głównakognitywistykaencyklopedianauki o mózguSI i robotykaartykułyksiążkiz krajuwydarzenialinkio stroniepomoc
baner

Przejdź niżej

_

Przejrzyj dział

_

Dorobek Redakcji strony

Marek Kasperski
okładka2007, konsultacja merytoryczna: D. Casacuberta, Umysł. Czym jest i jak działa, Świat Książki.

_

okładka2006, redakcja merytoryczna: T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress.

_

okładka2005, redakcja merytoryczna: J. Hawkins, S. Blakeslee, Istota inteligencji, Onepress.

_

okładka2003, książka autorska: M. Kasperski, Sztuczna Inteligencja, Helion, (nakład wyczerpany).

_

Tomasz Komendziński
okładkaredaktor pisma: "Theoria et Historia Scientiarum. An International Interdisciplinary Studies".

_

okładka2003, redakcja: O myśleniu procesualnym: Charles Hartshorne i Charles Sanders Peirce, Wyd. UMK.

_

okładka2002, redakcja merytoryczna: S. Pinker, Jak działa umysł, Książka i Wiedza.

_

okładka2002, redakcja wraz z A. Szahajem: Filozofia amerykańska dziś, Wyd. UMK.

_

Leszek Nowaczyk
2006, redakcja merytoryczna: Rusz głową -  jak szybko podnieść poziom swojej inteligencji, Świat Książki.
_

 

 
Tu jesteś: z kraju

_

10 sierpnia 2010
ostatnia modyfikacja

wprowadzenie: kognitywistyka w Polsce

Poniższe zestawienie zostało przygotowane uwzględniając czas wprowadzania poszczególnych specjalizacji / kierunków w konkretnych jednostkach akademickich (chronologicznie), a nie alfabetycznie, wg nazw jednostek.

mapa.

 

_

kognitywistyka w Toruniu, UMK

_

Tam się wszystko zaczęło: zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne oraz powstało czasopismo "Kognitywistyka i Media w Edukacji". Równolegle do tych form działalności zewnętrznej na kierunku filozofia została zorganizowana specjalizacja kognitywno-ontologiczna. Od samego początku środowisko zorganizowane było wokół osób prof. U. Żegleń (Instytut Filozofii, UMK), prof. W. Ducha (wtedy Katedra Metod Komputerowych, aktualnie Katedra Informatyki Stosowanej), prof. J. Perzanowskiego (Katedra Logiki) oraz prof. M. Urchsa, który niedługo potem wyjechał do ośrodka w Niemczech i prof. B. Siemienieckiego (Instytut Pedagogiki)

Z końcem lat 90. w UMK odbywały się cyklicznie wykłady pt. "Konwersatorium kognitywne" organizowane przez redakcję czasopisma "Open Systems and Information Dynamics" oraz Katedrę Logiki UMK.

A w związku z działalnością Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego co roku w maju w Toruniu odbywa się krajowy zjazd członków, powiązany z tematyczną konferencją.

Aktualnie zajęcia z zagadnień kognitywistyki na UMK prowadzi m.in. dr Tomasz Komendziński (zajęcia z: lingwistyki kognitywnej, poznania ucieleśnionego, teorii poznania, neurofenomenologii).

 

_

kognitywistyka w Poznaniu (UAM)

_

Na mapie krajowej kognitywistyki w ciągu ostatnich lat centrum ustanowił ośrodek naukowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza i jest on jedynym (przynajmniej do tej pory) w kraju ośrodkiem prowadzącym 5-letnie studia z zakresu nauk kognitywnych.

Studia na kierunku kognitywistyka to bezpłatne, dzienne, 5-letnie studia magisterskie. Kognitywistykę można studiować również bezpłatnie jako drugi kierunek studiów.

Oficjalna strona studiów z kognitywistyki- w ramach Instytut Psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zakład Logiki i Kognitywistyki-, Instytut Psychologii (kierownik zakładu: prof. A. Klawiter).

Zakład Epistemologii i Kognitywistyki-, Instytut Filozofii (kierownik zakładu: prof. K. Łastowski).

