wydawnicze

Nakładem wydawnictwa PWN ukazał się dwutomowy podręcznik "Neuropsychologia kliniczna. Urazy mózgu" autorstwa Marii Pąchalskiej. Tom pierwszy obejmuje takie problemy, jak zaburzenia funkcji poznawczych i emocjonalnych, w tym: świadomości, orientacji, percepcji, pamięci, uwagi oraz emocji; zaburzenia celowego ruchu zwane apraksją; zaburzenia tzw. funkcji wykonawczych. W drugim tomie autorka omawia problemy związane z wyższymi funkcjami, takimi jak myślenie, mowa i język, tożsamość i osobowość oraz trudności z reintegracją pacjenta po urazie mózgu w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym. Podręcznik warty jest polecenia każdemu kognitywiście, zarówno profesjonalista, jak i początkujący badacz znajdą wiele konkretnych informacji.

Więcej informacji: na temat niniejszej publikacji można znaleźć na stronie GWP-.

20 lipca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Między nami - mózgami

Lato to czas nowych znajomości i interakcji międzyludzkich. Warto pamiętać zatem o neuronach lustrzanych-, bez których korzystanie z uroków życia społecznego pozbawione byłoby kolorów. Zapraszamy do lektury interesującego wywiadu- z Marco Iacoboni, znanym neurologiem, który zasłynął właśnie pracami o "lustrzankach".

22 lipca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Jeszcze o autyzmie ...

Najnowsze badania wykonywane za pomocą fMRI rzucają więcej światła na mechanizmy autyzmu. Okazuje się, że osoby autystyczne, wykonując zadania o charakterze społecznym (wnioskowanie o "intencjach" figur geometrycznych na podstawie obserwacji ich interakcji), mają niższą niż zdrowi badani synchronizację czołowych i tylnych fragmentów sieci neuronalnej odpowiedzialnej za teorię umysłu - umiejętność wnioskowania o stanach psychicznych i intencjach innych ludzi (tylnia część owej sieci znajduje sięmniej więcej w obszarze korowym trochę za prawym uchem). Wyróżniają się też niższą aktywnością czołowych części tej sieci; aktywność w tylnej części zaś koreluje z wynikami pewnych testów na autyzm.

Odkrycia te są krokiem naprzód w rozumieniu przyczyn autyzmu, mogą też być używane do bardziej obiektywnych pomiarów stopnia autyzmu oraz skuteczności różnych terapii.

Więcej inforamcji na temat badań można znaleźć na stronie Center for Cognitive Brain Imaging- (Carnagie Mellon University).

25 lipca 2008 | autor: Mikołaj Magnuski

 

Neuroobrazowanie ...

Na przełomie października i listopada odbędą się kolejne warsztaty "Neuroobrazowanie struktury i funkcji ludzkiego mózgu". Są to już drugie warsztaty tego typu, organizowane przez doktorantów Instytutu Nenckiego we współpracy z SWPS. Więcej informacji oraz materiały z pierwszej edycji kursu można znależć tutaj-.

31 lipca 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Są szanse, czyli przygody z probabilistyką

W lipcu w księgarniach pojawiła się pozycja autorstwa Michaela Kaplana i Ellen Kaplan "Zawsze masz szansę... O roli przypadków w życiu", wydana przez Świat Książki. Tematem książki jest szeroko rozumiane prawdopodobieństwo, którego wielorakie aspekty autorzy opisują w sposób barwny i przystępny, dyskusję osadzając w bogatym materiale historycznym. Wyjaśnienia podstawowych (i trochę bardziej wyrafinowanych) narzędzi teorii prawdopodobieństwa i statystyki - a także probabilistycznych ciekawostek, paradoksów i iluzji - podane są w kontekście rozbudowanych przykładów wziętych z kasyn oraz biur ubezpieczycieli, lecz również gabinetów diagnoz, pracowni komputerowych, sal sądowych, czy pól bitew.

Związki "Zawsze masz szansę..." z kognitywistyką są tym razem... personalne - przy jej redakcji merytorycznej współpracował redaktor naszej strony - Sławek Wacewicz. Książkę można jednak polecić z bardziej istotnego powodu - jest ona faktycznie bardzo dobra. Zachęcamy do zapoznania się z recenzją wydania oryginalnego z New York Times-.

31 lipca 2008 | autor: JP, SW

 

System wzrokowy jako naturalny komputer

Kognitywista Mark Changizi- z Rensselaer Polytechnic Institute-(Nowy York, USA) rozpoczął pracę nad wykorzystaniem mocy obliczeniowej systemu wzrokowego do prowadzenia obliczeń. Oczy, droga i kora wzrokowa mają stanowić hardware tego systemu, a specjalnie przygotowane bodźce wzrokowe, reprezentujące bramki logiczne AND, OR, NOT - software.

projekcie można przeczytać więcej na stronie politechniki-.

05 sierpnia 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Konferencja Świadomość i przedmiot

Zapraszamy na konferencję pt. Świadomość i przedmiot organizowaną w dniu 5 grudnia b.r. organizowaną przez Sekcję Teorii Poznania i Filozofii Języka- Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Temat konferencji podyktowany jest wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród przedstawicieli różnych dyscyplin zagadnieniami dotyczącymi świadomości. Sporna jest realność i struktura świadomości. Nie w pełni rozumiemy też naturę zachodzących w niej procesów oraz jej relację do ciała i świata zewnętrznego. Związek świadomości z przedmiotem, ujęty w pojęciu intencjonalności, stanowi oś konferencji spajającą bogatą i obszerną tematykę.

Warto wspomnieć, iż jest to druga z cyklu konferencja organizowana przez wyżej wymienioną sekcję na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW-. Zeszłoroczna konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem, co może zobrazować sporządzona relacja (PDF 485 Kb) oraz wywiad przeprowadzony z organizatorem (PDF 450 Kb) przez koleżanke z redakcji - Marię Borkowską.

