głównakognitywistykaencyklopedianauki o mózguSI i robotykaartykułyksiążkiz krajuwydarzenialinkio stroniepomoc
baner

Przejdź niżej

_

Przejrzyj dział

_

Dorobek Redakcji strony

Marek Kasperski
okładka2007, konsultacja merytoryczna: D. Casacuberta, Umysł. Czym jest i jak działa, Świat Książki.

_

okładka2006, redakcja merytoryczna: T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress.

_

okładka2005, redakcja merytoryczna: J. Hawkins, S. Blakeslee, Istota inteligencji, Onepress.

_

okładka2003, książka autorska: M. Kasperski, Sztuczna Inteligencja, Helion, (nakład wyczerpany).

_

Tomasz Komendziński
okładkaredaktor pisma: "Theoria et Historia Scientiarum. An International Interdisciplinary Studies".

_

okładka2003, redakcja: O myśleniu procesualnym: Charles Hartshorne i Charles Sanders Peirce, Wyd. UMK.

_

okładka2002, redakcja merytoryczna: S. Pinker, Jak działa umysł, Książka i Wiedza.

_

okładka2002, redakcja wraz z A. Szahajem: Filozofia amerykańska dziś, Wyd. UMK.

_

Leszek Nowaczyk
2006, redakcja merytoryczna: Rusz głową -  jak szybko podnieść poziom swojej inteligencji, Świat Książki.
_

 

 
Tu jesteś: Sztuczna Inteligencja i robotyka - wprowadzenie

_

10 sierpnia 2010
ostatnia modyfikacja

wprowadzenie

Motto

"To, co się wyłoniło z mroków jaskiniowych, z głębin tysiącleci, my pragniemy w jednym krótkim zwarciu przekazać maszynom, ażeby z nich wykrzesać rozum. Ponieważ jednak w końcu Prometeuszowi udało się, co zamierzył, ośmielę się przyznać, że jestem z obozu tych, którzy wierzą, że inteligencję jako zdolne do rozwoju ziarno uda się nam w końcu i w maszynach zasadzić. Zdaje mi się bowiem, że nie wierzyć i w taką możliwość jest łatwiej, a właściwością ludzką chwalebną raczej jest poszukiwanie trudności, które po żmudnych klęskach umiemy wreszcie zwyciężyć." [Stanisław Lem, Bomba megabitowa, s. 78-79].

 

Słowem wstępu

Sztuczna Inteligencja (ang. Artificial Intelligence) nie jest dziedziną techniczną (inżynieryjną); coraz bardziej z subdziedziny informatyki staje się nauką o systemach poznawczych – obejmującą wiedzę o ludziach, maszynach i zwierzętach, których cechą wspólną jest to, że posiadają inteligencję.

Sztuczna Inteligencja nie jest nauką o maszynach myślących – w sensie testu Turinga – czyli maszynach / programach komputerowych, które bazują na kompetencjach w posługiwaniu się danym językiem naturalnym; to tylko część z badań nad SI, związana z problematyką Natural Language Processing (NLP): z metodą tworzenia i wdrażania sieci semantycznych czy oprogramowaniem określanym mianem Intelligent Dialogue Systems (IDS), służącym do swobodnej konwersacji. Stąd – muszę zmartwić niektórych – argument chińskiego pokoju autorstwa Johna Searle’a ma się nijak do SI jako takiej – być może jest przeszkodą dla prac z zakresu NLP (i to też przy pewnych założeniach filozoficznych ), ale nie stanowi takowej dla badań, modelowania i symulowania inteligentnych systemów poznawczych. Wszak inteligencja to nie kompetencje językowe; jeśli przyjąć, że myślenie jest domeną ludzi (i niektórych maszyn?), to inteligencja jest też domeną zwierząt.