 

Koła naukowe

SKK powstało z inicjatywy studentów filozofii UAM na początku semestru letniego roku akademickiego 2004/2005, przy Instytucie Filozofii. Zrzesza grupę osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z kognitywistyką, pragnących poszerzać swoją wiedzę z tej dziedziny oraz dzielić się nią z innymi.

Studenckie Koło Kognitywistyczne-, Instytut Filozofii.

KNoPiK, Koło Nauk o Poznaniu i Komunikacji powstało 27.02.2006 r. jako 15 sekcja Koła Psychologów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członkowie koła to głównie studenci kognitywistyki, ale mile widziany jest każdy, również nie-kognitywista, zainteresowany tematyką poruszaną na spotkaniach. O projektach aktualnie realizowanych przez członków KNoPiKa można przeczytać na stronie domowej koła.

Koło Nauk o Poznaniu i Komunikacji-, Instytut Psychologii.

 

_

neurokognitywistyka w Warszawie, SWPS

_

Do roku 2005 SWPS miała do zaoferowania sporą pulę przedmiotów związaną z problematyką nauk kognitywnych. Dodatkowo, całkiem nieźle rozwijała się tam (i wciąż rozwija) łączenie psychologii z informatyką, pod szyldem SPIK- (Instytut Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji).

W 2005 roku zaszły zasadnicze zmiany. Powołano do życia jednolite pięcioletnie studia z zakresu neurokognitywistyki-.

Dochodzą też słuchy a propos wykładania pojedynczych przedmiotów na innych kierunkach, w tym np. w ramach ekonomii: psychologii poznawczej czy neuromarketingu.

 

_

pozostałe jednostki

_

Uniwersytet Jagielloński, Kraków

W UJ w ramach Instytutu Filozofii oraz Instytutu Psychologii- zostały zorganizowane studia doktoranckie z kognitywistyki. Opiekunami byli m.in. prof. J. Perzanowski (pracujący wtedy także w UMK), prof. E. Nęcka czy prof. A. Grobler (pracujący wówczas jeszcze w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego).

Prócz tego badacze z UJ ściśle współpracują z osobami z AGH.

 

IFiS PAN, Warszawa

W Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk doc. dr hab. R. Piłat w roku 2000 zainicjował seminarium nt. umysłu: "Czym jest umysł?".

Niedawno zaś (2005) przy IFiS PAN został powołany do życia Zakład Logiki i Kognitywistyki-, wcześniej noszący nazwę Zakład Logiki Języka i Działania.

 

Uniwersytet Szczeciński

Prof. M. Urchs aktualnie jest kierownikiem Zakładu Filozofii Nauki w US. W czasie pobytu jego w Niemczech współpracował on już z instytutem, w którym wówczas była nawet osobna specjalizacja z zakresu nauk o komunikacji*.

* W tamtym czasie próbowano oddawać sens ang. cognitive science m.in. jako nauka o poznaniu i komunikacji.

 

Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin

Instytut Filozofii powołał specjalizację z zakresu filozofii umysłu i komunikacji-.

Co roku także w UMCS, z inicjatywy dr-a hab. Z. Muszyńskiego, prof. H. Kardeli i dr-a M. Rajewskiego odbywa się konferencja "RRR – Kognitywizm-".

 

Inne

Instytut Filozofii, Uniwersytet Wrocławski, specjalność: komunikacja społeczna- (studia stacjonarne - II stopnia, magisterskie)

Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski, seminarium Marcina Mostowskiego: Forum Kognitywistyczne-.

 

2003-2009
dane zebrał: Marek Kasperski, Jacek Podgórski

_

© Marek Kasperski / 2000-2009

 

Szukaj w wortalu

_

Oferta e-sklepu

okładkiTematyka: filozofia umysłu, filozofia języka, neuroscience, psychologia kognitywna, robotyka, sztuczna inteligencja

Autorzy: Arbib, Boden, Breazeal, Calvin, Churchland, Dennett, Edelman, Ekman, Gazzaniga, Greenfield, Hofstadter, Johnson-Laird, Kurzweil, Loftus, McCorduck, Minsky, Moravec, Norman, Pylyshyn, Searle, Schank, Stillings, Wortman...

więcej »

_

Oferta Partnerów

okładkaT. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress 2006.

Nowości z wyd. Helion

_

Nasi Partnerzy

baner.baner.

_