07 sierpnia 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Kiedy śpimy, mózg nie śpi

Czas odkleić etykietkę słodkiego lenistwa od popołudniowej drzemki. Jak wynika z badań, krótki sen popołudniowy poprawia funkcjonowanie mózgu. W czasie snu mózg przetwarza wydarzenia dnia, co może pozwolić na odkrycie pewnych relacji pomiędzy wspomnieniami i tym samym przynieść rozwiązanie problemów, z którymi bezskutecznie zmagaliśmy się w stanie czuwania. Do jednego z najsłynniejszych marzeń sennych tego typu należy bez wątpienia sen Kekulégo-, w którym naukowiec "odkrył" strukturę benzen-.  Sen może też wzmacniać wspomnienia. Według niektórych teorii, podczas snu usuwane są informacje, które nasz mózg uznaje za mało istotne. Zapobiega to zbytniemu obciążeniu naszej pamięci.

Więcej na ten temat możemy poczytać na internetowej stronie Scientific American-.

09 sierpnia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

Ostatnia twierdza zdobyta?

Go było do niedawna jedyną grą, w którą komputer nie miał żadnych szans z człowiekiem. Tymczasem jak informuje American Go Association- Myungwan Kim, mistrz posiadający stopień 8 dan został pokonany przez program MoGo, pracujący na komputerze, którego moc obliczeniowa wynosi 15 Teraflopów! Zanim uznamy porażkę rodzaju ludzkiego, warto jednak wiedzieć, że komputer na początku gry otrzymał spory handicap 9 kamieni. Mimo to jest to duży sukces programistów. Sam mistrz Kim przyznaje, iż walka była dla niego bardzo zaskakująca i dynamiczna (a trwała niespełna godzinę). Szczegóły pojedynku na stronie AGA-.

Tym, którzy nie słyszeli o tej niezwykłej grze, a właściwie sztuce polecam polską stronę o Go- oraz ciekawy kurs "Interaktywna droga do poznania Go"-, który stanowi doskonałe wprowadzenie w świat Go. Ćwiczmy więc i nie dajmy się pokonać robotom :)

11 sierpnia 2008 | autor: Maria Borkowska, JP

 

W kręgu kognitywistyki i teorii literatury

W zeszłym roku ujrzała światło dzienne znakomita książka, pt. Samuel Beckett and the Prosthetic Body (wyd. Palgrave Macmillan), autorstwa młodego profesora z kraju "kwitnącej wiśni" - mowa tu o Yoshiki Tajiki (University of Tokyo). Sylwetki Samuela Becketta- nie trzeba przybliżać nikomu, gdyż jego poezja jak I sztuki słynne są w wielu kręgach. Natomiast Tajiki jest propagatorem literatury Becketta i autorem doskonałych przekładów wspomnianego irlandzkiego dramaturga na język japoński.

W niniejszej książce autor posługując się m.in. analizą literacką i fenomenologiczną stara się zgłębić stanowisko poety wobec pojęcia reprezentacji ciała. Jak wiadomo zagadnienia reprezentacji cielesnej stanowi niezwykle ważny punkt w rozważaniach m.in. filozoficznych i psychologicznych (schematu i obrazu ciała). W tradycji akademickiej prowadzi do istotnych pytań i wniosków wobec problemu relacji umysł-ciało jak i świadomości. Autor wskazuje w subtelny sposób, iż Beckett traktował niezwykle poważnie "cielesność", zmysły, wszelkiego rodzaju metafory (tytułowe protetyczne, rozszerzające ciało) mając zapewne na celu podkreślić, w sposób często wręcz absurdalny, egzystencjalny i refleksyjny charakter swojej twórczości. Książka ma za zadanie nie tylko ukazać w nowym świetle metaforyczny wymiar literatury, ale umieścić stanowisko słynnego pisarza w gąszczu nowych mediów i technologii. W obszarze badań akademickich książka jest jedną z pierwszych prób podsumowującą, poprzez pryzmat fenomenologii, twórczość wymienionego noblisty.

Jednym z poważnych minusów jest fakt, iż publikacja nie doczekała się jeszcze polskiego przekładu. Mimo to należy czekać na tłumaczenie. Zniecierpliwionym radzimy po prostu zakupić czy też wypożyczyć anglojęzyczny przekład. Życzymy miłej lektury.

13 sierpnia 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Albowiem nas jest wielu...

Nakładem wydawnictwa GWP ukazała się książka "Jekyll i Hyde. Wielorakie Ja we współczesnym świecie". Jest to zbiór tekstów dotyczących problematyki jedności Ja. Książka podzielona jest na trzy części: "Teoria", "Badania" i "Praktyka". Zawarte w nich teksty są bardzo różnorodne, od klasycznej psychologii, przez psychologię głębi, psychoanalizę, po psychiatrię i kognitywistykę. Każdy pasjonat jedności jaźni może więc znaleźć coś dla siebie, a przy okazji zapoznać się z różnymi podejściami to tego jakże istotnego tematu.

Kognitywistów zainteresuje zapewne rozdział 7 - "Wieloraki mózg a jedność doświadczenie" autorstwa Briana Lancastera.

Więcej informacji na stronie GWP-.

29 sierpnia 2008 | autor: Maria Borkowska

 

_

wrzesień-październik

_

Prześpij się - daj popracować mózgowi

W zamieszczonej na naszych łamach notce "Kiedy śpimy, mózg nie śpi", czytamy m.in.: "Według niektórych teorii, podczas snu usuwane są informacje, które nasz mózg uznaje za mało istotne. Zapobiega to zbytniemu obciążeniu naszej pamięci." Naukowcy z Harvard University- przeprowadzili ostatnio badania nad rolą snu we wzmacnianiu nacechowanych emocjonalnie wspomnień, które wydają się potwierdzać wspomniane wyżej teorie.

