głównakognitywistykaencyklopedianauki o mózguSI i robotykaartykułyksiążkiz krajuwydarzenialinkio stroniepomoc
baner

Przejdź niżej

_

Przejrzyj dział

_

Dorobek Redakcji strony

Marek Kasperski
okładka2007, konsultacja merytoryczna: D. Casacuberta, Umysł. Czym jest i jak działa, Świat Książki.

_

okładka2006, redakcja merytoryczna: T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress.

_

okładka2005, redakcja merytoryczna: J. Hawkins, S. Blakeslee, Istota inteligencji, Onepress.

_

okładka2003, książka autorska: M. Kasperski, Sztuczna Inteligencja, Helion, (nakład wyczerpany).

_

Tomasz Komendziński
okładkaredaktor pisma: "Theoria et Historia Scientiarum. An International Interdisciplinary Studies".

_

okładka2003, redakcja: O myśleniu procesualnym: Charles Hartshorne i Charles Sanders Peirce, Wyd. UMK.

_

okładka2002, redakcja merytoryczna: S. Pinker, Jak działa umysł, Książka i Wiedza.

_

okładka2002, redakcja wraz z A. Szahajem: Filozofia amerykańska dziś, Wyd. UMK.

_

Leszek Nowaczyk
2006, redakcja merytoryczna: Rusz głową -  jak szybko podnieść poziom swojej inteligencji, Świat Książki.
_

 

 
Tu jesteś: nauki o mózgu - wprowadzenie

_

10 sierpnia 2010
ostatnia modyfikacja

wprowadzenie

Czym jest mózg? Możemy powiedzieć, że jest to zwarta masa tkanki, utworzona przez komórki nerwowe i glejowe, otoczona siecią naczyń krwionośnych. Mózgowie utworzone jest z dwóch charakterystycznych struktur: pnia i półkul mózgu. Funkcją pnia mózgu jest integracja funkcji poszczególnych organów ciała w jedną, żyjącą całość. Funkcją półkul mózgu jest zapewnienie przetrwania organizmu jako całości po przez opracowywanie odpowiedzi organizmu na zmiany w środowisku. To ostatnie z(a)danie skrywa niewypowiedziane wprost słowo – umysł. Bez względu na przyjmowane stanowisko filozoficzne i poglądy religijne nie możemy pominąć faktu, że mózg jest w jakiś sposób powiązany z naszym subiektywnym doświadczeniem psychicznym. Od XIX wieku odnotowujemy nieustający rozwój wiedzy o mózgu i umyśle, a obecnie zadajemy sobie pytanie, czy oba te pojęcia nie oznaczają przypadkiem tego samego. Problemy filozoficzne, takie jak świadomość, czy wolna wola, odżywają z nowymi argumentami, wyniesionymi z badań mózgu. Coraz częściej literatura popularnonaukowa i felietony dziennikarzy zapełniają się uproszczeniami wiedzy o mózgu, zaś elementarne fakty z tej dziedziny weszły już do kanonu nauczania biologii w szkołach średnich. Co prawda wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, ale to, czego się już dowiedzieliśmy, jest imponujące.

 

rysunek.

 

Obecnie wydaje się, że dyskusja na temat umysłu z pominięciem mózgu jest raczej niemożliwa. Dlatego też przygotowaliśmy dla czytelników portalu kilka opracowań, które być może pozwolą pełniej i lepiej prowadzić tę dyskusję. Na kolejnych stronach czytelnik będzie miał okazję zapoznać się z próbą objaśnienia, czym jest cognitive neuroscience, oraz na czym polegają nowoczesne i nieinwazyjne metody badania żywego mózgu zdrowego, przeciętnego człowieka. Będzie mógł się również zapoznać z podstawowymi zagadnieniami anatomii mózgu, oraz poznać podstawy wiedzy o relacji między mózgiem a procesami poznawczymi. Wreszcie, redakcja dokłada starań, aby udostępnić krótkie opracowania różnych, bardziej złożonych zagadnień z zakresu nauk o mózgu i umyśle. Liczymy, że w ten sposób przyczynimy się choćby w małym stopniu do popularyzacji wiedzy o mózgu, jak i rozbudzimy intelektualny głód wiedzy, która odnośnie związków między mózgiem a umysłem w ostatnich latach rozwija się bardzo intensywnie.

 

2006-09-08
autor: Jan Wójcik

 

_

literatura

_

Literatura polskojęzyczna jest niestety stosunkowo uboga. Niemniej jednak znajdzie się trochę książek, które warto przeczytać.

 

Neurobiologia, neuroanatomia, neurofizjologia

okładka.

James W. Kalata, Biologiczne podstawy psychologii, PWN, Warszawa.

Formalnie pierwszy dostępny w języku polskim podręcznik cognitive neuroscience. Stanowiący dobre wprowadzenie w ten zakres wiedzy dla początkujących, z omówieniem wielu pokrewnych zagadnień z zakresu psychiatrii, psychologii ewolucyjnej, a nawet chemii organicznej itp.

 

okładka.

Alan Longstaff, Krótkie wykłady. Neurobiologia, PWN, Warszawa.