W metaforycznym „Wczoraj” Sztuczna Inteligencja była dyscypliną, w której modelowano / symulowano procesy umysłowe matematyków, w czasie ich pracy nad dowodzeniem twierdzeń z zakresu matematyki i logiki matematycznej. Gdzie uczono maszyny gry w szachy; uczono jak mają się uczyć. W ramach prac nad systemami ekspertowymi – przekazywano im wiedzę i uczono wykorzystywać ją w praktyce eksperckiej – budując doradców w dziedzinach wymagających rozległej wiedzy (np. w medycynie). To także prace z zakresu rozpoznawania wzorców – rozpoznawania obrazów (stosowane dzisiaj w oprogramowaniu dołączanym do skanerów typu Optical Character Recognition (OCR), rozpoznawania twarzy (Face Recognition), głosu, zapachów, etc. Przez kilka dziesięcioleci trzymano się programu Marvina Minsky’ego, wyznaczonego definicją Sztucznej Inteligencji jego autorstwa: „Sztuczna Inteligencja jest dziedziną wiedzy, która postawiła sobie za cel i przedmiot badań maszyny, które potrafiłyby rozwiązywać zadania, przy rozwiązywaniu których człowiek korzysta ze swojej inteligencji”.

„Dziś” Sztuczna Inteligencja (jeśli chodzi o badania rozwojowe) w sporym stopniu odbiega od obrazu SI z „dnia poprzedniego”. Powody są dwa: po pierwsze – część z prowadzonych badań znalazła już swoje pozytywne rozwiązania (komputery dowodzą twierdzeń matematycznych, włączywszy te, z którymi ludzie sobie rady dać nie mogli, posiadają coraz lepsze kompetencje w rozpoznawaniu wzorców, grają lepiej w szachy niż ludzie, itd.) – na tych polach SI przeszło z fazy badawczej do wdrażania rozwiązań. Po drugie – badacze SI coraz częściej w pracach zaczynają poszukiwać teoretycznych podstaw dla swych informatycznych rozwiązań. Zwracają swoją uwagę w kierunkach psychologii, nauk o mózgu, a w ostateczności w kierunku nauk kognitywnych (Cognitive Science).

Te „małe kroczki” poszczególnych badaczy, są „siedmiomilowym krokiem” dla całej dziedziny badań. Krokiem ku przyszłości.

 

2004-12-17
autor: Marek Kasperski

 

_

literatura

_

Od czego zacząć? Zapoznaj się z listą wyselekcjonowanych książek, zaprezentowanych poniżej.

 

Książki popularyzujące tematykę Sztucznej Inteligencji i robotykę

M. Hołyński, Sztuczna inteligencja, Wiedza Powszechna, 1979.

M. J. Kasperski, Sztuczna Inteligencja. Droga do myślących maszyn, Helion, 2003.

W. Marciszewski, Sztuczna inteligencja, Znak, 1998.

P. Menzel, F. D'Aluisio, Robo Sapiens. Czy roboty mogą myśleć?, Wyd. G + J Gruner + Jahr Polska, 2002.

 

Książki stricte naukowe

Maszyny matematyczne i myślenie, red. E. A. Feigenbaum, J. Feldman, PWN, 1972.

» Więcej literatury.

Jeszcze więcej książek w: serwis z książkami nakanapie.pl (książki, audiobooki, e-booki).

 

_

© Marek Kasperski / 2000-2009

 

Szukaj w wortalu

_

Oferta e-sklepu

okładkiTematyka: filozofia umysłu, filozofia języka, neuroscience, psychologia kognitywna, robotyka, sztuczna inteligencja

Autorzy: Arbib, Boden, Breazeal, Calvin, Churchland, Dennett, Edelman, Ekman, Gazzaniga, Greenfield, Hofstadter, Johnson-Laird, Kurzweil, Loftus, McCorduck, Minsky, Moravec, Norman, Pylyshyn, Searle, Schank, Stillings, Wortman...

więcej »

_
baner

Oferta Partnerów

okładkaT. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress 2006.

Nowości z wyd. Helion

_

Nasi Partnerzy

baner.baner.

_