Grupie 88 studentów pokazano dwa ujęcia, jedno przedstawiające samochód zaparkowany na ulicy (neutralny element na neutralnym tle) i drugie, na którym widniał wrak samochodu ciężko uszkodzonego w wypadku, postawiony w podobnym do poprzedniego miejscu (nacechowany emocjonalnie element na neutralnym tle). Następnie grupę podzielono na trzy podgrupy i poproszono studentów należących do każdej z podgrup o opisanie tego, co widzieli. Studenci z pierwszej podgrupy byli pytani za dnia, po 12 godzinach bez snu, studenci z drugiej po 12 godzinach, po przespanej nocy, a z trzeciej po 30 minutach od obejrzenia prezentowanych im scen.

Studenci, którzy nie spali, w dużej mierze zapomnieli szczegóły negatywnej sceny (wraku), podczas gdy studenci mający za sobą przespaną noc pamiętali ją tak samo dobrze, jak odpytywani po 30 minutach. Pamięć szczegółów neutralnych (ulica) była na tym samym poziomie u podgrupy pierwszej i drugiej. Oznacza to, że sen selektywnie wzmocnił pamięć epizodyczną, dotyczącą elementów nacechowanych emocjonalnie.

Dr Jessica Payne, z zespołu prowadzącego badania w oddziale BIDMC-, skomentowała ich wyniki stwierdzając, że sen jest wyrafinowanym, bynajmniej nie mechanicznym, procesem, podczas którego zapadają decyzję, co zostanie utrzymane w pamięci, a co może być utracone.

Więcej na ten temat na stronie HarvardScience-.

11 września 2008 | autor: Leszek Nowaczyk

 

Podprogowego uczenia się a intuicja

neuron. Czasopismo Neuron- opublikowało 28 sierpnia wyniki badań zespołu neuronaukowców, któremu przewodniczył Dr. Mathias Pessiglione (Wellcome Trust Centre for Neuroimaging-) dotyczących podprogowego uczenia się.

Badacze wykazali, że instrumentalne uczenie się zachodzi bez udziału świadomego przetwarzania wskazówek kontekstowych. W badaniu wykorzystano metody neuroobrazowania, maskowania percepcyjnego oraz modele obliczeniowe. Jest to kolejny krok do wyjaśnienia czym jest intuicja i jaki obszar w mózgu kieruje podejmowanymi przez nas decyzjami.

Więcej można przeczytać na stronie ScienceDaily-.

13 września 2008 | autor: Marek Goliasz

 

Iluzje. 105 złudzeń, które wiele mówią nam o naszym umyśle

Świat Nauki, wyd. specjalne.Właśnie ukazał się numer specjalny magazynu Świat Nauki, poświęcony zagadnieniom iluzji percepcyjnych.

"Ilekroć otwieramy oczy, nadstawiamy uszu czy czegoś dotykamy, padamy ofiarą oszustwa. To mózg bowiem kontroluje, które informacje z narządów zmysłów trafią do naszej świadomości i jaką formę przybiorą. Czasem więc widzimy coś, co w ogóle nie istnieje, innym razem nie dostrzegamy goryla spacerującego tuż przed naszym nosem.

Podobnej manipulacji podlegają preferencje estetyczne. Wbrew temu bowiem, co myślimy, często wynikają one nie z naszych osobistych upodobań, lecz z poleceń, jakie wydaje nam nasz umysł. Ten zaś działa ściśle według instrukcji wypracowanych przez setki tysięcy lat ewolucji.

Iluzje opisuje się często jako nieprawidłową interpretację obrazu pod wpływem takiej kombinacji kolorów, kształtów i rozłożenia kontrastu, które nakierowują mózg na błędny tor pracy. Szersza definicja każe też złudzeniami optycznymi nazywać wszelkie następstwa niedoskonałej budowy naszych narządów zmysłów. I tak oto – trochę niekonsekwentnie – do wspólnego worka wrzuca się zarówno częściową ślepotę, wynikająca z przebicia siatkówki przez nerw oczny, co można uznać za porażkę ewolucji kształtującej nasze ciała, jak i zbawienną aktywność mózgu, na bieżąco „cenzurującego” informacje i chroniącego nas przed zalewem tych w danej chwili niepotrzebnych.

Naukowcy pojęciem złudzenia określają wszelkie sytuacje, w których nasze zmysły działają inaczej, niż można byłoby się po nich spodziewać. Powstające wtedy iluzje wprowadzają nas często w zakłopotanie, ale przede wszystkim bawią. Wiedzieli o tym od dawna artyści i chętnie to wykorzystywali w swoich pracach. Przestrzenne obrazy malowane na płaskim płótnie, wodzące oczami portrety, zagadkowo uśmiechająca się Mona Liza – to najbardziej typowe przykłady praktycznego wykorzystania wiedzy o złudzeniach. Autorzy 21 artykułów składających się na wydanie specjalne, które Państwu prezentujemy, wyjaśniają i te tajemnice dawnych mistrzów malarstwa. Przy okazji zastanawiają się, jak mózg radzi sobie z tak ekstremalnym wysiłkiem, jakim jest odczytywanie ilustracji przedstawiających niemożliwe figury.

Analiza iluzji to także zabawny, a przy tym wartościowy sposób poznawania mechanizmów kształtującej nas nieustannie ewolucji. Odpowiedź na pytania, co wspólnego mają indyjski Tadż Mahal z idealnym partnerem seksualnym lub odpowiednio pomalowany kijek z matką żywicielką, także znajduje się na łamach tego numeru.

