dane techniczne.działalność naukowa.książki.prasa i media.dane kontaktowe.  
 


foto: Marek Kasperski.

autor:

okładka.

M. J. Kasperski, A. Buguska-Torbicz, Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce, Helion, 2008. Już w sprzedaży!

Przewodnia tematyka książki dotyczy projektowania stron WWW i interfejsów z użyciem metod User Centered Design, w tym oparciu o badania oraz tworzenie i testowanie prototypów. Ponad 300 stron komputeropisu, uzupełnionego o zdjęcia i rysunki.

W książce omówione zostały następujące zagadnienia:

 • elementy interfejsu,
 • budowanie menu,
 • znaczenie reklamy na stronach internetowych,
 • typografia, w tym kwestia badań odnoszących się kwestii czytelności stron WWW,
 • znaczenie i dobór kolorystyki,
 • projektowanie obsługi błędów (defensive design),
 • projektowanie formularzy,
 • metody i narzędzia w prototypowaniu: sortowanie kart (card soritng), paper prototyping, prototypowanie przy użyciu oprogramowania (Visio, PowerPoint, Axure, Mockup Screen i inne), tworzenie person,
 • badania: jakościowe, testy funkcjonalności, clicktracking, testy A/B, eyetracking, analiza statystyk,
 • + dodatek autorstwa Tomasza Karwatki nt. projektowania w wersji mobile, na telefony komórkowe.

Autorski blog o tematyce książki | Informacje na stronie wydawnictwa | opinie w nakanapie.pl

okładka.

M. J. Kasperski, Sztuczna Inteligencja, Helion, 2003 (nakład wyczerpany).
Znowu w sprzedaży!

Czy można zbudować świadomą maszynę, sztuczny mózg? Czy też w naszych umysłach tkwi jakiś element, którego nie da się uchwycić w programach komputerowych? Może takim nieuchwytnym elementem jest ludzka świadomość? Systemy komputerowe wykazujące zdrowy rozsądek i dysponujące ogromną wiedzą, zdolne do dialogu z człowiekiem mogą się pojawić jeszcze w tym dziesięcioleciu.

Celem i przedmiotem badań specjalistów od Sztucznej Inteligencji są maszyny, które potrafiłyby rozwiązywać zadania, podejmować decyzje, a mówiąc ogólniej - rozumowałyby na wzór człowieka. Badania nad Sztuczną Inteligencją rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie, a ich wyniki są wykorzystywane w wielu dziedzinach: począwszy od gier komputerowych, przez robotykę po systemy rozpoznawania mowy i obrazów.

Książka niniejsza ma jednak dużo szerszy zakres - tematycznie obejmuje zagadnienia z zakresu ogólnie rozumianej Sztucznej Inteligencji, filozofii tej dziedziny i nauk kognitywnych. Zagadnienia te można powiązać m.in. z logiką, informatyką, lingwistyką, psychologią. Przedstawia bogatą historię badań nad SI, współczesne osiągnięcia, a także prezentuje kierunki, w których badania te mają szansę się rozwinąć.

Znajdziesz w niej próbę odpowiedzi na pytania, związane z tematem SI praktycznie od samego początku:

 • Czy maszyna może myśleć?
 • Czy myśląca maszyna będzie równoznaczna ze sztucznym człowiekiem?
 • Dlaczego chcemy budować maszyny myślące?
 • Czy maszyna myśląca będzie mieć prawa człowieka?
 • Czy grozi nam "bunt robotów"?

Opinie w nakanapie.pl

redakcja merytoryczna:

okładka.

D. Casacuberta, Umysł. Czym jest i jak działa, Świat Książki, 2007.

Czy umysł jest czymś więcej niż materią? Czy maszyna może myśleć? Czym jest inteligencja? Czy jesteśmy rezultatem genetycznych transformacji?

Dyskusja na temat charakteru umysłu ludzkiego jest tak stara, jak najwcześniejsze rozważania filozoficzne. Dzisiaj, po trzech tysiącach lat nadal wywołuje różnego rodzaju spory.

Obecna sytuacja jest o wiele bardziej złożona: nastąpiło przejście od metafizycznych spekulacji epoki starożytności do nowego kierunku badań, określanego jako kognitywistyka, do której należą różnego rodzaju nauki, od najbardziej empirycznych, jak neurofizjologia, do najbardziej spekulatywnych, jak lingwistyka. Dzięki temu interdyscyplinarnemu ujęciu nasz pogląd na temat tego, czym jest umysł zmienił się i zostaliśmy zmuszeni do zrewidowania, a nawet sformułowania od początku naszych wyobrażeń na temat postrzegania, inteligencji, snów i emocji.

Ambicją tej książki jest przybliżenie Czytelnikowi zagadnień dotyczących umysłu w ściśle naukowy a jednocześnie przyjemny sposób. W pięciu zagadkach, stanowiących kompendium aktualnych badań, autor zawarł sto podstawowych pytań, na które osoby interesujące się tą tematyką chciałyby poznać odpowiedź.

Opinie w nakanapie.pl

 

okładka.