Jest to właściwie jedyna pozycja ogólna, dotycząca neuronauk w nowoczesnym rozumieniu. Wydaje się już nieco przestarzała, zdarzają się w niej błędy w tłumaczeniu, niemniej jednak warto ją mieć.

 

okładka.

Gary G. Matthews: Neurobiologia. Od cząsteczek i komórek do układów, PZWL, Warszawa.

Ujmuje tematykę bardziej tradycyjnie, koncentruje się przede wszystkim na biologii molekularnej, ponadto ostatnie wydanie ma już 6 lat, ale jeśli chodzi o literaturę przetłumaczoną na język polski, niewątpliwie należy do kanonu.

 

okładka.

Adam Bochenek, Michał Reichter, Anatomia człowieka. Tom IV. Układ nerwowy ośrodkowy, PZWL, Warszawa.

Klasyczny podręcznik anatomii układu nerwowego – warto podkreślić, że znajomość budowy układu nerwowego jest niezbędna do zrozumienia jego funkcji.

 

okładka.

Olgierd Narkiewicz, Janusz Moryś, Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna, PZWL, Warszawa.

Klasyczny podręcznik anatomii układu nerwowego – warto podkreślić, że znajomość budowy układu nerwowego jest niezbędna do zrozumienia jego funkcji.

 

okładka.

Władysław Traczyk, Andrzej Trzebski (red.), Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, PZWL, Warszawa.

Zawiera bardzo dużo informacji o fizjologii układu nerwowego.

 

okładka.

Adam Bilikiewicz, Psychiatria, PZWL, Warszawa.

Klasyczny, ale uaktualniany co wydanie podstawowy podręcznik psychiatrii.

 

Neuropsychologia

T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Helion, 2005.

Książka "100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu" to przegląd wyników badań naukowców zajmujących się neuropsychologią kognitywną. Przedstawia nie tylko sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu, ale również powiązania pomiędzy jego działaniem a naszymi zachowaniami. Podpowiada metody rozwiązywania różnych problemów z wykorzystaniem określonych właściwości naszego mózgu. Czytając tę książkę, dowiesz się, jak działa mózg, w jaki sposób filtrujemy i przyswajamy informacje oraz jak funkcjonuje nasza pamięć. Nauczysz się lepiej wykorzystywać swoje możliwości intelektualne oraz uwzględniać zasady funkcjonowania umysłu podczas projektowania aplikacji i witryn WWW, pisania tekstów oraz rozmawiania z ludźmi.

 

okładka.

Teresa Górska, Anna Grabowska, Jolanta Zagrodzka (red.), Mózg a zachowanie, PWN, Warszawa.

Książka klasyczna, warta polecenia każdemu – tym bardziej, że w 2005 r. pojawiło się trzecie, unowocześnione wydanie. Książka koncentruje się na neuronauce behawioralnej i poznawczej, czyli na tym, co najbardziej interesuje osoby zajmujące się się psychobiologią, ale autorzy nie pomijają również molekularnych podstaw opisywanych procesów. Na uwagę zasługuje też rozdział o psychoneuroimmunologii – dyscyplinie prawie nieobecnej w innych polskojęzycznych pozycjach.

 

okładka.

Kevin Walsh, Neuropsychologia kliniczna, PWN, Warszawa.

Właściwie jedyny polskojęzyczny podręcznik neuropsychologii, nie licząc nieudanego tłumaczenia "Neuropsychologii" Neila Martina, które raczej trudno polecić początkującym ze względu na błędny przekład wielu podstawowych terminów neuropsychologicznych.

 

okładka.

M. S. Gazzaniga, O tajemnicach ludzkiego umysłu, Książka i Wiedza, 1997.

Ta książka pozwala szerokiemu gronu czytelników poznać podstawowe koncepcje dotyczące formowania się ludzkiego umysłu i naszych zdolności do uczenia się.

Michael Gazzaniga polemizuje z potocznym mniemaniem, że ludzki umysł jest formowany przez środowisko kulturowe. Jasno i dowcipnie przedstawia ostatnie, fascynujące odkrycia z dziedziny biologii, psychologii i badań nad mózgiem, które kwestionują ten pogląd. Książka ta jest nie tylko wspaniałym wprowadzeniem do ostatnich odkryć naukowych, ale również głosem w dyskusji nad ich społecznymi i fizjologicznymi konsekwencjami.

Więcej książek w: serwis z książkami nakanapie.pl (książki, audiobooki, e-booki).

2006-06-11
wybrali: Marcin Ciesielski, Marek Kasperski

_

© Marek Kasperski / 2000-2009

 

Szukaj w wortalu

_

Oferta e-sklepu

okładkiTematyka: filozofia umysłu, filozofia języka, neuroscience, psychologia kognitywna, robotyka, sztuczna inteligencja

Autorzy: Arbib, Boden, Breazeal, Calvin, Churchland, Dennett, Edelman, Ekman, Gazzaniga, Greenfield, Hofstadter, Johnson-Laird, Kurzweil, Loftus, McCorduck, Minsky, Moravec, Norman, Pylyshyn, Searle, Schank, Stillings, Wortman...

więcej »

_

Oferta Partnerów

okładkaT. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress 2006.

Nowości z wyd. Helion

_

Nasi Partnerzy

baner.baner.

_