Podglądanie mózgu, jego niedoskonałości, a także trudnych do przewidzenia działań, które, choć zaskakujące, są ewolucyjnie potwierdzone, uświadamia, w jak bardzo nierzeczywistym – bo kształtowanym przez nasze zmysły – świecie żyjemy. Być może zatem wypowiedziane niedawno przez byłego premiera z sejmowej mównicy słowa „nic nas nie przekona, że czarne jest czarne, a białe jest białe” – są jak najbardziej uzasadnione, w każdym razie na płaszczyźnie neuropsychologii i ewolucjonizmu."

Konkurs!

A dla Czytelników serwisu kognitywistyka.net, w tym użytkowników naszego Forum, we współpracy z wydawnictwem Prószyński Media Sp. z o.o., szykujemy niespodziankę. Konkurs w ramach którego jest do wygrania łącznie kilkadziesiąt numerów czasopisma Świat Nauki, w tym – uwaga, fanfary - egzemplarze wspomnianego numeru specjalnego!

Niebawem szczegóły.

19 września 2008 | autor: Marek Kasperski

 

Neuroobrazowania ciąg dalszy

Zapraszamy na kolejny kurs neuroobrazowania, zajęcia odbędą się już wkrótce. Planowane są warsztaty na dwóch poziomach. Poziom I "Neuroobrazowanie struktury i funkcji ludzkiego mózgu cz I" odbywać się będzie na teranie SWPS- w pierwszej połowie listopada. "Neuroobrazowanie struktury i funkcji ludzkiego mózgu cz. II" skierowane jest do osób, które ukończyły pierwszą część warsztatów. Planowany termin warsztatów to druga połowa listopada. Zajęcia odbędą w Szpitalu Bródnowskim- oraz w SWPS-.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatorów-.

Warto wspomnieć, iż 15 października b.r. w Warszawie odbędzie się sympozjum naukowe pt. "Obrazowanie funkcji i struktury mózgu:gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?". Sympozju organizowane jest z okazji 90-lecia istnienia Instytutu Nenckiego- (1918-2008), a głównym założeniem niniejszej imprezy jest ukazanie wielu aspektów nowoczesnych metod obrazowania pracy mózgu i jego struktur prowadzonych w zespołach badawczych Iinstytutu Biologii Doświadczalnej i współpracujących organizacji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie sympozjum- oraz stronie jubileuszu-.

21 września 2008 | autor: Maria Borkowska, Jacek Podgórski

 

Uwaga! Konkurs naszego wortalu i pisma Świat Nauki

Świat Nauki, wyd. specjalne.We współpracy z wydawnictwem Prószyński Media Sp. z o.o. i w ramach patronatu nad numerem specjalnym Świata Nauki "Iluzje. Sto pięć złudzeń które wiele mówią o naszym umyśle" przygotowaliśmy dla naszych czytelników niespodziankę. Już za kilka dni na naszym Forum odbędzie się konkurs. Do wygrania kilkadziesiąt numerów czasopisma!

Zapraszamy - wszystkie szczegóły znajdziecie w wątku konkursowym!

24 września 2008 | autor: redakcja wortalu kognitywistyka.net

 

Konkurs naszego wortalu i pisma Świat Nauki rozstrzygnięty

Konkurs organizowany przez nasz wortal wraz z wydawnictwem Prószyński Media Sp. z o.o. w ramach patronatu nad numerem specjalnym Świata Nauki "Iluzje. Sto pięć złudzeń które wiele mówią o naszym umyśle" dobiegł końca. Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem konkursu i listą zwycięzców.

01 października 2008 | autor: redakcja wortalu kognitywistyka.net

 

Pierwsze szczegóły mojej nowej książki

"Projektowanie WWW. Użyteczność w praktyce".Jak zapewne część Czytelników kognitywistyka.net wie, odszedłem trochę od naukowego nurtu kognitywistyki na rzecz penetrowania jej aspektów praktycznych, zwłaszcza tam, gdzie mają zastosowanie w tworzeniu relacji człowiek-komputer. Od ponad roku piszę na ten temat blog o nazwie UI Design-; w międzyczasie napisałem też, wraz z moją koleżanką, książkę na ten temat-.

Piszę o tym nie bez kozery. Właśnie na stronie wydawnictwa Helion pokazał się darmowy rozdział do pobrania, uwzględniający również spis treści książki. Rozdział poświęcony badaniom w usability – dyscyplinie chyba coraz bliższej wielu osobom ze środowiska kognitywistycznego, zwłaszcza młodego pokolenia (polecam blog Marka Goliasza-).

Książka powinna zobaczyć światło dzienne już w tym m-cu.

01 października 2008 | autor: MK

 

Klasyczna pozycja na polskim rynku

PWN ma w swojej ofercie od niedawna klasyczną już pozycję "Mózg wzrokowy w działaniu" (tytuł oryginalny: The Visual Brain in Action, tłumaczenie zostało przygotowane przez Grzegorza Króliczaka, a opatrzone recenzją prof. Andrzeja Wróbla). Autorzy książki (David A. Milner i Melvyn A. Goodale) przyczynili się do zrewidowania poglądów na temat dwóch dróg przetwarzania informacji wzrokowych w mózgu. Wcześniej dwie drogi charakteryzowane były jako droga "gdzie" oraz "co". Milner i Goodale w swojej książce przedstawili rację za nieco inną dystynkcją - drogi kotroli wzrokowo-ruchowej oraz mniej naglącej w przypadku interakcji ze światem drogi poznawczej.

Książka ukazała się w ramach serii Biblioteka Psychologii Współczesnej, Więcej szczegółów na stronie wydawcy-.