T. Stafford, M. Webb, 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu, Onepress, 2006.

Badania ludzkiego mózgu przeprowadzane przez ostatnich 20 lat dowiodły, że porównywanie zasad jego funkcjonowania do działania komputera jest dużym błędem. W wyniku tych badań dostrzeżono, jak ogromną rolę w procesach myślowych odgrywają emocje. Sposób przetwarzania informacji przez mózg to niezwykle skomplikowany proces, którego nie da się porównać z jakimkolwiek procesem obliczeniowym realizowanym przez komputer. Badaniami sposobu funkcjonowania ludzkiego mózgu zajmuje się neuropsychologia kognitywna. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, w jaki sposób nasz mózg interpretuje sygnały docierające do niego ze zmysłów, jak przyswaja wiedzę i jak selekcjonuje informacje, które zapamiętujemy. Taka wiedza jest przydatna nie tylko psychologom. Jeśli poznamy tajniki działania umysłu, będziemy mogli projektować witryny WWW, które będą zapadać w pamięć, aplikacje, których obsługa nie przysporzy problemu użytkownikom, i reklamy, których treść będzie oddziaływać na właściwe ośrodki mózgu.

Książka "100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu" to przegląd wyników badań naukowców zajmujących się neuropsychologią kognitywną. Przedstawia nie tylko sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu, ale również powiązania pomiędzy jego działaniem a naszymi zachowaniami. Podpowiada metody rozwiązywania różnych problemów z wykorzystaniem określonych właściwości naszego mózgu. Czytając tę książkę, dowiesz się, jak działa mózg, w jaki sposób filtrujemy i przyswajamy informacje oraz jak funkcjonuje nasza pamięć. Nauczysz się lepiej wykorzystywać swoje możliwości intelektualne oraz uwzględniać zasady funkcjonowania umysłu podczas projektowania aplikacji i witryn WWW.

M. Kasperski, Słowo od redaktora polskiej edycji (PDF).

Opinie w nakanapie.pl

okładka.

J. Hawkins, S. Blakeslee, Istota inteligencji, Onepress, 2005.

Od lat naukowcy próbują odtworzyć działanie ludzkiego mózgu w maszynach. Sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, algorytmy automatycznego wnioskowania - to wszystko owoce tych prób. Jednak żadne z tych rozwiązań nie spełniło pokładanych w nim oczekiwań. Dlaczego? Czy błąd tkwi w nieprawidłowym doborze parametrów sieci neuronowych i błędnej implementacji algorytmów, czy może w fakcie, że próbuje się zamodelować inteligencję bez dokładnego poznania jej tajemnic? Czy jeśli dowiemy się, jak działa nasza inteligencja, będziemy w stanie zbudować prawdziwe "myślące maszyny"?

Dzięki lekturze książki "Istota inteligencji" poznasz odpowiedzi na te pytania. Jeff Hawkins - założyciel firm Palm Computing oraz Handspring - przedstawia w niej najnowsze osiągnięcia grup badawczych zajmujących się analizowaniem mechanizmów kierujących naszą inteligencją, udowadnia, że inteligencja to zdolność mózgu do przewidywania przyszłości przez analogię do przeszłych zdarzeń. Dowiesz się, czym jest inteligencja, jak działa mózg i jak ta wiedza pozwoli zbudować inteligentne maszyny, które nie tylko dorównają możliwościom człowieka, ale nawet je przekroczą.

M. Kasperski, Słowo od redaktora polskiej edycji (PDF).

Opinie w nakanapie.pl

zarzucone prace:

Twórczość: umysł – mózg – sztuczna inteligencja. Bibliografia (wciąż uzupełniania).

Wydaje się, że pytanie "czy maszyny mogą myśleć" jest już rozstrzygnięte... na korzyść maszyn; przynajmniej nie widać większych przeciwwskazań, by maszyny w bliższej bądź dalszej przyszłości nie mogły myśleć. Jednak wciąż nie znamy odpowiedzi na kolejną zagadkę: czy mogą być twórcze?

Powstały już programy, które 1) dowiodły twierdzeń matematycznych, którym ludzkie umysły nie podołały, 2) stworzyły teorie naukowe, które wydają się być równie atrakcyjne, jak te, które w dzisiejszej nauce funkcjonują (w chemii, fizyce), 3) są też w końcu programy - i to prawie od początkowej fazy zainteresowań maszynami obliczającymi - które piszą poezję i prozę, komponują muzykę czy też malują obrazy. Czy wyniki tychże prac można nazwać twórczością? Po której stronie leży twórczy pierwiastek - czy jest to faktycznie wynik programów komputerowych, czy też jest jakąś wynikową programów i wkładu człowieka, który je stworzył? Co powiedzieć w końcu o programach, które powstały w wyniki ewolucji algorytmów?

Te i inne, bliskie tym, pytania stanowią podstawę w pracy.

"Bajki robotów... dla dużych i małych". Strona z bajkami.

Zawsze miałem ochotę na wyrażenie kilku pomysłów w postaci mało zobowiązujących bajek, pisanych przy tym wierszem. Poza tym roboty wydają się być wdzięcznymi bohaterami... :)