07 października 2008 | autor: Mikołaj Magnuski, JP

 

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W dniu 16 października 2008 w ramach XI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się sesja naukowa pt. "Odkrywanie umysłu: ludzkie poznanie, emocje, twórczość i komunikacja". W ciągu trzech sekcji obrad: Umysł ludzki jako produkt ewolucji, Umysł jako narzędzie poznania świata, Umysł śniący i umysł w poszukiwaniu piękna będzie można zapoznać się ze współczesnymi badaniami nad problematyką umysłu w różnych jego aspektach. Po referatach studenci poznańskiej kognitywistyki  poprowadzą warsztaty zatytułowane Jestem cyfrowy, a Ty?, czyli jak sensownie rozmawiać z komputerem.

Wydarzenie będzie miało miejsce w sali konferencyjnej A w Domu Studenckim "Jowita" przy ul. Zwierzynieckiej 7. Szczegółowy program wraz z abstraktami można pobrać tutaj-.

12 października 2008 | autor: Magda Reuter

 

Informacja nt. seminarium badawczego w Gdańsku

Niżej podpisani zamierzają uruchomić w bieżącym roku akademickim seminarium poświęcone systematycznej refleksji nad wzajemnymi związkami dziedzin przedmiotowych neurofizjologii i psychologii.

W punkcie wyjścia byłoby to przedsięwzięcie interdyscyplinarne (adresowane m.in. do biologów, psychologów, językoznawców i filozofów), jednakże główną ideą przyświecającą jego inicjatorom jest próba przekroczenia interdyscyplinarności w kierunku wypracowania jednej, spójnej konceptualnie, autonomicznej dyscypliny badawczej, mogącej stanowić teoretyczny fundament/naukę podstawową wszystkich specjalności badających procesy, których składnikiem są procesy psychiczne.

(Za przykład tak rozumianej nauki podstawowej mogą służyć teoria mnogości, semiotyka czy cybernetyka, o których trudno wszak powiedzieć, że mają charakter interdyscyplinarny, mimo iż „obsługują” problematykę wielu specjalności).

Seminarium odbywać się będzie raz w miesiącu w Instytucie Psychologii UG.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w powyższym projekcie badawczym, chcących w szczególności podzielić się własnymi poglądami na proponowany temat, prosimy o kontakt elektroniczny na adres dr hab. Andrzej Chmielecki-, prof. UG, Kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej UG, bądź dr hab. Krzysztof Jodzio-, prof. UG, Kierownik  Zakładu Psychologii Ogólnej UG.

12 października 2008 | autor: MK, za dr hab. Andrzej Chmielecki

 

Optyczne metody pomiaru aktywności komórkowej

Międzynarodowej grupie naukowców pod przewodnictwem m.in. Rolfa Sprengela- i Mazahira Hasana (The Department of Molecular Neurobiology-) z Instytutu Badań Medycznych im. Maxa Plancka w Heidelbergu- udało się wykrywać optycznie pojedyncze potencjały komórkowe w mózgu myszy. Metoda wykorzystuje geny kodujące fluorescencyjne białko wprowadzane do komórek za pomocą wirusów. Białko to składa się z kilku podjednostek, z których dwie reagują na wahania ilości wapnia w komórce (przy potencjale czynnościowym oprócz sodu wewnątrz komórki wzrasta zawartość wapnia). Gdy zawartość wapnia wzrasta, jedna z podjednostek reaguje zwiększeniem emisji światła żółtego, druga natomiast spadkiem emisji niebieskiego światła (zmiany te rejestruje się za pomocą mikroskopii dwufotonowej).

Pomiar aktywności elektrycznej komórek za pomocą mikroelektrod potwierdza skuteczność metody optycznej w warunkach gdy potencjały czynnościowe są generowane z częstotliwością poniżej 1 Hz. Zdecydowaną zaletą tej metody jest jednak możliwość znacznego przedłużenia czasu pomiaru - nawet do wielu miesięcy. Otwiera to nowe perspektywy dla badań mechanizmów plastyczności mózgu (w tym badań zmian neurodegeneracyjnych na zwierzęcych modelach).

17 października 2008 | autor: Mikołaj Magnuski, JP

 

Nowości w dziale artykuły

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z III. Międzynarodowej Konferencji Enactivism: a New Paradigm? (PDF 257 Kb), która znajduje się w dziale artykuły. Dla przypomnienia - konferencja stanowi trzecią już imprezę o charakterze międzynarodowym skupiającą naukowców z takich dziedzin jak neurofenomenologia, sztuczna inteligencja, robotyka oraz szeroko pojęta psychologia. Gośćmi poprzednich edycji byli m.in.: Marc Jeannerod, Jonathan Cole, Colwyn Trevarthen, Yann Coello, Corrado Sinigaglia, Daniel Hutto, Shaun Gallagher, Jordan Zlatev, Natika Newton, Olaf Blanke, Tom Ziemke i wielu innych. Tegoroczne wydarzenie, tak jak poprzednie, zostało objęte patronatem medialnym wortalu.

W tym roku gościem specjalnym był profesor David Kirsh- z San Diego, kierownik Interactive Cognition Lab, (University of California). Zamieszczona relacja obrazuje klimat zaciekłych dyskusji toczonych w gronie twardych kognitywistów i filozofow. Życzymy miłej lektury!

23 października 2008 | autor: redakcja wortalu kognitywistyka.net

 

Zestaw "Mały Programista"

Scratch jest nowym językiem programowania, który pozwala w prosty sposób tworzyć gry i animacje. Został zaprojektowany, by wspomagać rozwój kompetencji logicznych i matematycznych u dzieci powyżej 8. roku życia. Programowanie polega na układaniu w określonej kolejności kolorowych klocków. Oznaczają one warunki i nastepujące po nich zdarzenia. Gdy w ten sposób utworzona zostanie np. prosta gra, można zamieścić ją w Internecie. Do tej pory stworzono już ponad 200 tys. takich programów, a społeczność zainteresowanych wciąż rośnie. Poniżej krótki film obrazujacy proces tworzenia aplikacji.

Projekt koordynują naukowcy z Lifelong Kindergarten- przy MIT Media Lab-. Więcej szczegółów wraz z gotowymi grami można znaleźć na stronie projektu Scratch-.

27 października 2008 | autor: Marek Goliasz, JP

 

_

listopad-grudzień

_

Zaproszenia na 4. Poznańskie Forum Kognitywistyczne

Zapraszamy na 4. Poznańskie Forum Kognitywistyczne, które odbędzie się 10.01.2009 tradycyjnie już na Wydziale Nauk Społecznych UAM przy ulicy Szamarzewskiego 89 w Poznaniu.

Podobnie jak w zeszłym roku, na kolejnym PFK poruszone zostaną tematy związane z neuromarketingiem, sztuczną inteligencją oraz robotyką, psychologią poznawczą i diagnostyką czynności poznawczych, językoznawstwem kognitywnym, filozofią umysłu oraz neuroestetyką

Więcej szczegółów można znaleźć na Forum oraz na stronie 4.PFK-.

06 listopada 2008 | autor: Jacek Podgórski, za organizatorami

 

Konwergencja u ptaków i ssaków

Coraz więcej pojawia się doniesień na temat ewolucyjnej konwergencji wyższych zdolności poznawczych u ptaków i ssaków. Całkiem niedawno do grona zwierząt, które przeszły tzw. test lustra dołączyły sroki (Pica pica). Test ten w zamierzeniu ma badać zdolności samo-rozpoznawcze (czy też, według niektórych, samoświadomość). Zwierzę zostaje oznaczone (nalepką bądź farbą) w taki sposób, aby różnicę w swym wyglądzie mogło dostrzec tylko przy pomocy lustra. Test uznaje się za zaliczony, gdy przed lustrem zwierzę zainteresuje się oznaczeniem (skieruje swoją aktywność na oznaczenie, a nie jego odbicie).

Oprócz testu lustra stosuje się też opóźnione w czasie filmy (opóźnione o parę sekund w stosunku do stanu obecnego - niczym lustra z opóźnionym czasem reakcji) przedstawiające dane zwierzę lub innego osobnika tego samego gatunku. W takim wypadku zwierzę (ptak w tym wypadku) odpowiedzi udziela np. dziobiąc w przycisk. Tak też czyniąc, test opóźnionego wideo przeszły gołębie skalne (Columba livia) , ptaki, których nie sposób nie spotkać w mieście. I chociaż potocznie sądzi się, że ptaki te są raczej mało wyrafinowane poznawczo, wiele badan pokazuje coś zupełnie innego (np. znane badania, w których gołębie nauczono odróżniać style malarskie, albo grupować zdjęcia ze względu na obecność na nich człowieka lub tylko fragmentów jego ciała). W badaniu z opóźnionymi nagraniami wideo gołębie poradziły sobie dużo lepiej niż trzyletnie ludzkie dzieci, które mają problemy już przy dwusekundowym opóźnieniu filmu. Gołębie natomiast radziły sobie nawet przy opóźnieniach z zakresu 5 - 7 sekund.

Najlepiej jednak z przeróżnym zadaniami poznawczymi wśród ptaków radzą sobie gatunki z rodziny krukowatych (Corvidae) - do tej rodziny należy właśnie wspomniana na początku sroka, ale też na przykład wrona wąsata (Corvus moneduloides), która w niektórych zadaniach poznawczych na wydobywanie pożywienia radziła sobie lepiej niż przedstawiciele naczelnych. Sugeruje się nawet, że transfer umiejętności z zadań jednego typu na drugie, jaki pojawił się tych u wron (ale nie u naczelnych), wskazuje na zdolności rozumowania przyczynowego, którego nie udało się na razie bezspornie wykazać nawet u szympansów.

Wszystko to wskazuje, że wyższe zdolności poznawcze (jak również np. sen REM) wyewoluowały równolegle u ssaków oraz ptaków, a więc nie jest konieczna do nich sześciowarstwowa kora nowa, ale pomieści je również i ptasie pallium (odpowiednik kory).

08 listopada 2008 | autor: Mikołaj Magnuski

 

Konferencja "Argumentacja: krytyczne myślenie, dialog, perswazja"

Wortal kognitywistyka.net w imieniu organizatorów chciałby serdecznie zaprosić na konferencje z cyklu "Argumentacja: krytyczne myślenie, dialog, perswazja". Cykl poświęcony jest zagadnieniom argumentacji i perswazji, w tym zastosowaniom tych procesów w informatyce (w szczególności w systemach wieloagentowych i sztucznej inteligencji). Konferencje mają charakter interdyscyplinarny łączący m.in. podejście logiczne, filozoficzne i informatyczne.

Pierwsze spotkanie zatytulowane "Formalne modelowanie procesów kognitywnych" zaplanowane jest na 13 grudnia 2008 w Warszawie, ul. Dewajtis 5. Cykl konferencyjny  organizowany jest przez Sekcje Logiki i Metodologii Nauk Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Szczególy dotyczące konferencji znajduja sie na oficjalnej stronie-.

18 listopada 2008 | autor: Katarzyna Budzyńska , JP

 

4. Poznańskie Forum Kognitywistyczne - Komunikat

Zaszły poważne zmiany organizacyjne dotyczące Poznańskiego Forum Kognitywistycznego - przyszłoroczna i czwarta już edycja Poznańskiego Forum Kognitywistycznego odbędzie się w innej lokalizacji, a mianowicie na ul. Umultowskiej 89a - gdzie zlokalizowany jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Więcej szczegółów na stronie PFK-.

26 listopada 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

III. Krakowska Konferencja Kognitywistyczna

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w III Krakowskiej Konferencji Kognitywistycznej, która odbędzie się w dniach 13-15 marca 2009 w Krakowie.

Tytuł Konferencji brzmi: "Język odnaleziony". W przyszłorocznej 3. już edycji KKK język stanie się centralnym zagadnieniem w dyskusji interdyscyplinarnej. W ramach konferencji przewidziana jest dyskusja interdyscyplinarna na dwóch poziomach: z jednej strony należałoby się przyjrzeć językom sztucznym i naturalnym we wszystkich ich aspektach, a z drugiej strony, spojrzeć na język jakiego dostarcza sama kognitywistyka.

Wortal kognitywistyka.net zaprasza wszystkich studentów, doktorantów i młodych naukowców do aktywnego udziału w konferencji. Więcej szczegółów można znaleźć na Forum i na oficjalnej stronie 3.KKK-.

26 listopada 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Christof Koch na tropie świadomości

Niedawno na naszym rynku wydawniczym ukazała się ostatnia książką słynnego neuronaukowca Christofa Kocha- pt. Neurobiologia na tropie świadomości (tytuł org.: The Quest for Consciousness: a Neurobiological Approach, 2004). Książka stanowi doskonały podręcznik akademicki  mający w swych założeniach zilustrować zakres badań nad biologicznymi mechanizmami powstawania świadomości i umysłu. Zdaniem Kocha współczesna biologia, psychologia, medycyna, filozofia i informatyka -jednocząc swoje siły na polu badań interdyscyplinarnych - będzie zdolna do zbadania w niedalekiej przyszłości natury schematów aktywności neuronalnej mózgu jak i odnalezienia korelatów neuronalnych świadomości. Książka ma stanowić kontynuację dyskusji rozpoczętej wraz z słynnym noblistą Francisem Crickiem- w książce pt. Zdumiewająca hipoteza. (Polskie wydanie - Prószyński i S-ka, Warszawa 1997).

Dla niewtajemniczonych warto przybliżyć w skrócie sylwetkę naukową autora. Christof Koch jest jednym z kilku światowej klasy pionierów starający się zgłębić naturę ludzkiej świadomości mającą - wg neuronaukowca - swe podłoże w najbardziej skomplikowanej strukturze biologicznej każdego żywego organizmu (tj. w mózgu i układzie nerwowym). Koch wykształcenie zdobył m.in. w renomowanym Instytucie Maxa Plancka w Tübingen (w Niemczech), gdzie jego mentorem był m.in. Tomaso Poggio-. Koch znanym stał się dopiero podczas rozpoczęcia współpracy ze wspomnianym noblistą Francisem Crickiem (początek lat 90.). Crick wraz z Jamesem D. Watsonem- otrzymali nagrodę Nobla (w 1962) za ustalenie struktury kwasu dezoksyrybonukleinowego (z skrócie DNA, model podwójnej helisy), kładąc tym samym podwaliny pod współczesną biologię molekularną.
Aktualnie Cristof Koch pracuje jako profesor biologii kognitywnej i behawioralnej  na Politechnice Kalifornijskiej (California Institute of Technology-), prowadzi własne laboratorium o profilu m.in. biofizycznym KLab-. W ostatnich latach orgniazował spotkania w ramach The Association for the Scientific Study of Consciousness, gdzie członkami są takie osoby jak: Michael Gazzaniga-, David Rosentha-, Alva Noë-, Współtworzy i redaguje pismo elektroniczne PSYCHE-, traktujące o szeroko pojętych interdyscyplinarnych badaniach nad świadomością i umysłem ludzkim.

Ze szczegółami dotyczącymi niniejszej fundamentalnej książki można zapoznać się na stronie  wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego-. Wortal Kognitywistyka.net poleca każdemu młodemu jak i zaawansowanemu badaczowi lekturę!

28 listopada 2008 | autor: Jacek Podgórski

 

Kognitywistyka jako kierunek studiów na toruńskim UMK

Procedury zmierzające do otwarcia nowego kierunku studiów w ramach organizacyjnych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika- nabrały rozpędu. Projekt nowego kierunku - dwustopniowych studiów z Kognitywistyki - zaakceptował Senat uczelni, co oznacza, że do uruchomienia studiów w roku akademickim 2009/2010 potrzebna jest już tylko zgoda Ministerstwa Nauki. Widoki na to są pomyślne, ponieważ wniosek opracowany przez grupę dra Tomasza Komendzińskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Urszuli Żegleń z Instytutu Filozofii- zbiera pochlebne opinie; ponadto, toruńska Kognitywistyka nie będzie pierwszym takim kierunkiem w Polsce - rola pioniera przypadła poznańskiemu UAM-owi, który w tym roku akademickim opuści pierwszy rocznik magistrów Kognitywistyki.

Opracowany przez torunian program studiów jest bardzo ambitny. Kandydaci na kognitywistów nie powinni sugerować się przynależnością kierunku do Wydziału Humanistycznego, gdyż największy nacisk położony został na coraz ważniejsze w 21. wieku naukowo-technologiczne aspekty badania umysłu. Stąd liczna obecność w wykazie przedmiotów związanych z neurobiologią, obrazowaniem pracy mózgu, psychologią laboratoryjną, czy modelowaniem komputerowym, a także np. genetyką, czy projektowaniem interfejsów graficznych. Ma to więc być badanie umysłu w praktyce, nie zaś na papierze, a bardziej konkretne poparcie takich zapowiedzi stanowi - oprócz starannie dobranej kadry - współpraca z dysponującymi specjalistycznym sprzętem ośrodkami badawczymi, m.in. z Collegium Medicum oraz powstającym Centrum Nowoczesnych Technologii.

Z procedurą rekrutacji można zapoznać się na stronie UMK - Internetowej Rejestracji Kandydata-.

30 listopada 2008 | autor: redakcja wortalu kognitywistyka.net

 

Konferencje, konferencje!

W ostatnich dniach pojawiły się liczne zapowiedzi interesujących konferencji z kognitywistyki i okolic - szczególnie zadowoleni powinni być kognitywiści z Krakowa, Łodzi i Warszawy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami w nowym dziale naszego forum: Konferencje i wydarzenia.

03 listopada 2008 | autor: Sławek Wacewicz

 

O nowym kierunku w prasie

Decyzja Senatu jako przedostatni etap procedur uruchomienia Kognitywistyki w Toruniu nie umknęła uwadze lokalnej prasy. O zatwierdzeniu projektu przeczytać możemy w Gazecie Pomorskiej- i Gazecie Wyborczej-.

Natomiast dość niedawno ukazał się wywiad z jednym z koordynatorów prac nad utworzeniem kierunku - Kognitywistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - dr. Tomaszem Komendzińskim. Zapraszamy do lektury wywiadu na stronie Gazety Pomorskiej-.

07 listopada 2008 | autor: SW, JP

 

Jak studiować i rozwijać kognitywistykę w Polsce?

Przed kilkoma dniami ukazał się w "Gazecie Pomorskiej" wywiad- ze mną, który został zalinkowany- również na naszym wortalu. Pomijając wiele skrótów redakcyjnych i sformułowań nie zawsze pochodzących ode mnie chciałem wyraźnie powiedzieć, że WARTO KOGNITYWISTYKĘ  STUDIOWAĆ  WSZĘDZIE  TAM , GDZIE  ONA JEST. Różne są oczekiwania oraz różna specyfika wynikająca głównie z 'miejsca osadzenia' studiów kognitywistycznych w strukturze uczelni. Specyfika jest zaletą, a nie wadą, ale pod warunkiem, że specyfika innego ośrodka jest także dostępna. Kognitywista to ani wyspecjalizowany psycholog, ani wyspecjalizowany filozof, ani wyspecjalizowany informatyk czy tez wyspecjalizowany neurobiolog. Znane mi programy studiów kognitywistycznych (m.in. w Poznaniu i Toruniu) na to nie wskazują. Operowania tymi skrótami odnoszącymi się zwykle tylko do instytucjonalnego ulokowania studiów kognitywistycznych można całkowicie się wyzbyć jeśli myślenie o kognitywistyce w Polsce nie będzie myśleniem ośrodkami. Chciałbym zaprosić do poważnej dyskusji na ten temat właśnie teraz, gdy pojawia się kognitywistyka na kolejnych uczelniach, a za chwile pierwszy absolwent będzie starał się zatrudnić.

To miejsce, wortal kognitywistyka.net, przeznaczone jest w pełni dla polskiej kognitywistyki. To wielokrotnie było deklarowane.

Zapraszam do lektury tekstu zamieszczonego na Forum, który zachęca do pewnego podejścia do rozwoju kognitywistyki w Polsce i jest okazją do komentarzy, które mogą pomóc w myśleniu o tym rozwoju.

10 listopada 2008 | autor: Tomasz Komendziński

 

Neuronalne korelaty kryzysu ekonomicznego

Sytuacja gospodarcza na Zachodzie skłania do refleksji nie tylko ekonomistów. Coraz więcej do powiedzenia ma także psychologia zachowań konsumenckich, do której rozwoju w znacznej mierze przyczyniły się badania w zakresie psychologii kognitywnej.

Jednym z jej osiągnięć jest odkryte przez Amosa Tversky'ego- (psycholog zmarł w 1996 roku) i Daniela Kahneman'a- zjawisko obawy przed stratą (loss aversion), za które Kahneman otrzymał w 2002 roku Memorialną Nagrodę Nobla (NMP in Economics Science). Psychologowie pytali badanych, w który zakład prędzej by weszli; w pierwszym mieli 100% pewności, że wygrają 3000$, a w drugim 80% pewności, że wygrają 400$ i 20% prawdopodobieństwo wyniku zerowego. Większość badanych wybrała pierwszą opcję. Przy założeniu, że rozgrywka jest długofalowa pierwsza możliwość pozwala wygrać 3000$, a druga średnio 3200$. W drugim badaniu przeformułowano problem. Pierwsza możliwość zakładała gwarantowaną 100% stratę 3000$, a druga 80% straty 4000$ i 20% pozostania przy posiadanej kwocie. Znów, wbrew racjonalnym założeniom ekonomii większość badanych wybrała drugą opcję. Zjawisko to pozwala wnioskować, że klasyczne założenie o racjonalności podmiotów ekonomicznych jest nazbyt idealizujące.

O tym na ile współczesnej badania w dziedzinie neuroekonomii pozwalają tłumaczyć panikę na giełdzie, warto przeczytać na stronie The Vancouver Sun-.

20 grudnia 2008 | autor: Marek Goliasz, JP

 

Życzenia Świąteczne od Redakcji

Wszystkim naszym Czytelnikom, z całego serca i z całego mózgu życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku! Składa cały zespół redakcyjny wortalu kognitywistyka.net.

24 grudnia 2008 | autor: redakcja wortalu kognitywistyka.net

 

» Starsze wiadomości w Archiwum.

 

_

© Marek Kasperski / 2000-2009

 

Szukaj w wortalu

_

Oferta e-sklepu

okładkiTematyka: filozofia umysłu, filozofia języka, neuroscience, psychologia kognitywna, robotyka, sztuczna inteligencja

Autorzy: Arbib, Boden, Breazeal, Calvin, Churchland, Dennett, Edelman, Ekman, Gazzaniga, Greenfield, Hofstadter, Johnson-Laird, Kurzweil, Loftus, McCorduck, Minsky, Moravec, Norman, Pylyshyn, Searle, Schank, Stillings, Wortman...

więcej »

_

Oferta Partnerów

okładkaT. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress 2006.

Nowości z wyd. Helion

_

Nasi Partnerzy

baner.baner.

_